Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Faac 452 otwarta/zamknięta i Blebox

09 Maj 2020 07:43 165 5
  • Poziom 2  
    Witam,

Brama dwuskrzydłowa, sterownik Faac 452 i siłowniki Faac 414 230V.

Podłączyłem do tego Blebox i działa otwieranie / zamykanie.

Pytanie brzmi gdzie są na sterowniku wyjścia z wyłączników krańcowych?
    By wiedzieć czy brama jest otwarta /zamknięta celem podłączenie do Blebox by tam był status bramy.

Z góry dzięki
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Ta centralka nie ma specjalnego wyjścia sygnalizującego otwartą bramę .
    Ale: brama ma wyjście W.L. (razem z +24V, moc 3W). Wydaje mi się (ale sprawdź), że można go użyć - jest na nim przerywany sygnał (jak dla koguta) podczas ruchu bramy, a na otwarciu jest ciągły sygnał - tego ostatniego nie jestem pewny - obadaj. Jeśli jest tak jak pisałem - oraz Blebox i apka poradzi sobie z "mryganiem" podczas ruchu - napisz.
    Jeśli nie, użyj małego aparaciku produkcji Proximy. Nazywa się toto AKZ (analizator krańcówki zamknięcia - może być też otwarcia) - wpina się go pomiędzy czujnik krańcowy na konkretnym kierunku a napęd i udostępnia on sygnał z krańcówki na dodatkowych stykach przekaźnika (bezpośrednio pod krańcówkę Bleboxa nie podepniesz bo po pierwsze - krańcówka kluczuje do masy a Blebox chce na wejściu 5-24V, po drugie - sam Blebox prawdopodobnie zakłóci pracę krańcówki).

Jest jeszcze jedno wyjście, ale łopatologiczne i zawodne - przysposobić do któregoś skrzydła dodatkowy wyłącznik krańcowy (albo kontaktron).
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 2  
    No i mega działa! Dzięki :)

A jak długo wyjście W.L. emituje sygnał? Chodzi mi o to czy np po 2 dniach dalej będzie emitował?
    Druga sprawa mam teraz ciągły sygnał otwarcia ale zamknięcia brak.
    Jak brama zamknięta to pokazuje O/Z cały czas.
    Chce by pokazywało, że zamknięta.
    Jest coś ala przekaźnik normalnie zamknięty na 24V co jak dostanie + to będzie otwarty?
    Chce go użyć jako takiej bramki logicznej która sygnał Otworzenia zmienia na Zamknięty.
    Na zasadzie, że sokoro brama nie jest otworzona to znaczy, że jest zamknięta.
    Nie wiem czy to dobrze tłumaczę :/.
    W sumie mi to dużo nie daje bo 100% pewności, że zamknięta nie mam ale przynajmniej by pokazywało, że zamknięta :)

Albo czy jest jakieś inne wyjście które mówi, że brama jest zamknięta? By posłużyło mi to jako sygnał?

Są trzy statusy ble box
    O - otworzona
    O/Z - otwieranie zamykanie
    Z - zamknięta

A działa to tak, że teraz jak jest zamknięta brama to pokazuje status O/Z.
    Jak się faktycznie otwiera to raz pokaże O raz O/Z w zależności jak tam złapie sygnał
    Jak już jest otworzona to pokazuje otworzoną cały czas.
  • Pomocny post
    specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:

A jak długo wyjście W.L. emituje sygnał? Chodzi mi o to czy np po 2 dniach dalej będzie emitował?

????
    Znaczy czy po dwóch dniach się nie zepsuje? ;)
    Emituje tak, jak sprawdziłeś - nie bardzo kumam pytanie.... Jeśli brama będzie 2 dni otwarta, wyjście W.L. będzie te 2 dni aktywne.

czyli BleBox potrzebuje sygnału na oba wejścia... To faktycznie zrób jak napisałeś - tzn do W.L. i 24V podepnij cewke przekaźnika zwierno - rozwiernego, przez styk NO puść do BleBoxa 24V na zacisk sygnalizujący zamknięcie, przez NC daj napięcie na zacisk otwarcia (dlatego tak, aby przekaźnik był zwarty tylko na otwarciu a na zamknięciu był w spoczynku i nie brał niepotrzebnie prądu). Będzie to nieco oszukane, bo tak naprawdę będziesz miał 100%pewną informację zwrotną tylko o otwarciu, a sygnał zamknięcia będzie zarówno na zamkniętej, jak uchylonej i po drodze zatrzymanej bramie.
    Możesz odwrócić sytuację i przez NC przekaźnika puszczać sygnał o zamknięciu - wtedy masz pewną informację o zamknięciu, a informacja otwarcie będzie sygnalizowała bramę otwartą, jak i uchyloną.
  • Poziom 2  
    Cześć,

O emitacje sygnału właśnie o to chodziło by pokazywało cały czas jak otwarte. Bo np sterownik mógłby WL wygaszać po X czasie. Jest ok.

I tak zrobię z przekaźnik i by pokazywała na 100%, że zamknięta.

Dzięki śliczne! Temat do zamknięcia 😊
  • Poziom 2  
    Witam,

Jeszcze raz dzięki za odpowiedź.
    Działa wszystko elegancko.