Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Overclocking pamięci ram w laptopie z odblokowanym Advanced Settings.

08 Maj 2020 23:39 444 16
  • Poziom 4  
    Witam czy jest możliwe overclocking pamięci ram z 1600Mhz na 1866Mhz w laptopie ?
    CPU: i7 4710mq @ 3.7Ghz.
    RAM: Samsung DDR3 sodimm 4GB 1600MHz, CL11 1,35V i Samsung DDR3 sodimm 8GB 1600 CL11 1,35V
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • Poziom 4  
    Karaczan napisał:
    To by ci dało 2128MHz ;)
    Bezpieczniej by było dograć do SPD ramu inny profil XMP i go wybrać w menu.

Tu masz więcej info:
    http://forum.notebookreview.com/threads/guide-how-to-overclock-and-change-timings-for-any-ram-on-most-laptops.805589/

Dziękuję bardzo za pomoc. Mam jeszcze pytanie dlaczego ta metoda jest bezpieczniejsza ? .Znalazłem w ustawieniach chipsetu możliwość ustawienia częstotliwości pamięci ram czy nią mogę zmienić zegar ? Overclocking pamięci ram w laptopie z odblokowanym Advanced Settings.

Czy mógłbym prosić o jakiś samouczek odnośnie podkręcania pamięci ram w BIOS?
  • Poziom 40  
    Czemu profile XMP?
    Bo nie wiem czy umiesz rozebrać laptopa i zresetować mu BIOS w razie nieudanych ustawień.
    A sam może nie wstać jak za bardzo naczarujesz.

A profile mają to do siebie że fashujesz jeden moduł i tylko z nim opalasz.
    Jak przyjmie ustawienia z XMP to flashujesz 2gi moduł.
    Jeśli nie przypasują mu ustawienia z XMP to albo opali na zwykłym SPD na tym modowanym module, a jak nie to wstawiasz o tego ten 2gi, nie przerabiany.
    I wtedy wstać powinien, bo by XMP zostało uwzględnione to oba moduły muszą obsługiwać takie same ustawienia wedle XMP.
    Tyle teorii. A praktyka bywa różna...

Ale łatwiej w razie problemów wykasować z pomocą innego laptopa profil XMP z niesprawnej pamięci niż postawić niektóre biosy ;)

Laptop to laptop. Ich modding jest zecydowanie bardziej problematyczny i nieprzewidywalny!
  • Poziom 4  
    Karaczan napisał:
    Czemu profile XMP?
    Bo nie wiem czy umiesz rozebrać laptopa i zresetować mu BIOS w razie nieudanych ustawień.
    A sam może nie wstać jak za bardzo naczarujesz.

A profile mają to do siebie że fashujesz jeden moduł i tylko z nim opalasz.
    Jak przyjmie ustawienia z XMP to flashujesz 2gi moduł.
    Jeśli nie przypasują mu ustawienia z XMP to albo opali na zwykłym SPD na tym modowanym module, a jak nie to wstawiasz o tego ten 2gi, nie przerabiany.
    I wtedy wstać powinien, bo by XMP zostało uwzględnione to oba moduły muszą obsługiwać takie same ustawienia wedle XMP.
    Tyle teorii. A praktyka bywa różna...

Ale łatwiej w razie problemów wykasować z pomocą innego laptopa profil XMP z niesprawnej pamięci niż postawić niektóre biosy ;)

Laptop to laptop. Ich modding jest zecydowanie bardziej problematyczny i nieprzewidywalny!

