Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła z klimatyzatora "tymi ręcami''

malinabend 1 20 Aug 2022 10:42 26121 266
Computer Controls
    Janusz_kk
    Level 36  
    malinabend 1 wrote:
    Wydaje mi się że jest ciut za dużo czynnika

Ale w zimię będzie mniejsze ciśnienie i ci łatwiej wystartuje, a nie straci mocy w -15st.

Dodano po 1 [minuty]:

malinabend 1 wrote:
    Bo 1 przegrzanie -1 ,2 ma ciężki start strasznie rechoce i zegary sie tarmoszą .

Bo nie masz ezr-a :( wtedy byś na nim popuszczał dla łatwiejszego startu i potem dławił wg potrzeb, na tzr-e tego nie masz.
  • Computer Controls
    malinabend 1
    Level 22  
    Wreszcie ustawiłem było problemów bo za każde dopełnianie trzeba było wyłączać PC -za małe ciśnienie w butli . I po 100g bo żeby nie zalać kompresora
    start 10Bar praca 18,5bara -suwak 56C -54C przegrzanie 2K
    pobór 11,5A ok 2800W jest OK według dtr sprężarki no ciut mniej
    Dzieki za pomocną dłoń!!!!!!!
    Tak zostawiam do jesieni ew. poprawka TZR>
    Teraz biorę się za remont retorty następnie za 12kW PC ale to na jesień :D
    PS chyba zostane przy propanie tech szkoda kasy
    Janusz_kk
    Level 36  
    No to sie pochwal, ile dałeś czynnika i jak dużą tą pc masz, pokaż jakieś zdjęcia ale tak trochę lepiej zrobione niż te ostatnio :)
    malinabend 1
    Level 22  
    Czynnika dałem jakieś 2400g orginalnie wchodziło 3600 r 410.
    PC z klimatyzatora wymiennik płytowy promag. Klimatyzator 9kW na R410 1f .Wymieniona sprężarka , tzr , na r407c, wiadomo zzw x2 , sterownik od chnczyka zl . Tzr na grzaniu kapilara defrost ,ogrzewam ok 500m2 w okresie przejsciowym . [przed tem jechałem na sprężarce orginalnej dawała ok 4-5kW] mało więc wymiana spręzarki na 7kw nie dostałem 9kw szukałem i nic .Trafiła mi się 12kw agregat chłodniczy czeka na przebudowę. Ogólnie polecę 3 sezon na tej w zeszłym roku jechałem z 1,5 miesiąca potem z 1 miesiąc wspomogłem grzałkami .Myślę że teraz pociągnę 2-2,5 miesiąca z jesieni i 2,5 mca z wiosny, zima poleci z retorty . Mam elektrownie 10kW na dachu robie ok 6kw -8kw na zimę w magazyn dla PC . Do tego solary z grzejników 10m2 800l bufor wszystko swojej roboty. Fotki zara zrobie Zaoszczędziłem z 2t węgla na tej 5kW. Teraz będzie lepiej. Zasilanie awaryjne oświetlenia z Kampera .Koszt mi wyszedł jakieś 1500 zł około + koszty ,,nauki'' z 500 zł to straty na czynniku ,niestety nauka kosztuje. :cry:Dlatego propan tech
    Janusz_kk
    Level 36  
    malinabend 1 wrote:
    Czynnika dałem jakieś 2400g orginalnie wchodziło 3600 r 410.

U mnie był R22 4.3kg ciekawe ile będę potrzebował r290, na razie kupiłem 2,6kg ale już widzę że mało.

malinabend 1 wrote:
    [przed tem jechałem na sprężarce orginalnej dawała ok 4-5kW] mało więc wymiana spręzarki na 7kw

Ale to wynika z wydajności czynnika r410 która jest wysoka (140% do typowego), ja mam podobne, moja ma 14kW mocy a sprężarka 4,8kW.
    Poczytaj sobie raport o czynnikach, już go dawałem w załącznikach.

malinabend 1 wrote:
    Trafiła mi się 12kw agregat chłodniczy czeka na przebudowę.

