Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator pic k150 nie widzi 18f4550

09 Maj 2020 09:27 141 3
  • Poziom 14  
    Witam
    Czy któremuś z kolegów udało się kiedyś zaprogramować 18f4550 na programatorze k150?. Od kilku dni walczę z tym problemem. Aktualizowalem też 628a znajdujący się na pokładzie programatora do różnych wersji ale bez skutku.
    Moja konfiguracja to :
    System operacyjny : windows 7
    Programator : k150 z kością 16f628a-I/P
    Wersja softu dla 16F628a to : DIYpack25EP2 oraz 26b2

W obu przypadkach po wsadzeniu 4550 mam ten sam komunikat że procesor nie rozpoznany i czy chce kontynuować. Klikam tak niby coś kasuje, potem niby coś wgrywa ale kończy się komunikatem ROM error.
    Posiadam dwie kości 4550 i są zaprogramowane (działają w innym układzie) i po wsadzeniu do programatora nie mogę wykosować mimo że zgłasza wykonanie operacji i też nie mogę odczytać same ffff.

Proszę o pomoc .
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 9  
    Sprawdż sobie na oficjalnej stronie który soft wspiera twój procek jest tego mnóstwo,ten programator ma krótka listę obsługiwanych procesorów sam miałem problemy dlatego kupiłem inny.
  • Poziom 14  
    Więc po długich pracach udało mi się uruchomić.
    Co potrzebujemy:
    -Sterowniki pod win10 w wersji 3.3.11.152 tylko te działają
    - sterownik pod windows 7 2.0.0.19
    -oprogramowanie DIYpack25EP
    -jeden układ 16F628A
    -podstawkę dip18

1. Instalujemy sterowniki i oprogramowanie (w pakiecie DIYpack25ep znajduje się program do obsługi tj. microbrn.exe - diy k150 v150807
    2. wybieramy com i programator w moim przypadku k150 ( jeśli nie zgłasza błędu i napisze k150 board connected - to jest dobrze, czasami jeśli są złe nastawy poinformuje nas o tym i zrestartuje programator)
    3. wybieramy w prawym dolnym rogu układ 16f628a, z katalogu DIYpack25ep ładujemy plik epk150.hex i wkładamy układ do podstawki) pamiętaj że by go wsadzić tak jak na zdjęciu tj. jedno pole niżej w podstawce.
    4. możemy też w fuses chip protection - disabled
    5. wgrywamy na koniec powinno napisać że wgrał z powodzeniem
    6. wylutowujemy stary układ 628a z programatora i wlutowujemy podstawkę do której wsadzamy nowy układ zaprogramowany.
    7. na zew. płytce wkładamy układ 18f4550 i kablujemy wg. schematu w załączniku
    8. w programie wybieramy 18f4550 i w zakładce options klikamy icsp mode

I to było by na tyle....nie wiem czemu w podstawce programatora to nie działa ale ju zbyt dużo czasu na to spędziłem bo to sprawdzać!!!

Podziękowania dla p.kaczmarek2 który pomógł w rozwiązaniu problemu.