Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas Victrix 24kW - Błąd 02, 10, 01

09 Maj 2020 12:33 381 7
  • Poziom 10  
    Cześć,
    Proszę o pomoc, mam problem - piec przestał grzać najczęściej wyświetla się błąd 02. Nawet nie pojawia się płomień.
    Elektroda pomiarowa była wymieniana w tamtym roku. W tym roku miał przegląd 3 dni temu.

Prawdopodobny powód błędu 02 i 10: z manometra kotła cieknie woda - wygląda jakby płakał ;) - Woda cieknie przy połączeniu spiralnej rurki z manometrem (przerdzewiało). Nie wiem czy też nie jest jakiś problem z pompą bo jak zmieniłem jej z 3 biegu na 2 to niby też coś pomogło

Prawdopodobny powód błędu 01 - podczas przeglądu serwisant stwierdził obecność CO2 w powietrzu dolotowym - zawartość tlenu na poziomie 18%. - prawdopodobnie trzeba będzie zrobić porządek z kominem.

W załączeniu zdjęcie poglądowe pieca
    Nie wiem co robili poprzedni właściciele że on taki zalany i zardzewiały...
    Ale zgodnie z notatką serwisanta piec ma 15 lat
    Ja jego właścicielem jestem od 2 miesięcy - kupiłem dom.

Moje główne pytanie jest następujące, czy to się jeszcze opłaca reanimować?
    Manometr ze spiralą widziałem za 180 zł plus naprawa komina, plus wszystko o czym nie wiem (może pompa?) ....

Jest to piec jednofunkcyjny z dodatkowym zbiornikiem.
    Nowy piec hmm z 5 tysięcy no ale spokój na jakiś czas też ważny.

PS. czy miejsce przecieku tymczasowo można byłoby załatać taką np. masą naprawczą np. od Pattexa? Byle jeszcze trochę wytrzymał, żeby na spokojnie można było się zastanowić na wymianą pieca. Chciałbym zatrudnić jakiegoś eksperta od wyliczeń zapotrzebowania energetycznego budynku i wtedy dopiero dobrać odpowiedni piec - ten obecny wydaje się za duży.
    Przez ostatnie 2 miesiące ten piec jechał zawsze na minimum mocy - jedna kreseczka płomienia.
  • Poziom 25  
    Zacznij od naprawy komina. Tez rdzawe zacieki to ślady po kondensacie który dostawał się do „tlenu” i kocioł go zasysać do komory.
    Nikt nie powie Ci czy reanimować kocioł czy nie. To Twoja decyzja. Żeby ktoś z nas mógł ja podjąć musiał by wykonać ogledziny kotła na miejscu.
  • Poziom 10  
    A da się sprawdzić szczelność instalacji bez działającego kotła?
    Bo na obecną chwilę kocioł nie działa, wiec nawet jak naprawią komin to chyba tego nie przetestują.
  • Poziom 25  
    Ciężko będzie. Natomiast jeżeli rury spalin są dobrze poskładane, uszczelki podczas montażu przesmarowane i spadki zachowane - to nie ma możliwości (no prawie nie ma) żeby było nieszczelne
  • Poziom 10  
    Był Pan od komina, po krótkiej wymianie zdań, chyba wymienię kocioł. Przy okazji wymiany pieca będzie mu nawet łatwiej ten komin zrobić - uszczelki po wymieniać.

Na kilka lat będzie spokój a tu już czekają mnie raczej same naprawy z racji:
    - wieku (14-15 lat)
    - wszechobecnej rdzy
    - psujących się elementów jeden po drugim.

Jak ktoś ma lepsze pomysły dajcie znać.
  • Poziom 25  
    Słusznie. Natomiast nie uruchamiaj nowego kotła na starym kominie bo szybciutko będziesz go znowu wymieniał.

I do nowego kotła pomyśl o separatorze magnetycznym - żebyś zaraz pompy nie wymieniał.
  • Poziom 10  
    Wymieniać kocioł będzie ta sama osoba to co naprawiać komin. Pan stwierdził że w kominie wystarczy prawdopodobnie tylko uszczelki wymienić. Czy coś jeszcze zalecasz do komina?

Separator magnetyczny? Muszę o tym poczytać.

Aaa gdzieś przeczytałem że dobrze byłoby mieć UPS do pieca. Czy to prawda?
  • Poziom 25  
    Konrad162 napisał:
    ..... Pan stwierdził że w kominie wystarczy prawdopodobnie tylko uszczelki wymienić.....

prawdopodobnie ma racje. W tym celu trzeba "tylko" rozłożyć komin i złożyć od nowa. Przynajmniej część spalinową

Co do UPS - czy dobrze mieć? Jako dodatkowe zabezpieczenie przed przepięciami - pewnie tak.
    Jako zasilanie w razie braku prądu - na długo nie wystarczy.