Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła z klimatyzatora "tymi ręcami''

malinabend 1 11 Oct 2020 12:32 23271 266
Computer Controls
    Wlodek22
    Level 30  
    Miałeś propan, to wiesz o ile dokładnie spadnie, kop wzrośnie, ale znowu musisz skontrolować jakie będą parametry przegrzania przy propanie. Stawiam, że przegrzania nie będzie i będzie przelewać parownik.
    Najlepiej było by nabyć właściwy model, drugą opcją wszczepienie EZR + sterównik, trzecia to TZR + zawory zwrotne dla pracy rewersyjnej. 2 i 3 opcja wymaga sprzętu i wiedzy, pierwsza będzie najprostsza.
  • Computer Controls
    malinabend 1
    Level 22  
    Witam . Nie poddaje się
    Dolałem czynnika.
    Dzisiaj trochę pomierzyłem i ;\
    W spoczynku ;
    ; Gr. R.; 11 C , Cienka r.11C ; 9 Bar
    Start
    Kolejne pomiary każdy po ok 5 minutach
    1 Gr.r ; 22C , Cien. r ; 11C , cinienie ; 13 Bar - na obu równe , pobór ; 8,5A
    2 46C , 18C , 13Bar - Tak samo , 9A
    3 58C 18C 14Bar- Tak samo 9A
    4 62C 18C 14Bar Tak samo 9A
    5 69C 18C 14,5Bar Takie samo 8,5A
    I tu STOP !!! Temperatura kolejno rosła aż do 120C przy ostatnim pomiarze sprężarka zatrzymała się. Napięcie na niej jest sprężarka nie chodzi do ostygnięcia . Jak ostygnie znowu chodzi
    Co sądzicie o tych wynikach?
    1 Wymiennik OK?
    2 Czy w środku w sprężarce jest wmontowany termik? Na zewnątrz nie ma same styki.
    3 Awaria sprężarki ?
    4 Montować TZR jak mi radził kolega i jakiś zawór?
    5 Przejść na R 290 + TZR
    Za wszelkie sugestie będę wdzięczny
    Wlodek22
    Level 30  
    Dodaj jeszcze do tych pomiarów temperatury na wejściu i wyjściu z parownika, tzn wymiennika jednostki zewn. Wygląda jak by Ci nie pracował parownik, stał wentylator, zatkana, lub zamarznięta kapilara, lub coś namotane z czynnikiem.
  • Computer Controls
    malinabend 1
    Level 22  
    Witam .
    Postanowiłem mocno przebudować mój wynalazek - PC z bardzo dużą pomocą kolegi z forum , który na prawdę potrafi się podzielić wiedzą i chce co niestey nie każdy potrafi ! Nie wiem dlaczego .
    Na razie nie chcę ujawniać co i jak
    Zobaczymy co z tego wyjdzie
    Ale jestem ,,pełen dobrej wiary''
    że będzie OK
    Jak sprawdzimy co wyszło zrobię relacje dla ,,potomnych ''
    Nie stety trochę to trwa - brak czasu no i uczymy się nowego FACHU !
    wiilow
    Level 12  
    malinabend 1 wrote:
    Witam .
    Postanowiłem mocno przebudować mój wynalazek - PC z bardzo dużą pomocą kolegi z forum , który na prawdę potrafi się podzielić wiedzą i chce co niestey nie każdy potrafi ! Nie wiem dlaczego .
    Na razie nie chcę ujawniać co i jak
    Zobaczymy co z tego wyjdzie
    Ale jestem ,,pełen dobrej wiary''
    że będzie OK
    Jak sprawdzimy co wyszło zrobię relacje dla ,,potomnych ''
    Nie stety trochę to trwa - brak czasu no i uczymy się nowego FACHU !