Czy potrafię rozkręcić laptopa ? Chyba tak jeśli sflaszowałem sobie BIOS programatorem ( ͡° ͜ʖ ͡°) ,zdjąłem Whiteliste i odblokowałem Advanced w Ida Pro. Poprostu nie mam absolutnie pojęcia o podkręcaniu podzespołów . Probowałem z tego tutoriala co mi poleciłeś ale w przeglądarce SPD Thaiphoon Burner nie mogłem znaleść tych pamięci .
  • Poziom 40  
    No to próbuj...
    A tutotial przejrzałeś pobieżnie :P
    W 1wszym poście masz linka do kilku profili XMP, w tym 1866 11 11 11 1.5V ;)
  • Poziom 4  
    Karaczan napisał:
    No to próbuj...
    A tutotial przejrzałeś pobieżnie :P
    W 1wszym poście masz linka do kilku profili XMP, w tym 1866 11 11 11 1.5V ;)

Widziałem nawet edytowałem go sobie w HEX ale nie wiem które bajty za co odpowiadają.A moje pamięci są zasilane 1,35 Volta. :D
  • Poziom 4  
    Karaczan napisał:
    http://www.softnology.biz/tips_xmpoczfix.html

Popraw sobie w Thaiphoonie co ci sie nie podoba w tym profilu.
    Wygeneruj .emp, skonwertuj do .bin za pomocą tb2bin i dograj do SPD ;)

To narzędzie jest lipne wyskakuje mi błąd już podczas zrzutu aktualnych SPD :/ Overclocking pamięci ram w laptopie z odblokowanym Advanced Settings.
  • Poziom 40  
    Adresy podałeś dobre? Wygląda jakbyś ich nie podał w ogóle ;)
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Ojjj nie czytało się poradnika jednak uważnie :D

Ale w sumie pomysł z XMP wyskoczył jako bezpieczny gdy nie wiedziałem że masz wiedzę jak sobie zresetować bios w razie przegięcia z OC :P

Więc całą tą zabawe można olać i ustawiać bezpośrednio w BIOS.

Daj fotkę z CPU-z z zakładki Memory i SPD.
    Bo pisałeś że to 1600 CL11, a z fotki z BIOSu są ustawione jako CL9.

Więc albo głupoty albo ni cholery nie rozumiem filozofii ustawień twojego BIOS.
  • Poziom 4  
    Karaczan napisał:
    Adresy podałeś dobre? Wygląda jakbyś ich nie podał w ogóle ;)
    Kod: text
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Ojjj nie czytało się poradnika jednak uważnie :D

Ale w sumie pomysł z XMP wyskoczył jako bezpieczny gdy nie wiedziałem że masz wiedzę jak sobie zresetować bios w razie przegięcia z OC :P

Więc całą tą zabawe można olać i ustawiać bezpośrednio w BIOS.

Daj fotkę z CPU-z z zakładki Memory i SPD.
    Bo pisałeś że to 1600 CL11, a z fotki z BIOSu są ustawione jako CL9.

Więc albo głupoty albo ni cholery nie rozumiem filozofii ustawień twojego BIOS.

Adresy podałem dobre "A0 A4" wyciągnołem je z RW-Everything

Odnośnie BIOS takie są wartości początkowe

Ale w CPU-Z i Thaiphoon pokazują coś innego :D
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    Nowsze chipsety ponoć blokują zapis do SPD, niezależnie w stosunku do samych ustawien PSWR (blokady stałe) i RSWR (blokady zdejmowalne).
    Ja się bawię z tym na chipsecie QM77, który jeszcze blokad zapisu nie posiada.
    O ile obszar głównych 128b SPD w większości modułów jest zablokowany przed zapisem, o tyle kolejne 128b obszaru XMP jest na ogół odblokowane.
    Ale nie spotkałem blokady odczytu.

Temat dla mnie też jest dość nowy, i cały czas eksperymentuję.
    Jednak wiem już z praktyki, że rozwiązanie z samymi profilami XMP jest bezpieczne, i działa w laptopach mogących zrobić użytek z XMP.

Odpalasz tb2bin z uprawineniami administratora?

A co do różnicy w ustawieniach bios w stosunku do realnych, szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia.
    Chyba że niektóre opcje na Auto powodują że BIOS ignoruje inne opcje, a wartości pokazywane są z kosmosu, a nie aktualnie odczytane czy ustawione.

