Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tauron moc umowna 4kW w mieszkaniu. Czy zwiększać??

10 Maj 2020 14:50 717 22
  • Poziom 3  
    Witam,
    kupiłem mieszkanie , wymieniłem instalacje elektryczną która jest przystosowana na 3 fazy z podłączeniem na kuchnię indukcyjną na przyszłość.(podciągnięty przewód 5 x 2,5mm²)
    W budynku była też wymieniana instalacja elektryczna.

Nie posiadam płyty indukcyjnej i narazie nie zamierzam na taką zmieniać.
    Urządzenia jakie mam to piekarnik 3,6kW, zmywarka (0,95kW/cykl), pralka(0,91kW/cykl), lodówka A++ oraz reszta raczej podstawowa(TV, 2x laptop, odkurzacz , expres do kawy itp.).

Obecnie nie rozłącza mi bezpieczników ale tam jest coś dziwnie podłączone przez elektryka:) a raczej ten przewód 5 x 2,5mm² do którego jest podłączony tylko piekarnik. Ten przewód jest podłączony do bezpiecznika i różnicówki 3 fazowej i na różnicówce nie działa test, pewnie przez to że jest jedna faza.

I moje pytanie jest czy ta 1 faza i te 4kW umowne z zabezpieczeniem przedlicznikowym 25A mi wystarczy?? Mam umowę z Tauronem G11.
    Pytam bo zastanawiam się nad zwiększeniem mocy lub złożeniem podania o 3 fazy.
    Nie rozumiem też do końca co znaczy 4kW umowne.

Za podpowiedzi z góry dziękuję.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Użytkownik obserwowany
    Zabezpieczenie przedlicznikowe to chyba więcej niz 4kW. Ja mam w domu jednorodzinnym 25A i moc chyba 9 albo 11 nie pamiętam. Jeśli jest 25A wystarczy ci w zupełności. Przycisk test na RCD nie działa bo albo źle podłączona ma być l1+l2+l3+N a jeśli jedna faza to np L1+N albo jest niesprawna.
  • Poziom 43  
    Radek_19 napisał:
    wymieniłem instalacje elektryczną która jest przystosowana na 3 fazy z podłączeniem na kuchnię indukcyjną na przyszłość.(podciągnięty przewód 5 x 2,5mm)
    Radek_19 napisał:
    ten przewód 5 x 2,5mm do którego jest podłączony tylko piekarnik.

Mowa o tym samym przewodzie ?
    Jesli tak, to jest błąd, bo brak wydzielonego obwodu do piekarnika.
  • Poziom 3  
    Tak to jest ten sam przewód podciągnięty tam. Ale w kuchni mam w sumie 4 obwody. Jeden dolne gniazdka i lodówka. Kolejny Górne gniazdka i zmywarka, trzeci pralka i czwarty 5x2,5mm i do niego w chwili obecnej podłączony jest piekarnik. W razie podłączenia płyty piekarnik przepnie się pod któreś gniazdko no ale płyty w najbliższym czasie nie planuję wiec jakiś czas tak zostanie.
  • Poziom 43  
    Radek_19 napisał:
    W razie podłączenia płyty piekarnik przepnie się pod któreś gniazdko

I dalej będzie błąd. Urządzenia, które pobierają większą moc (pralka, zmywarka, piekarnik i płyta jeśli jest to oddzielne urządzenie) wszystkie one mają mieć oddzielny obwód zasilający. Dotego jeszcze dochodzi lodówka, która też powinna być na oddzielnym obwodzie, ale to już z innych względów.
  • Poziom 23  
    Radek_19 napisał:
    Nie rozumiem też do końca co znaczy 4kW umowne.
    Bo moc umowna to znaczy że masz zagwarantowane pobieranie mocy do 4 kW. Ale faktycznie przy zabezpieczeniu 25A możesz pobierać około 5750 watów.
  • Poziom 1  
  • Poziom 3  
    Echch no i właśnie się tu zastanawiam czy by nie zmienić dla spokoju na 3 fazy z jednoczesnym zwiększeniem mocy.
    Choć prałem, zmywałem, piekłem jednocześnie i nic się nie działo dlatego tutaj nie wiem czy nie przekroczyłem tych 4kW czy coś tu jest źle podłączone z tą jedną fazą na tej różnicówce 3 fazowej co jej test nie działa.