Cześć; nie mogę się doczekać rezultatów twojej pracy - jestem pełen podziwu i trzymam kciuki:)
    Wlodek22
    Level 30  
    Te luty nie będą szczelne. Stał, nierdzewkę należy lutować 45% srebrem.
    jack63
    Level 43  
    malinabend 1 wrote:
    Włodek jak zwykle pesymista , więcej wiary 😆

Nie pesymista, tylko realista. A ślepa wiara już nie jednego zaprowadziła szybciej do grobu.
    Jak patrzę na te "wyczyny" to nie wiem czy śmiać się czy płakać.
    Ja bym się wstydził coś takiego zaprezentować.
    Kompletny bezsens. Najpierw zawór rozprężny "przedłużony" rurkami po to aby zrobić połączenie na dwa bertle!!!???
    Dobrze że tam jeszcze PEXa nie wstawiłeś.
    Ciekawe jak planujesz defrost?
    wiilow wrote:
    nie mogę się doczekać rezultatów twojej pracy - jestem pełen podziwu i trzymam kciuki:)

Ja też nie mogę się doczekać. Natomiast z tym podziwem się wstrzymam...
    wiilow
    Level 12  
    [quote="jack63"]
    malinabend 1 wrote:

wiilow wrote:
    nie mogę się doczekać rezultatów twojej pracy - jestem pełen podziwu i trzymam kciuki:)

Ja też nie mogę się doczekać. Natomiast z tym podziwem się wstrzymam...

Podziw z mojej strony jest za wytrwałość w tej rzeźbie :shii: :D
    malinabend 1
    Level 22  
    Hmmmm