Ale masz z 1 czy 2 wentylatory?
  • Computer Controls
    malinabend 1
    Level 22  
    Ad.1 pewnie mało
    ad2 nie nie tu chodzi o to że potrzebna jest sprężarka o większej wydajności - pojemności dla r 290 niż r 410 dlatego się nie bardzo nadaje
    ad 3 -2 sztuk To jest agregat chłodniczy raczej pro na scrolu 3f
    To ta twoja będzie brała z prawie 7A na faze
    Muszę poczytać są jakieś nalepki ale nie czytałem ile moja ma poj.
    Ale Jeśli zamieniasz czynnik z r410 na r 290 to wchodzi mniej jakieś 60-70% Nie wiem jak z zamianą r22 i r407c na r 290 Nie wiem ale podejżewam że z 80-90%?
    Janusz_kk
    Level 36  
    malinabend 1 wrote:
    To ta twoja będzie brała z prawie 7A na faze

trochę więcej :( ale mam falownik 12kW stary kupiony za bezcen i nim mam zamiar ją pędzić.

malinabend 1 wrote:
    To jest agregat chłodniczy raczej pro na scrolu 3f

Nie wiem co moja ma ale wygląda podobnie, też stara klima.

malinabend 1 wrote:
    nie nie tu chodzi o to że potrzebna jest sprężarka o większej wydajności

Wydajność to nie wszystko, chodzi też o wymianę ciepła, jak czynnik ma lepsze odbieranie a zastępujesz gorszym to sama sprężarka nic nie da, powierzchni się nie zastąpi. Akurat mój czynnik R22 jest bardzo zbliżony do R290 więc nie powinno być problemu, twój miał lepszą wydajność od propanu, to że teraz dobrze 'idzie' to połowa sukcesu, zobaczysz co będzie w zimie, i jeszcze ten nieszczęsny tzr, on ci na pewno nie poprawia parametrów.
    malinabend 1
    Level 22  
    Już pisałem wyżej że bendę ją używał do 5C + -10c -jesień wiosna bo i tak mi nie wydoli na chłodniejsze dni grudzień styczeń robie 12KW zobaczę jak sobie poradzi jak nie to w największe mrozy mam gaz podepre się gazem .Po drugie prądu mam za mało jak by chciał całą zimę grzać
    Janusz_kk
    Level 36  
    Ja mam podobnie, prądu nie starczy, mam gaz ale chcę go ograniczyć, Dlatego zbieram 'zabawki' i we wrześniu biorę się za swoją PC :)
    malinabend 1
    Level 22  
    Tak się zastanawiam bo może i kupić ten R290 i zapakować teraz jak wsio OK . Ile bym zyskał na wydajności , sprawnoąci ? Co myślicie ? Jest sens ca dać spokój? Też myślę się wziąć we wrześniu jak się ogarnę z innymi robotami. Trochę się martwię o to że scrol straszny chałas robi bo to przemysłowka . Ale mam plan taki że dam w ogrodzie z dala trochę od okien i chcę wygłuszyć jakimiś materiałami w środku , na zewnątrz i dać taki ekran aby chałas szedł od okien w ogród
    Janusz_kk
    Level 36  
    malinabend 1 wrote:
    Tak się zastanawiam bo może i kupić ten R290 i zapakować teraz jak wsio OK