A może wiecie jaka moc przyłączeniowa w dzisiejszych czasach czyli 2020r. jest taką mocą optymalną dla mieszkania w budynku wielorodzinnym??
  • Poziom 1  
  • Poziom 16  
    Jeśli zabezpieczenie przedlicznikowe tobie nie rozłącza to nie ma sensu pchać się w koszty i zwiększać moc.
    Tekst różnicówki może nie działać bo jest ona 3f a masz pociągnietą tylko 1f. Test może działać między dwiema fazami a nie między L a N, sprawdź na schemacie różnicówki jak jest wpięty test.
    Co się tyczy standardów, to przy 1f takim standardem jest 25A przed licznikiem. Być może parę milionów mieszkań a na pewno kilkaset tysięcy mieszkań w Polsce ma takie zabezpieczenie. 25A nie rozłączy przy tym prądzie, 30A też wytrzyma tym bardziej w mieszkaniu gdzie nie ma obciążeń ciągłych wielogodzinnych.
  • Użytkownik obserwowany
    O zwiększenie mocy można wnioskować jak się ma przepływomierz pod prysznicem, płytę 7kW i wiele innych pierdół ale w standardowym mieszkaniu z gazem dałbym sobie spokój zwłaszcza że zabezpieczenie jest 25A. Ja sprawdziłem bo wydawało mi się 9 czy 11 kW na 25A w domku ale mam moc na umowie 7,5kW. Może kiedyś było to inaczej liczone dla zabezpieczeń. Może zwiększą ci moc i będziesz płacił więcej a zabezpieczenie zostanie.
  • Poziom 27  
    Jeśli zabezpieczenie jest 25 A a moc umowna 4 kW to powinno być zabezpieczenie 20 A. To się nazywa nadużycie taryfowe i jeśli ktoś będzie upierdliwy to się przyczepi. Najlepiej zrób tą instalację porządnie bo tak nie może być, że RCD nie działa. Pewnie jest więcej takich kwiatków w tej instalacji. Instalacja do sprawdzenia i wykonania pomiarów. A moc zwiększ mniej więcej do 10-11 kW na 3 fazach co daje zabezpieczenie 3 x 20 A przed licznikiem.
  • Poziom 23  
    bumble napisał:
    Może zwiększą ci moc i będziesz płacił więcej a zabezpieczenie zostanie.
    W gospodarstwach domowych moc umowna nie ma wpływu na wielkość rachunków.
    bartekfigura napisał:
    A moc zwiększ mniej więcej do 10-11 kW na 3 fazach co daje zabezpieczenie 3 x 20 A przed licznikiem.
    Ja bym radził taką moc żeby zabezpieczenie było 3x25A. Kwotowo to może być niewielka różnica.
  • Poziom 3  
    @bartekfigura ale ja sobie tego zabezpieczenia przedlicznikowego sam nie zakładałem ani nikt go nie ruszał. Te informacje mam ze strony Taurona jak się zaloguje na swoje konto. w zakładce dane punktu odbioru.
    Typ zasilania: 1-fazowy
    Data odczytu: 05.02.2020
    strefa 1: 0
    Typ odczytu: Nowy
    Moc umowna: 4
    Zabezpieczenia przedlicznikowe: 25 A
    Mnożna: 1

