Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

O kineskopie i "Reskopie"

AlekZ 05 Wrz 2020 20:09 7860 95
    Termac
    Poziom 9  
    Witam kolegów.
    W zakładzie regeneracji kineskopów w którym krótko pracowałem na przełomie lat 70-80 zalecanym sposobem zapowietrzania przy złomowaniu kineskopu było przebicie styku anody przy użyciu metalowego szpikulca. W praktyce (no chyba, że przechodził w pobliżu przełożony) wynosząc kineskop na złomownię utrącało się szyjkę z działem o framugę drzwi wyjściowych. Proces zapowietrzania kineskopu nadającego się do regeneracji został już uprzednio opisany. Zatapianie rurki odbywało się piecykiem elektrycznym założonym na rurkę przed podłączeniem kineskopu do pompy próżniowej, Piecyk był utrzymywany w górnej pozycji sprężyną z blachy stalowej. Po skończeniu procesu pompowania i wygrzewania kineskopu pod osłoną kiedy temperatura kineskopu była na tyle niska, że można już było osłonę w miarę bezpiecznie unieść do góry włączane było napięcie na piecyk. Operator obserwował tworzącą się kroplę i gdy była już gotowa wyłączał piecyk i unosił kineskop do góry. Wytworzoną igłę ze szkła po całkowitym wystygnięciu przecinało się tuż pod piecykiem wprawnym ruchem zwykłym brzeszczotem do cięcia metalu. Następnie kineskopy były przenoszone na sezonownię gdzie każdy przykryty był specjalnym workiem przez jakiś czas. Niektóre nie wytrzymywały naprężeń i implodowały. Po pracy w tym zakładzie pozostała mi niewrażliwość na gwałtowne hałasy.
    Tyle mi się przypomniało z zatrudnienia w pierwszym moim zakładzie pracy. Podziwiam autora artykułu za skuteczne odtworzenie niełatwego procesu technologicznego.
    Pozdrawiam wszystkich kolegów.
  • MetalworkMetalwork
  • MetalworkMetalwork
    AlekZ
    Specjalista - lampy próżniowe
    Jest to dość istotna informacja, bo dzięki temu wiemy, że zakłady regeneracji były też poza Warszawą. Czy była to jakaś filia Reskopu?
    Termac
    Poziom 9  
    Kiedy zatrudniałem się zakład ten podlegał tak jak inne zakłady usługowe pod Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Handlu Wewnętrznego, które później zmieniło nazwę (tylko) na Domar. Byłem tam szeregowym i jednocześnie najmłodszym pracownikiem więc nie mogę mieć wszystkich wiadomości. Nie wiem kiedy zakład powstał ale kiedy się tam przyjmowałem w 1978r. nie mieli żadnych problemów z procesem produkcyjnym i starsi pracownicy byli rutyniarzami. Podejrzewam, że wyposażały i przekazały technologię razem ze szkoleniem zakłady w Iwicznej. O Reskopie nikt przez trzy lata jak tam pracowałem nie powiedział słowa, nie mieliśmy pojęcia o istnieniu takiej firmy. No może kierownictwo mogło coś wiedzieć. Współpracowaliśmy tylko z zakładami w Iwicznej w zakresie napylania luminoforem trudniej dostępnych typów baniaków (nieparzystych) i być może oni zaopatrywali nas w działa jeśli byli ich producentem oraz farbę grafitową. Całą resztę potrzebnych materiałów mieliśmy z rynku lokalnego. Nie mam danych odnośnie rur ze szkła ołowianego. Mogę jeszcze podać pewne informacje odnośnie produkcji, choć upływ lat i to, że kineskopy nie były moim pierwszoplanowym zajęciem tam powoduje luki w pamięci. Jeśli temat interesuje to proszę o pytania. W miarę możliwości chętnie odpowiem.
    bestboy21
    Poziom 39  
    Wchodzę w artykuł nie zwracając uwagi na autora, dopiero przy zdjęciu z piecykiem który wygląda jak stara konserwa zapala mi się lampa nad głową "ooo, to chyba Alek" :) , przewijam na górę... Alek.
    Dobra robota.