Cieplnie chyba niewiele zyskasz, tu chodzi tylko o regulację, teraz robisz na 'oko', przy czystym propanie możesz robić wg tabel.
    Czy ten twój jest z zapachem? Jeśli tak to tu jst problem bo ten zapach ma związki siarki (dlatego tak śmierdzi) i podobno może cos tam robić instalacji.
    malinabend 1
    Level 22  
    Ten ze zwykłej butli strasznie śmierdzi bo jak przelewam do turystycznych to kobita opieprza że z warsztatu do domu nawet włazi smrodek Natomiast ten techniczny troszkę ale smrodek zara znika . Co do r290 to na 2 pompy bym musiał z 10kg kupić i tak się zastanawiam bo tak nie sprzedadzą w 10kg trzeba uprawnienia ale widziałem 10kg ze zwrotem butli wyszło by 450 zł a w małych butelkach dużo wiecej no ale jak by sprawdzić że wsio bangla to można by kupić bo to na parę lat chyba................... Zobaczę wyminić zawsze można .Niech pochodzi jesień jak OK to może wymienie aby na wiosnę już szło na właściwym R290 Najwyżej jesienią puzną jak przejdę na retortę a wsio ok to będzie czas to wtedy wymienię znam ilość i będzie chłodniej - będzie łatwiej napełnić gorzej z próżnią ale da się :D

Dodano po 31 [minuty]:

Tek oglądam tego emersona i widzę że to fajna maszyna jest i PRO ma masę portów do kontroli ciśnień oczko i masę czujników - niezła szafa sterująca pewnie była aby to ogarnąć.Martwi mnie jedna żecz a mianowicie czy ten zawór 4d nie za mały bo ta rurka zasilająca go jakaś cinka w stosunku do innych wylotowe pasują ,bedzie dławić . Tak sobie myśle że jest tam elektrozawór przed sprężarką i może go dać zamiast 4d i podłączyć go zamiast 4d bo i tak go wytnę i dać ten bajpas W sumie ja nie chłodzę tylko grzeję Trza by się nad tym pochlić Chynczyk to by i tak ogarnoł bo on i tak nie odróżni trzeba by tylko ogarnąć czy jest NO czy NZ Mniej rurek mniej komplikacji :D
    Janusz_kk
    Level 36  
    malinabend 1 wrote:
    Co do r290 to na 2 pompy bym musiał z 10kg kupić i tak się zastanawiam bo tak nie sprzedadzą w 10kg trzeba uprawnienia ale widziałem 10kg ze zwrotem butli wyszło by 450 zł a w małych butelkach dużo wiecej no ale jak by sprawdzić że wsio bangla to można by kupić bo to na parę lat chyba..

Ciężko jest, ja jednego znalazłem co niby propan ma w butli ale nie dawał głowy że czysty, kupiłem butelki drogo ale wiadomo co jest.
    malinabend 1 wrote:
    Martwi mnie jedna żecz a mianowicie czy ten zawór 4d nie za mały bo ta rurka zasilająca go jakaś cinka w stosunku do innych wylotowe pasują ,bedzie dławić .

To normalne, ta cienka rurka to tłoczenie ze sprężarki, popatrz jaką masz, ja mam 12mm a w zaworze mam 14mm, tyle wystarcza.
    Te inne muszą być grubsze bo się zmieniają, raz ssanie raz tłoczenie, ja na ssaniu mam18,6 a w zaworze 20mm. Ale kupiłem największy jaki był, różnice cenowe minimalne pomiędzy nimi.

malinabend 1 wrote:
    Tak sobie myśle że jest tam elektrozawór przed sprężarką i może go dać zamiast 4d i podłączyć go zamiast 4d bo i tak go wytnę i dać ten bajpas W sumie ja nie chłodzę tylko grzeję Trza by się nad tym pochlić