Co do mojej instalacji to ja tam palców nie wkładam, robił ją elektryk tylko właśnie mówił, że test nie działa prawdopodobnie przez to że jedna faza i w zasadzie miało być zwiększane do 3 faz ,choć w chwili obecnej sie zastanawiam czy zwiększać bo jak nie, to trzeba by te RCD zrobić jakoś poprawnie.
  • Poziom 16  
    Tak jak pisałem, test pewnie nie działa bo RCD jest 3f a zasilanie jest 1f. Test jest wpiety między zaciski L1 a L2. Sama różnicówka poza tym działa, ale i tak jest to nieprawidłowe.
    Obojętnie czy pozostaniesz przy 1f czy zmienisz na 3f to i tak bym tą różnicówkę wywalił i wstawił 3x1f. Płyta najprawdopodobniej nie będzie wymagać RCD. Więc pozostają do zabezpieczenia tylko odbiorniki 1f. W tej chwili nie możesz sprawdzić czy faktycznie RCD działa. Jaki kolwiek upływ w instalacji lub odbiorniku spowoduje wyłączenie prądu w całym mieszkaniu, czasem na wiele godzin lub dni (lodówka) do czasu aż elektryk przyjdzie. Przy 3 RCD nie będziesz miał prądu tylko w 1/3 mieszkania. Szukanie uszkodzenia w tej chwili jest 3x trudniejsze. Uszkodzenie toru N w RCD 3f spowoduje uszkodzenie wielu odbiorników.
    To tak z grubsza napisane dlaczego 3 RCD 1f są lepsze niż jedno RCD 3f.
  • Użytkownik obserwowany
    Ktoś_tam napisał:
    Płyta najprawdopodobniej nie będzie wymagać RCD

Nic nie wymaga. To ochrona dodatkowa i obowiązuje w pomieszczeniach wilgotnych.

Ktoś_tam napisał:
    i tak bym tą różnicówkę wywalił i wstawił 3x1f.

A jaki to ma sens? Najmniejszego. poza tym:
    Ktoś_tam napisał:
    powoduje wyłączenie prądu w całym mieszkaniu

Ktoś_tam napisał:
    dlaczego 3 RCD 1f są lepsze niż jedno RCD 3f.

Mozliwośc rozdziału obwodów ale kolega nie wspomniał jeszcze że sa RCD z czlonem nadmiarowym czyli wbudowanym bezpiecznikiem takie dwa w jwdnym.
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

Proszę uzupełnć swoją wiedzę a dopiero później zabierać głos.
    3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 16  
    bumble napisał:
    Ktoś_tam napisał:
    Płyta najprawdopodobniej nie będzie wymagać RCD

Nic nie wymaga. To ochrona dodatkowa i obowiązuje w pomieszczeniach wilgotnych.

Jasli masz na myśli tylko oświetlenie to masz rację. Wszystkie gniazda ogólnego stosowania wymagają RCD.
    bumble napisał:

Ktoś_tam napisał:
    i tak bym tą różnicówkę wywalił i wstawił 3x1f.

A jaki to ma sens? Najmniejszego. poza tym:
    Ktoś_tam napisał:
    powoduje wyłączenie prądu w całym mieszkaniu

W poście wyżej już napisałem czemu 3x RCD 1f jest lepsze w obwodach jednofazowych niż 1x RCD 3f.
    bumble napisał:

Ktoś_tam napisał:
    dlaczego 3 RCD 1f są lepsze niż jedno RCD 3f.