Luty są srebrem .
    Po raz pierwszy robiłem luty fakt że kwasówka jest ,,ciężka'' w lutowaniu dlatego mufy TZRa są miedziowane w środku
    trochę przesadziłem z nadmiarem lutu to fakt . Ale jestem pewien że nie puszczą a że sobie nie są piękne ważne że mocne
    Testowałem na ciśnieniu wprawdzie propanem i trzymają ciśnienie kilka dni przeleciałem pianą jest cisza .
    Właśnie przyszedł azot więc zapodam go na może z tydzień na maxa i piana i zegary zobaczymy
    Jak by co nie ma problemu poprawię
    Co do kolegi trola to ;
    jak by był takim naprawdę ,,fachowcem'' to by zauważył jak będzie realizowany defrost i sens redukcji i trójników ale widzę że z niego trochę lipny majsrter -raczej trol . Chyba go gryzie że takie zera jak my potrafimy coś wykrzesać no i niestety nie dać zarobić ,,fachowcom'' bo nas poprostu nie stać na was bo wam w wełbach się poprzewracało i nie wiecie ile kasować za robotę bo szukacie naiwnych do obrobienia
    Niestety taka jest prawda . Sam się przekonałem na solarach i na klimach Ciekawe że jeden chce 1200zł a drugi 400zł za nabicie jest różnica nie?
    Na solarach cwaniaki za 3 dni roboty chcieli zarobić 25 tyś czyli coś koło 11 tyś za dobę czyli pracę i noc czyli spanie - płatne podobnie jest z klimami i innymi
    Więc dłubiemy co możemy i co potrafimy Dobrze że laicy potrafią się chętnie wspomagać !
    No i tu im dziękuję za pomoc za przekazanie wiedzy .
    No to tyle przynajmniej na razie
    malinabend 1
    Level 22  
    No. ;;Fachowcy '' pomagacie czy trolujecie?
    Właśnie przyszła butelka . :D
    Po wstępnym sprawdzeniu szczelniości puszczę jeszcze raz na test
    No to dawajcie ile cisnąc tego azotu ?
    Działam po raz pierwszy w tym temacie
    Jeszcze muszę zkombinować jak to przepchać z butelki do układu
    Ło cosik gwynty nie pasują :cry:
    Ło tu fi 10 ???? i wentyl na dodatek :crazyeyes:
    ŁO to pryszcz w butelce jest jakieś w hu .........j ATM
    Ło w morde Jak to puszcze w układ to mi cosik chyba WYLECI W KOSMOS....................... :not:
    nO TE MOJE SUPER LUTY
    greenpeace
    Level 23  
    Daj 20 atm i sprawdź po 24h.
    Wlodek22
    Level 30  
    https://youtu.be/UIO6ryHuUPk
    Nic ci w tym momencie azot nie pokaże, rozszczelnić się może za tydzień, miesiąc, rok, albo w ogóle. Popraw te luty tak by rozpłynął się po stali i nie było żadnych wątpliwości co do szczelności. Lut srebrny w otulinie też jest bardzo zdradliwy, bo otuliny jest za dużo i powstaje dużo szklistej substancji i porów nią zapełnionych. Z czasem pod wpływem wilgoci ona mięknie i znika, a porami zaiwania czynnik. W dukarni po wymianie wymiennika plytowego pierwsze nieszczelności pojawiły się dopiero po roku, a po 2 latach już musiałem zalutować 3 dziury i 2 kolejne ujawniły się w trakcie lutowania. Nie jest więc to wszystko takie proste jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Jak się lutuje stał to nie wolno jej rozgrzewać do czerwoności, grzać należy tylko miedź.
    malinabend 1
    Level 22  
    Tak tak masz racje moj majster jak mnie uczył lutowc mochol tak samo mówił twoimi słowami
    Ale powtarzał dmuchaj ciut wiecej tlenem aby wydmuchac tlenki
    Lutowałe w sumie kilka naście razy w życiu ale i tak jestem w czarnej dupie A jesli chodzi o nie rdzewke to wogól3e za moich czasów nie rdzewki nie było!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tigów plazmy i tp ,,,,,,,,,,,,,,,,,,postemp :D
    Ogólnie maszyna stoi
    jeszcze nie odpalona
    przygotowana do proby na wiosne do roboty jak pobangla
    Janusz_kk
    Level 35  
    No już dwa lata mineło, co tam u Ciebie słychać, bo mam zamiar iść twoim przykładem tylko dawcę mam lepszego bo po r22, czyli wymiennik i kompresor większe.
    malinabend 1
    Level 22  
    Witam no trochę mnie nie było Co mam powiedzieć jechałem na tym zaoszczędziłem trochę węgla włąśnie zamontowałem sprężarkę 7kw na r 407 i bendę ładował r 290 . Ale jest nowy pacjent do zrobienia Ceny wungla oszalały więc będzie szło w tandemie w mrozy
    Janusz_kk
    Level 35  
    Taka duża to może ci sama wystarczy, też mam podobną jednostkę zewnętrzną.
    Janusz_kk
    Level 35  
    Moja taka
    Martwią mnie trochę te kapilary, czy nie będą mi mieszać z zaworem rozprężnym
    Janusz_kk
    Level 35  
    Nie, nie ma :( to stara klima, jeszcze na r22 pracowała, boje się trochę czy sprężarki nie ma zajechanej, próżnię zrobiłem i się trzymała, więc wymiennik jest ok a to najważniejsze.

Dodano po 4 [minuty]:

Taki zawór chcę kupić pl.aliexpress.com/item/1005002085093557.html a tak dokładnie to 2.4C, czyli mocą odpowiadający 17,5kW dla R22, albo trochę większy, napełniał będę R290.

Dodano po 4 [minuty]:

A jeszcze jedno, znalazłem taki lut, tu go opisuję https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=20086425#20086425
    malinabend 1
    Level 22  
    Ja dostałem w pakiecie ale i tak będzie cięcia gięcia i spawania Pompa ciepła z klimatyzatora "tymi ręcami'' Ja tam lecę zwykłym z aledrogo Cup6 idzie ok ma ciut niższą temp

Dodano po 13 [minuty]:

Powiem ci że ta twoja zaciekawie nie wygląda przegrzania spracowanie widać Pompa ciepła z klimatyzatora "tymi ręcami'' Pompa ciepła z klimatyzatora "tymi ręcami'' Pompa ciepła z klimatyzatora "tymi ręcami''