Też tak myślałem jeszcze w zeszłym roku jak w zimie kupiłem jednostkę i planowałem przeróbkę, ale te upały w zeszłym i tegoroczne zmieniły moje zdanie i będę też chłodził dom przez podłogę i powietrze, dlatego zamiast baypass-u na gorące pary kupiłem 4D.
    malinabend 1
    Level 22  
    Ja mam fi10 i fi15 więc te fi 10hmmmmmmmmmmmmmmm Niby chłodnik mówił że takie ładują taką mi dał ale wiesz może dał co miał Jakaś cinka ze sprężarki wychodzi 15 dalej 15 układ obliczony na 15 a tu 10? chyba zakombinuje nazw. zawór i bajpas chnczyk nie odróżni .Do chłodzenia szkoda prądu - mam dobrze ocieplone i chcę zrobić coś yakiego ; mam kominny wentylachyjne nie czynne otwornicą chcę wywiercić otwory i dać wentylatory i pchać z piwnic chłodek mam suche chłodne czyste od zapachów piwnice . Pozytyw; chłod bez poboru prądu przez lato wyciągnę całe zimno w upały a piwnice się podgrzeją - kumulacja ciepła w piwnicach - akumulator na chłody , Zyskam 2 w jednym i bez poboru prądu .Już teraz po dociepleniach jak przyjdą chłody to przez 2 tyg nie muszę grzać bo mam ciepło w koło wszsy już ,dymią '' a ja nie . Jak jeszcze piwnice mi z dołu bendą grzać - oddawać ciepło to myślę że jescze z 2 tygodnie nie muszę grzać. Ostatecznie dam 2 sztuk zwykłych klim najmniejszych coś koł 2kw na inwertesze i dam w korytarz i to ostatecznie ale zobacżę jak zda ta wentylacja . Muszę tylko znalezć gdzieś otwornice ze ok100mm i jakiś wentyl malutki na 240V cichy wolnoobrotowy i niech kręci Narazie wstawiam wentylator w drzwiach od piwnicy i jest przyjemnie PS w sumie ściany dachy ze styropianem mają koło od minimum 60cm 65 cm do 1m w najgrubszym miejscu dachu Jedyny słaby punkt to okna 2 szybowe :cry:PS coraz bardziej się utwierdzam bez zaworu 4d bardzo uprości mi układ czas i komplikacja odchodzi i chyba pujdę w tym kierunku Elektrozawór mam tylko 1 zw dokupię :D
    Janusz_kk
    Level 36  
    malinabend 1 wrote:
    Niby chłodnik mówił że takie ładują taką mi dał ale wiesz może dał co miał Jakaś cinka ze sprężarki wychodzi 15 dalej 15 układ obliczony na 15 a tu 10?

No ale ja mam klimę 14kW a ty masz mniej, więc powinno styknąć.

malinabend 1 wrote:
    Do chłodzenia szkoda prądu - mam dobrze ocieplone i chcę zrobić coś yakiego

To ci sie tak tylko wydaje.
    malinabend 1 wrote:
    dać wentylatory i pchać z piwnic chłodek mam suche chłodne czyste od zapachów piwnice

Mogę ci od razu powiedzieć czym się to skończy :) ale próbuj, ale wpierw weź kalkulator i policz ile energii niesie powietrze w tym układzie a ile ci przenika do domu przez okna i ściany od południa, bardzo pouczające obliczenia :)
    A piszę to bo mam reku i nawiew z wymiennika żwirowego gdzie mam w lecie 12 st i słabo to daje. Dlatego chcę to wspomóc PC, bo mi się żona 'rozpuszcza' przy 26 w domu, a tyle ma w te upały. Dom także dobrze ocieplony dlatego temp nie spada jak są chłodniejsze dni.

malinabend 1 wrote:
    coraz bardziej się utwierdzam bez zaworu 4d bardzo uprości mi układ czas i komplikacja odchodzi i chyba pujdę w tym kierunku

Pewnie, bez sensu sobie dokładać roboty tym bardziej że nic nie zyskasz na cop-ie.
    malinabend 1
    Level 22  
    Teraz sobie tak myśle że cały powrót bym nie przerabiał nawet tego zaworu bym nie cioł cały ten układ zostawić tylko 4 cięcia i odwrucić kierunki i dokupić 1 zw i 1 elektrozawór wstawić , 2 trujniki i kawałek miedzi na bajpas ze 8 lutów i po robocie . Bardzo mi to uprości .Szukam elektrozaworu na 5/8 i 1 zw 5/8 Muszę podlecieć do tego mojego chłodnika na bank będzie miał
    Janusz_kk
    Level 36  
    malinabend 1 wrote:
    Teraz sobie tak myśle że cały powrót bym nie przerabiał nawet tego zaworu bym nie cioł cały ten układ zostawić tylko 4 cięcia i odwrucić kierunki i dokupić 1 zw i 1 elektrozawór wstawić , 2 trujniki i kawałek miedzi na bajpas ze 8 lutów i po robocie .

