Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuner FM do zestawu audio ty.ytka

tytka 08 Maj 2020 21:42 2850 12
  • Tuner FM do zestawu audio ty.ytka

Dziś prezentuję tu kolejny element mojego zestawu audio. Jest nim stereofoniczny tuner FM, choć w zasadzie jest to tuner z zegarem, zdecydowałem się bowiem na powiększenie funkcjonalności urządzenia, wbudowując w nim także zegar, dzięki czemu jest możliwość wyświetlenia aktualnego czasu zarówno podczas pracy, jak i czuwania tunera oraz użycia alarmu w dwóch opcjach; pierwszą jest sygnał dźwiękowy o zadanej godzinie, zaś drugą włączenia zarówno tuner jak i wzmacniacza, bowiem w tej opcji jest wysyłana odpowiednia komenda do przedwzmacniacza.

Sam tuner to przerobiona płyta główna z AS-502 Diora (kupiłem kiedyś takie urządzenie ze zdewastowaną obudową na znanym portalu aukcyjnym).
    Z oryginalnej płyty głównej tunera Diory wymontowałem cały tor AM, którego nie zamierzałem używać oraz przerobiłem sekcją zasilania:
    -zrezygnowałem z TDA 8138
    -wmontowałem stabilizator 7815 i usunąłem prostownik dostarczający napięcia dla sekcji 5 V, którego tutaj nie potrzebowałem.

Na płytce sterowania, którego sercem jest AVR ATmega162, oprócz wspomnianego wcześniej układu zegara zrealizowanego na układzie PCF8583 (z podtrzymaniem zasilania na superkondensatorze), jest także blok detekcji RDS na układzie TDA7330, dzięki czemu uzyskałem kolejne powiększenie funkcjonalności; możliwość wyświetlania nazwy stacji, oraz tekstów na wyświetlaczu.
    Wstępnie miałem użyć wyświetlacza LCD i dlatego widoczne są na tej płytce układy regulacji kontrastu i załączania podświetlenia, jednak dzięki temu, że udało mi się nabyć w dobrej cenie wyświetlacze OLED - docelowo zastosowałem taki wyświetlacz. Pierwotnie tuner miał być sterowany tylko przyciskami, ale zdecydowałem, że lepiej będzie wykorzystać także enkoder obrotowy.
    Tuner oczywiście sterowany jest także zdalnie, a komendy docierają do niego z przedwzmacniacza, w którym jest wbudowany odbiornik IR.
    Na płycie sterownika jest także zasilacz stabilizowany 5 V dla zawartych tam układów oraz przekaźnik załączający zasilanie dla płyty głównej tunera.

Tuner FM do zestawu audio ty.ytka Tuner FM do zestawu audio ty.ytka

Program sterujący został napisany w Bascomie.
    Tuner ma funkcję zegara, więc możliwe jest chwilowe (ok 10s) wyświetlenie aktualnej godziny podczas słuchania audycji radiowej. Funkcja załączana jest z pilota zdalnego sterowania, natomiast podczas czuwania tunera to, czy wyświetlany jest czas zależy od wybranej opcji - lokalnie lub zdalnie.
    Tuner otrzymał pamięć 20 stacji i ma on dwa tryby strojenia: ręczny i automatyczny. Przy tym drugim wykorzystane są dane odczytywane z układu TEA6100 i dzięki tym danym tuner także wyświetla poziom sygnału na wyświetlaczu.
    Procedurę obsługi RDSu zaczerpnąłem z tej strony: Link
    Przerobiłem ją nieco pod potrzeby mojego projektu.
    Tuner ma dwa tryby RDS-u:
    -w pierwszym trybie, w pierwszej linii wyświetlacza wyświetlane są: nr programu, poziom sygnału, odbierana częstotliwość i sygnalizator stereo/mono, natomiast w drugiej linii wyświetlana jest wówczas nazwa stacji odczytana z RDS-u.
    -w drugim trybie RDS-u, w pierwszej linii wyświetlacz w miejscu, gdzie wcześniej wyświetlana była odbierana częstotliwość - wyświetla jest nazwa stacji, natomiast w drugiej linii w sposób przesuwny wyświetlany jest odebrany radio-tekst.

Niestety na razie nie zamieszczam zdjęć przedstawiających pracujący wyświetlacz. Zdjęcia bowiem wykonywałem puki co, przy małej ilości naturalnego światła i musiałem wspomagać je lampą błyskową, która niestety skutecznie tłumiła wyświetlacz.