Mozliwośc rozdziału obwodów ale kolega nie wspomniał jeszcze że sa RCD z czlonem nadmiarowym czyli wbudowanym bezpiecznikiem takie dwa w jwdnym.
    [quote="bumble"]
    Kolega natomiast nie wspomniał ile kosztuje jego propozycja oraz ile miejsca w rozdzielnicy to zajmuje.
    Niech kolega poda dosłownie jeden przykład w którym 1 RCD 3f jest lepsze od RCD 1f w OBWODACH JEDNOFAZOWYCH. W mieszkaniu nie ma urządzeń 3f. Płyta nie wymaga RCD.
    RCD 3f należy rozpatrywać jako błąd w sztuce oraz mocno ograniczoną funkcjonalność, brak prądu w całym mieszkaniu przy byle jakiej upływności. Nawet sprawna instalacja oraz odbiorniki mogą wyzwolić RCD. Ziarnko do ziarnka i uzbiera się kilkanaście mA, zwłaszcza jak odbiorników jest dużo. RCD jak każdy aparat może być wadliwy. Czy kolega wie co się stanie z odbiornikami 1f jeśli się styk N uszkodzi?
    Jeśli autor tematu pozostałby przy zasilaniu 1f to jak przeprowadzić test?
    Poza tym łatwiej logistycznie przeprowadzić test na 1/3 mieszkania niż na całym jednocześnie. Chodzi o to że ktoś używa komputera, ktoś inny ogląda mecz a jeszcze ktoś inny gotuje i nikt nie chce się zgodzić na zanik napięcia w jednej chwili w całym mieszkaniu. Wtedy najczęściej zapomina się raz na zawsze o przeprowadzaniu testu bo jest to upierdliwe. Przy kilku RCD można robić testy w różnych porach lub dniach tak że nikt tego nie odczuje.
  • Specjalista elektryk
    Ktoś_tam napisał:
    Płyta nie wymaga RCD.
    Powtarzasz to jak mantrę.
    Powiedz przynajmniej dlaczego płyta nie wymaga RCD?
  • Poziom 16  
    e-sparks napisał:
    Ktoś_tam napisał:
    Płyta nie wymaga RCD.
    Powtarzasz to jak mantrę.
    Powiedz przynajmniej dlaczego płyta nie wymaga RCD?

PN-HD 60364
  • Specjalista elektryk
    Ktoś_tam napisał:
    PN-HD 60364
    Ale się rozpisałeś.... z tydzień będzie co czytać .
    Moderowany przez Topolski Mirosław:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.
    3.1.9. Nie ironizuj i nie bądź złośliwy w stosunku do drugiej strony dyskusji. Uszanuj odmienne zdanie oraz inne opinie na forum.

• Poziom 33  
    Radek_19 napisał:
    Echch no i właśnie się tu zastanawiam czy by nie zmienić dla spokoju na 3 fazy z jednoczesnym zwiększeniem mocy.

Przechodzisz na kuchnię w pełni elektryczną? Jeżeli tak, to odpowiedź jasna. Wybierz moc przyłączeniową tak, aby otrzymać zabezpieczenie 3x20A - pewnie wystarczy - albo 3x25A. Na mieszkanie powinno wystarczyć z zapasem.
    Jeżeli kuchnia pozostaje gazowa, a chcesz większą moc przyłączeniową, to w zasadzie może być ciężko dostać więcej niż 25A na jednej fazie. 25A na mieszkanie bez kuchni elektrycznej powinno wystarczyć z racjonalnym obchodzeniem się z urządzeniami wysokiej mocy.
    kokapetyl napisał:
    Jesli tak, to jest błąd, bo brak wydzielonego obwodu do piekarnika.

Prawda, ale jest rozwiązanie - zawsze można kupić kuchenkę elektryczną (jedno urządzenie!) z podłączeniem na 3f :-)
  • Poziom 39  
    Pan.Kropa napisał:
    le faktycznie przy zabezpieczeniu 25A możesz pobierać około 5750 watów.
    Non-stop i bezpiecznik nie wyłączy.
    Wartość tego bezpiecznika określa ZE i dlatego go plombuje.
  • Poziom 3  
    Tauron moc umowna 4kW w mieszkaniu. Czy zwiększać?? Tauron moc umowna 4kW w mieszkaniu. Czy zwiększać??

Chyba wprowadziłem w błąd, realnie w skrzynce mam 20A choć na stronie widnieje 25A jeżeli to ten bezpiecznik.
    Kuchenka pozostaje gazowa. Chyba narzazie zostawię tak jak jest tylko z tym bezpiecznikiem 3 fazowym kogoś wezmę żeby to działało poprawnie i bezpiecznie. Jak zacznie mi gdzieś wybijać bezpieczniki to zacznę się zastanawiać nad zwiększeniem mocy.