Nic z tego nie rozumiem :)
    Janusz_kk
    Level 36  
    Ale przecież jak masz zawór 4D to baypass ci niepotrzebny. Przełączasz 4D i odmrażasz wymiennik.
    malinabend 1
    Level 22  
    Nie nie nie dawał bym 4d tylko elektrozawór - mniej roboty cały okład przed sprężarką nie naruszam 2 cięcia na trujniki dla bajpasa i na nim zw i po robocie Pompa ciepła z klimatyzatora "tymi ręcami'' No i oczywiście odwrucić przepływ i wyjście jz
    Tu masz pierwotny schemat Chodzi o to że cały ten odcinek akumulator ,tzr, elzw.oko , filtr zostaje bez naruszeń 1 cięcie i podłączenie pod sprężarkę odwrucenie kier na wymienniku, wstawienie trujnika na bajpas z zzw i po robocie
    Janusz_kk
    Level 36  
    Rób jak chcesz :)

Dodano po 1 [godziny] 56 [minuty]:

Moja jak dobrze pójdzie będzie tak pracować :)
    malinabend 1
    Level 22  
    Sie ma Jak obliczasz przegrzanie ?Teraz zgłupiałem obejrzałem kilka filmików szkoleniowych i zupełnie odwrotnie podają Zgłupiałem całkowicieCo od czego się odejmuje? Np tu ;https://www.oszomega.pl/helpie_faq/jak-obliczyc-wartosc-przegrzania/ Temp rzeczywista jest wyższa od temp par
    bambus94
    Level 30  
    Odczytujesz z zegarów temperaturę odparowania lub po prostu ciśnienie i przeliczasz suwakiem. Oraz mierzysz fizycznie temperaturę rurki z gazem. Rurka zawsze powinna być cieplejsza niż wartość odczytana z zegarów. I od temperatury rurki odejmujesz temperaturę odparowania. To jest twoje przegrzanie. Temperaturę można podawać w K albo w °C ale przegrzanie zawsze jest w K.

Dodano po 9 [minuty]:

Janusz_kk wrote:

Moja jak dobrze pójdzie będzie tak pracować :)

A znasz wydatek objętościowy sprężarki czy podstawiłeś moc?
    jack63
    Level 43  
    bambus94 wrote:
    Odczytujesz z zegarów temperaturę odparowania lub po prostu ciśnienie i przeliczasz suwakiem.

Jest jeden warunek: Trzeba znać charakterystykę substancji będącej w obiegu chłodniczym. Tzn temp lub zakres temp równowagi termodynamicznej ciecz-para.
    Czyli trzeba mieć tabelę/suwak dla czynnika.
    Znajdź mi taką tabelę lub taki suwak dla substancji: "propan techniczny" (znając życie lpg...).

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:

Janusz_kk wrote:
    Moja jak dobrze pójdzie będzie tak pracować

Tylko po co używać PC gdy na zewnątrz jest ok 16 oC? Bo na grzanie CWU to nie wygląda.
    Janusz_kk
    Level 36  
    jack63 wrote:
    Tylko po co używać PC gdy na zewnątrz jest ok 16 oC? Bo na grzanie CWU to nie wygląda.

Skąd wziąłeś 16, na rys jest -6 dla To.
    bambus94 wrote:
    A znasz wydatek objętościowy sprężarki czy podstawiłeś moc?

Ustawiłem moc, pewnie poszukam podobnych agregatów i spróbuję dodać parametry. Tyle że ten Coolpack jest strasznie pokopany, na razie się go uczę i to są moje pierwsze próby.

malinabend 1 wrote:
    Sie ma Jak obliczasz przegrzanie ?Teraz zgłupiałem obejrzałem kilka filmików szkoleniowych i zupełnie odwrotnie podają Zgłupiałem całkowicieCo od czego się odejmuje?