Dodano po 13 [minuty]:

Wymiennik będziesz robił? Czy gotowy? Czym wysterujesz go ?
    Janusz_kk
    Level 35  
    malinabend 1 wrote:
    Powiem ci że ta twoja zaciekawie nie wygląda przegrzania spracowanie widać

No wiem, w razie W kupię używkę kompresor, w zasadzie najbardziej mi zależało na parowniku i tych wentylatorach, bo tego luzem nie kupię.

malinabend 1 wrote:
    Wymiennik będziesz robił? Czy gotowy? Czym wysterujesz go ?

Wymiennik kupiłem, 60 płyt allegro.pl/oferta/wymiennik-ciepla-60-plytowy-65-kw-3-4-producent-12002754846
    Będę robił sterownik, program napiszę sam, tam nie ma 'cudów'.
    Janusz_kk
    Level 35  
    malinabend 1 wrote:
    Nie za mały ?

Najwiekszy kupiłem, myslę że wystarczy.

malinabend 1 wrote:
    ?Ty tam masz z 14KW?

No tak coś koło tego, piecem gazowym też tyle grzeję i wystarcza na podłogówkę.

malinabend 1 wrote:
    Te kapilary nie trzeba wywalić jak dasz tzra?

No własnie nie wiem, najgorsze że są przylutowane bezpośrednio do wymiennika i tam będzie trudno się dolutować rurką, myślałem je zostawić.
    W sumie dla pracy PC jest obojętne co będzie dławiło, u mnie by wychodziło że wpierw zawór potem mała 'pętelka' na wymiennik a potem kapilary.
    Dzisiaj jeszcze trochę zdjęć zrobiłem
    Tutaj widać te dwie rurki na dole, to jest pierwsza 'pętla' w wymienniku przed kapilarami, normalnie to było 'podgrzanie' cieczy z kapilar pewnie żeby tak wymiennik wewnętrzny nie 'rosił'
    bambus94
    Level 29  
    Ten wymiennik ma 1,38m², kilka dni temu szukałem wymiennika do PC, z Danfosa, to tam wymiennik 12kW ma 1,5m2. Rozstrzał danych ogromny. I jeszcze kwestia że wymiennik na skraplacz są długie a wąskie.
    Janusz_kk
    Level 35  
    bambus94 wrote:
    Rozstrzał danych ogromny. I jeszcze kwestia że wymiennik na skraplacz są długie a wąskie.

No wiem, nic tańszego nie mogłem znaleźć, a teraz ceny zaczynają szaleć więc kupiłem co jest.
    Poza tym mam zamiar dać do wymiennika 'dystrybutor' tylko chyba bedę go musiał zrobić bo kupić nie idzie.
    karolark
    Level 42  
    Jestem ciekawy jak ekonomia tej pracy, ile czasu i pieniędzy pojdzie na efekt końcowy i jak to sie na do ceny nowej pompy?
    bambus94
    Level 29  
    Ja aktualnie szykuje się do przeróbki klimy Toshiba 11kW na PC. Aktualny koszt to 11k, do tego wymiennik, trochę rurek, i myślę że w 15 tysiącach się zamknę. Znajomy zamontował Panasonica t-cap 9kW za 49 tysięcy wraz z montażem i dodatkowym 300l buforem CO.

A właśnie, jak jesteśmy przy przeróbkach, to ja mam ciekawy koncept.
    W klimatyzatorach zawsze jest problem z wentylatorem jednostki wewnętrznej, bo musi być cały czas podpięty, ja chcę zamiast niego podpiąć pompkę obiegową, ona też jest zasilana z falownika 3F, wywalę elektronikę a zostawię uzwojenia. Wtedy klima będzie działała wg własnego algorytmu mając kontrolę nad przepływem.

@Janusz_kk ale wiesz że my dokładamy skraplacz, więc po co ci ten dystrybutor cieczy w wymienniku? Tylko do rozmrażania?