Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawanie laserem , zakup sprzetu

tgbyhn638 09 May 2020 16:41 588 3
    tgbyhn638
    Level 6  
    Witam , czy miał ktoś już jakieś doświadczenie ze spawaniem laserem ? Potrzebuje opini czy warto zakupić taki sprzęt (cena około 150 tyś) , czy jest na to zapotrzebowanie i czy możliwości jakie daje to urządzenie są warte takiej ceny w porównaniu do tradycyjnych spawarek.
    https://www.cormak.pl/pl/spawarka-laserowa/1421-spawarka-laserowa-lw1500h1500w.html
    Tumiwisizm
    Level 27  
    Zakładam, że stać Cię później na serwis pogwarancyjny takiego urządzenia skoro rozważasz jego zakup, a ten już liczony jest w dobrych tysiącach. Sam spawam MMA i jestem zadowolony (firmy nie prowadzę, spawam hobbystycznie, żeby nie było niedomówień). Jeśli zależy Ci na jakości (w zasadzie wyglądzie spawu) to można sobie na taki gadżet pozwolić, bo odchodzi połączenie, które jest wykonane z innego materiału niż element spawany. Spawarki laserowe nadają się raczej do przemysłu (produkcja karoserii samochodowej, spawanie zbiorników, silosy - kwasówka / nierdzewka), wtedy połączenie wygląda praktycznie na bezszwowe, a spawanie jest bardzo szybkie. Ze względu na cenę takiego urządzenia, zbyt na to jest tylko u dużych producentów elementów spawanych. Dla jasności, załóżmy że jestem producentem mieszalników (same korpusy spawane) o objętości do 6m3 i miesięcznie netto moja firma wyciąga do 40tys zł (nie dużo) (dwuosobowa działalność gospodarcza, sam spawam i mam pomocnika, spłacam kredyt na obrabiarkę CNC).. to takiej firmie jak moja się taka spawarka nie opłaci. Tym bardziej w dobie koronawirusa, gdzie rynek jest niestabilny. Chyba, że masz dość gotówki i kredytu brać nie musisz lub przeprowadziłeś badanie rynku i wiesz, że na Twoje produkty będzie zapotrzebowanie i spawarka się szybko zwróci.
    tgbyhn638
    Level 6  
    Dzięki za trafne spostrzeżenie z serwisem pogwarancyjnym którego nie brałem pod uwagę, mam przeznaczona na to gotówkę ale im bardziej zagłębiam się w temat uświadamiam sobie że będzie ciężko odrobić ten sprzęt A co dopiero zarobić na nim. Szukam jakiej niszy dla siebie dlatego zainteresowałem się tymi spawarkami .
  • Helpful post
    sad_madman
    Level 27  
    Tumiwisizm wrote:
    Sam spawam MMA i jestem zadowolony (...)

Przyznam że jestem urzeczony, że takie zdanie pojawiło się w odpowiedzi na temat spawania laserowego.

@tgbyhn638
    Przede wszystkim sprzęt taki ma rację bytu w produkcji zautomatyzowanej gdzie jednak wykonuje się bardzo dużo detali. Dla mnie idealnym przykładem zastosowania byłoby np. łączenie blach przy "zamykaniu" kształtownika. Tutaj mały wpływ ciepła, gładkość spoiny i brak dodawania spoiwa są samymi plusami.
    Niektóre dziedziny - jak np. karoserie samochodowe też zbytnio nie wykorzystują tej technologii - tam cały czas króluje zgrzewanie a w ostatnich latach coraz więcej elementów jest klejonych. W przypadku np. zbiorników na płyny (nie ważne czy gaz czy ciecz) to przy tych "mniejszych" uważam, że w pierwszej kolejności przydaje się automatyzacja procesu. Do tego przy niektórych produktach aby zminimalizować możliwość "skrzywienia" producenci preferują spawanie z dwóch stron jednocześnie bo wiadomo, że wtedy tak nie "ściąga".

Ps. Obecnie twoja firma czym się zajmuje ?