Po za tym Advanced Menu nie zawsze pracuje prawidłowo, tak jak i inne funkcje które można odblokować.
    Np w odblokowanych Thinkpadach jest opcja którą można zmienić, tyle że nie zapisuje się w normalnych ustawieniach CMOS, a w NVRAM.
    Zmiana tej opcji powoduje uceglenie laptopa tak że reset CMOS nie pomaga.
    A na logike powinien!
    Zostaje wgrać cały BIOS w kości na nowo.
    Dlatego nie polecam się bawić Advanced Menu ludziom nie dysponującym wiedzą i podstawowym sprzętem serwisowym.
    To zabawy na własne ryzyko, a opcje bywają ukrywane nie bez powodu!
  • Poziom 4  
    Karaczan napisał:
    Nowsze chipsety ponoć blokują zapis do SPD, niezależnie w stosunku do samych ustawien PSWR (blokady stałe) i RSWR (blokady zdejmowalne).
    Ja się bawię z tym na chipsecie QM77, który jeszcze blokad zapisu nie posiada.
    O ile obszar głównych 128b SPD w większości modułów jest zablokowany przed zapisem, o tyle kolejne 128b obszaru XMP jest na ogół odblokowane.
    Ale nie spotkałem blokady odczytu.

Temat dla mnie też jest dość nowy, i cały czas eksperymentuję.
    Jednak wiem już z praktyki, że rozwiązanie z samymi profilami XMP jest bezpieczne, i działa w laptopach mogących zrobić użytek z XMP.

Odpalasz tb2bin z uprawineniami administratora?

A co do różnicy w ustawieniach bios w stosunku do realnych, szczerze mówiąc nie mam zielonego pojęcia.
    Chyba że niektóre opcje na Auto powodują że BIOS ignoruje inne opcje, a wartości pokazywane są z kosmosu, a nie aktualnie odczytane czy ustawione.

Po za tym Advanced Menu nie zawsze pracuje prawidłowo, tak jak i inne funkcje które można odblokować.
    Np w odblokowanych Thinkpadach jest opcja którą można zmienić, tyle że nie zapisuje się w normalnych ustawieniach CMOS, a w NVRAM.
    Zmiana tej opcji powoduje uceglenie laptopa tak że reset CMOS nie pomaga.
    A na logike powinien!
    Zostaje wgrać cały BIOS w kości na nowo.
    Dlatego nie polecam się bawić Advanced Menu ludziom nie dysponującym wiedzą i podstawowym sprzętem serwisowym.
    To zabawy na własne ryzyko, a opcje bywają ukrywane nie bez powodu!

Odpalałem z uprawnieniami administratora.
    Rezygnuje z ustawieniami pamięci w BIOS , nie mam zamiaru znowu wylutowywać układu w25q64fv żeby wgrać wsad :D .
    Tylko nie rozumiem dlaczego wyskakuje ten błąd podczas próby odczytu :/ .
  • Poziom 40  
    Ejjj.
    A zamknąłeś RWEverything przed odpaleniem tb2bin?
    Z uruchomionym RWE zgrać/wgrać się nie da!
  • Poziom 4  
    Karaczan napisał:
    Ejjj.
    A zamknąłeś RWEverything przed odpaleniem tb2bin?
    Z uruchomionym RWE zgrać/wgrać się nie da!

Tak było wyłączone.
  • Pomocny post
    Poziom 40  
    W RWE wejdź w SPD, zczytaj któryś moduł i kliknij ikonkę dyskietki z opisem bin.
    Bo widać że RWE 1.7 działa i czyta. Nie wiem co jest nie halo u ciebie z v1.6.9 z pakietu tb2bin

Ew podmień wersję w pakiecie tb2bin ;)
  • Poziom 4  
    Karaczan napisał:
    W RWE wejdź w SPD, zczytaj któryś moduł i kliknij ikonkę dyskietki z opisem bin.
    Bo widać że RWE 1.7 działa i czyta. Nie wiem co jest nie halo u ciebie z v1.6.9 z pakietu tb2bin

Ew podmień wersję w pakiecie tb2bin ;)

Udało się zrobić dump :D .