Aby dopasować do reszty mojego zestawu także to urządzenie otrzymało obudowę o szerokości 350 mm, uzyskaną z odzysku i dostosowaną w analogiczny sposób, jak w poprzednich prezentowanych projektach.

Konstrukcja ta podobnie, jak pozostałe w zestawie została w 100% wykonana tylko przeze mnie, domowymi sposobami, bez jakiejkolwiek pomocy osób trzecich.

Jeszcze parę zdjęć przedstawiających fazy budowy:

Tuner FM do zestawu audio ty.ytka Tuner FM do zestawu audio ty.ytka Tuner FM do zestawu audio ty.ytka Tuner FM do zestawu audio ty.ytka Tuner FM do zestawu audio ty.ytka Tuner FM do zestawu audio ty.ytka Tuner FM do zestawu audio ty.ytka

A poniżej widać, jak tuner prezentuje się z resztą zestawu:

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    tytka
    Poziom 19  
    Jestem miłośnikiem słuchania muzyki.
    tytka napisał 414 postów o ocenie 920, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Pabianice. Jest z nami od 2006 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Piotrek1970
    Poziom 17  
    Ponownie wygląd na 5+, ale nurtuje mnie takie pytanie: czy nie rozważałeś wykorzystania sterowania iR które masz dostępne w przedwzmacniaczu powyżej?

p.s.: niezły staroć, jak dobrze widzę to rocznik '93, oj to były imprezy ;-)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    tytka
    Poziom 19  
    Staroć powiadasz. No fakt, nowa to ta płyta główna nie jest. Ale gdzieś w szufladzie mam starsze, jeszcze na UL1200 i UL1621 :)

A z tym IR, to nie dość precyzyjnie napisałem, albo nie dokładnie przeczytałeś.
    Sam tuner nie ma wbudowanego odbiornika IR. Komendy zdalnego sterowania w RC5, docierają do gniazda sterowania na tylnej ściance tunera z odbiornika IR który jest w przedwzmacniaczu. Z tego gniazda trafiają później po inwersji na port PE0/INT2 AtMegi.
    Natomiast inną sprawą jest to, że tuner przy aktywnym alarmie w trybie Tuner, o zadanej godzinie wysyła odpowiedni rozkaz w kodzie RC5 nadany z portu PE1 AtMegi, który wówczas trafia linią sterowania IR (jakby wstecz) do przedwzmacniacza, włączając przedwzmacniacz z aktywnym wejściem Tuner.
    Piotrek1970
    Poziom 17  
    Ale ten "staroć" to było w dobrym kontekście -przypomniał czasy, kiedy w/w produkt był jednym z obiektów westchnień w kierunku HI-FI młodzieży ;-)

ps.: co do UL1621 lub nawet UL1611 to jak bym dobrze przetrząsnął szuflady do coś powinno wypaść, podobnie z UL1200 i A240D
    tytka
    Poziom 19  
    Czyli co, nie ma jak nasze czasy. (Bo zdaje się jesteśmy w podobnym wieku.)

Powiem szczerze, że gdy rozglądałem się za pomysłem na tuner, to także znalazłem podobne elementy do tych które wymieniłeś. Brałem przez chwilę pod rozwagę tuner z AV-mini, pewnie wiesz o co chodzi. (Swego czasu podobał mi się projekt całego zestawu audio AV-mini. Nawet przymierzałem się kiedyś do wykonania takiego zestawu, ale jakoś w końcu zrezygnowałem.) W końcu jednak, po różnych przemyśleniach, wybór padł na płytę główną z AS-502, która była chyba najciekawsza z tego co miałem.
    Piotrek1970
    Poziom 17  
    Z przykrością muszę stwierdzić, że w niedalekiej przyszłości mam zamiar znaczną część moich zasobów zutylizować -najchętniej przekazać komuś młodemu z pasją. Kolekcja rozrastała się przez wiele lat, a ostatnio trochę padło mi na wzrok i już mniej chętnie sięgam po lutownicę, wiek i zbyt dużo godzin przed komputerem robią swoje ;-(

p.s.: może nawet rozdysponuje 'przydasie' przez forum
    CodeBoy
    Poziom 25  
    Piotrek1970 napisał:
    Z przykrością muszę stwierdzić, że w niedalekiej przyszłości mam zamiar znaczną część moich zasobów zutylizować -najchętniej przekazać komuś młodemu z pasją. Kolekcja rozrastała się przez wiele lat, a ostatnio trochę padło mi na wzrok i już mniej chętnie sięgam po lutownicę, wiek i zbyt dużo godzin przed komputerem robią swoje ;-(