Tu masz wyjaśnione
    tyle że dla mieszaniny gazów nie określisz temp ani ciśnień tym bardziej że nie jest to mieszanina izotropowa, propan i butan zbyt bardzo się różnią.
    bambus94
    Level 30  
    Janusz_kk wrote:

Ustawiłem moc, pewnie poszukam podobnych agregatów i spróbuję dodać parametry. Tyle że ten Coolpack jest strasznie pokopany, na razie się go uczę i to są moje pierwsze próby.

No to niezbyt poprawnie, 4kW sprężarka na R290 będzie miała inny wydatek niż na R22 czy R410.
    Musisz poszukać konkretnie wydatku objętościowego lub przeliczyć go z aktualnego układu.
    jack63
    Level 43  
    Janusz_kk wrote:
    Skąd wziąłeś 16, na rys jest -6 dla To.

Faktycznie, mój błąd, jest -6 a nie 6 (czyli +6). Więc temp otoczenia ok +4 oC. A dlaczego tak, to się domyśl. :D
    Janusz_kk wrote:
    tyle że dla mieszaniny gazów nie określisz temp ani ciśnień tym bardziej że nie jest to mieszanina izotropowa, propan i butan zbyt bardzo się różnią.

Nie izotropowa, tylko azeotropowa. Mieszanina R920 z R600a jest zeotropowa i nie to jest problemem w obliczeniach (kwestia praktycznej realizacji to osobny problem). Problemem jest brak danych do programów, czyli właśnie charakterystyk termodynamicznych. W zasadzie są, ale nie z pomiarów, ale z symulacji komputerowej. Gdzieś to znalazłem i widziałem wykresy Moliera dla takiej mieszaniny, ale tylko 50/50.
    R407C jest też zeotropem, ale charakterystyki są dostępne. Z poślizgiem temperaturowym włącznie.
    Coolpack pewnie liczy.
    bambus94 wrote:
    No to niezbyt poprawnie, 4kW sprężarka na R290 będzie miała inny wydatek niż na R22 czy R410.
    Musisz poszukać konkretnie wydatku objętościowego lub przeliczyć go z aktualnego układu.

Dokładnie tak. Nie ma czegoś takiego jak moc sprężarki!!! Można mówić tylko o mocy jej silnika. Natomiast realnym i istotnym do obliczeń jest wydajność objętościowa, czyli m3/s lub pochodne jednostki.
    Swoją droga chyba wszyscy wielcy producenci sprężarek udostęþniają proste programy obliczające paramatry obiegu gdzie można wpisać/wybrać typ ICH sprężarki.
    bambus94
    Level 30  
    Czekaj czekaj, do czego ty chcesz użyć tej PC jeśli masz ciśnienie odparowania 18,5 bara i skąd masz źródło ciepła? Może nie potrzebna ci PC jeśli możesz grzać parownik do 60°C.

Przegrzewa/przegrzanie jest to wartość o ile więcej energii dostarczono do czynnika ale po stronie parownika czyli ssania sprężarki. Tam temperatury i ciśnienia są znacznie niższe niż 56°C i 18,5 bara.
    A ty jak piszesz o 18,5 bara i 56°C to może tobie chodzi o dochłodzenie lub o temperaturę końca sprężania. Dochłodzenie to o ile więcej energii cieplnej odebrano od czynnika względem ciepła przemiany fazowej.
    malinabend 1
    Level 22  
    A ile mabyć? Nie bardzo rozumię ciebie?Nie no czysta symulacja obliczenia przegrzania nic wiecej Nadal nie wiem jak obliczyć :cry:
    Mierzone na wyjściu z wymiennika tj powrót do PC
    Ciśnienie na manometrze ;
    18,5 bara = 56C ze suwaka tak?
    Temp 48C

CzynnikR290 jakie jest przegrzanie