p.s.: może nawet rozdysponuje 'przydasie' przez forum

No niestety zdrowie nie jest wieczne. Coś o tym wiem niestety. Na szczęście u mnie ręce i oczy działają :)
    aklosek
    Poziom 12  
    Wspomniałeś , że program napisałeś w Bascomie, a czy mógłbyś przedstawić choć fragmenty kodu ?, interesuje mnie szczególnie komunikacja z układem TEA 6100
    tytka
    Poziom 19  
    Komunikacja z TEA6100, to w sumie nie jest trudna. W nocie katalogowej jest to raczej dobrze opisane.
    Aby tuner zadziałał, to po włączeniu tunera, oraz po zmianie zakresu trzeba przesłać ustawienia konfiguracyjne do TEA6100 (rozważamy tylko ten układ, więc nie wspominam o konfiguracji TSA6057).
    Jak konfigurować ten układ jest tu:

Jak widzisz adres układu do zapisu to 194, a bajt konfiguracyjny, to ustawiasz według powyższej fotki, zależnie co chcesz osiągnąć.
    Ja używam tylko FM, więc konfigurację przesyłam tylko raz po włączeniu tunera i nie potrzebuję później zmian.

A oto kod wysłanie konfiguracji:

Code:
       I2cstart                               'start i2c

I2cwbyte 194                           'adres TEA6100                     
       I2cwbyte &B11111010                    'konfiguracja TEA6100
       I2cstop

Tyle odnośnie konfiguracji TEA6100.
    Natomiast jeśli chodzi o odczyt danych z niego, to sam format przedstawiony jest tutaj:

Jak widać adres układu przy odczycie to 195 i są do odczytania dwa bajty informacji. W pierwszym odczytanym bajcie masz dwie trzy-bitowe informacje. Trzy najmłodsze bity to odstrojenie, a w bitach 5-7 jest poziom sygnału. A drugi odczytamy bit to aktualna częstotliwość pośrednia.

Samo odczytanie w kodzie wygląda tak:

Code:
        I2cstart                                                'start i2c

I2cwbyte 195                                            'adres Tea6100
        I2crbyte Signal , Ack                                   'odczyt signal
        I2crbyte Freq_if , Nack                                 'odczyt freq_if
        I2cstop

Oczywiście zmienne bajtowe (w tym przypadku: signal i freq_if) były zadeklarowane wcześniej.

Jak odczytać częstotliwość pośrednią masz w tej tabeli:

Jak widać to co tu odczytasz, jest też zależne od ustawienia bitów A,D,E,F,G w konfiguracji układu.
    U mnie było to: 11100, czyli jednostka odczytu to 800Hz, a dolny próg odczytu: 10'656'800Hz. Czyli aktualna wartość "pośredniej" to: freq_it*800+10656800.
    tytka
    Poziom 19  
    Chcąc dotrzymać obietnicy przedstawienia zdjęć sprzętu z pracującymi wyświetlaczami, wykonałem dziś parę fotek. Nie są rewelacyjne, bo trochę światła brakowało, ale działanie wyświetlacza widać.

Na początek czuwający Tuner z włączonym wyświetlaniem zegara:

Teraz włączony Tuner, zanim złapie dane RDS:

Włączona pierwsza opcja RDS-u (w drugiej linii nazwa stacji):

Druga opcja RDS-u (nazwa stacji na miejscu odbieranej częstotliwości, a w drugiej linii przemiatany radio tekst):

Tuner FM do zestawu audio ty.ytka Tuner FM do zestawu audio ty.ytka
    Piotrek1970
    Poziom 17  
    Brak światła nie powinien być problemem, należy zadbać o stabilne posadowienie aparatu i wydłużyć czas naświetlania. Rzadko nie ma wystarczających* warunków, aby nie udało się zrobić zdjęcia ;-)
    Czas należy dobrać tak aby nie było efektu ducha na wyświetlaczu -płynący tekst.

p.s: pewnie zaraz znajdzie się ktoś próbujący udowodnić mi, że się jednak mylę co do sposobu wykonywania zdjęć.
    p.p.s: całkiem spoko wyszło, i "Trójka' pod odpowiednim numerem w pamięci
    elektryku5
    Poziom 38  
    Ja tylko dodam, że jak ktoś chciałby tanim kosztem zrobić fajny tuner, to często w wieżach z demontażu lub amplitunerach jest mała płytka z głowicą i syntezą LC72131, raczej bardziej dostępna niż tuner Diory z syntezą, a daje to rady, starczy podać zasilanie i wysterować z uC.
    MessieFilip
    Poziom 4  
    Gdzie znajdę taką prześliczną obudowę ?