Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

opryskiwacz pilmet sano 2 - zapieczony tłok w korpusie pompy

10 Maj 2020 16:00 429 17
 • Poziom 16  
  Mam taki problem iż po dłuższym nieużywaniu opryskiwacza, za każdym razem zapieka/zasysa mi się tłok w korpusie pompy. Nie idzie go ruszyć rękojeścią. Ma ktoś pomysł dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 23  
  Olej jest? Pozostałości cieczy roboczej i wody są wypuszczane na czas postoju?
 • Poziom 38  
  Regularnie co kilka oprysków pryskam na tłok tym otworem od spodu sprajem silikonowym. Robię tak od kilku lat i jest spokój. Praca o wiele przyjemniejsza. Smar na razie nie przedostaje się do cieczy roboczej.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 16  
  Awyrdonyt napisał:
  Olej jest? Pozostałości cieczy roboczej i wody są wypuszczane na czas postoju?

  Tak, tłok ma smar.
  Najpierw wylewam a później "wypsikuje" pozostałości ze zbiornika.
 • Poziom 23  
  opryskiwacz jest płukany? Pompy mają korki spustowe, żeby nic w nich nie zostało. Po opłukaniu wodą lub środkiem do czyszczenia opryskiwaczy należy wszystko wypuścić również z pompy. W pompie ma zostać olej. Niektórzy na zimę wprowadzają do opryskiwacza ekologiczny płyn niezamarzający. To w opryskiwaczach polowych trzymanych zimą w nieogrzewanych pomieszczeniach.
 • Poziom 16  
  W opryskiwaczu plecakowym jest olej?
 • Poziom 32  
  Po prostu źle przechowujesz opryskiwacz Akurat ten typ ma aluminiowy NURNIK nie tłok. Na okres dłuższego postoju nurnik powinien być całkowicie wysunięty do oporu (dźwignia napędowa w najwyższym położeniu. Wystającą część nurnika możemy spryskać smarem lub olejem silikonowym.
 • Poziom 17  
  Problem z zablokowanym nurnikiem w pompie opryskiwacza jest wynikiem smarowania smarem lub olejem mineralnym uszczelek. Uszczelki nie są wykonane z gumy olejoodpornej i "puchną'. Najlepiej posmarować nurnik wazeliną techniczną. W tej chwili najlepiej wymienić te uszczelnienie na nowe. Zestawy naprawcze są dostępne na rynku.
 • Poziom 32  
  Czytałeś w ogóle instrukcję obsługi takiego opryskiwacza? Jakby ktoś nie wiedział to nurnik smarujemy smarem grafitowym zgodnie z instrukcją (nie były wtedy dostępne smary silikonowe).
 • Poziom 23  
  No i koledzy posumowali elegancko to, co miałem napisać o wazelinie. :) Kolega nie napisał, że opryskiwacz jest plecakowy, więc z automatu założyłem, że opryskiwacz jest ciągnikowy, bo w takim tłok może się zatrzeć/zapiec. A i dział jest o sprzęcie ciężkim i rolniczym, zaś opryskiwacz plecakowy to zabawka w porównaniu do nawet najmniejszych opryskiwaczy polowych (poj. 300l) nie mówiąc już o beczkowozach (2000 l).
  Tłok i uszczelniacze muszą być smarowane tym, co producent przewidział. Do starego opryskiwacza może nie być instrukcji i wtedy należy się podeprzeć instrukcją z innego podobnego urządzenia. Jak wcześniej kol. Śnieżynka wspomniał - do gumy tylko wazelina lub smary nie będące pochodną ropy naftowej. Do aluminium wazelina to chyba za słaby smar, choć w niewysilonym opryskiwaczu powinna wystarczyć.
 • Poziom 16  
  Czyli jak rozwiązać problem z mojego pierwszego posta?
 • Poziom 23  
  Spróbować nasmarować smarem grafitowanym i zostawiać w położeniu przewidzianym przez producenta. Jeśli uszczelka tłoka jest zniszczona, to wymienić ją na nową i wtedy nasmarować smarem grafitowym, bo tak radzi instrukcja obsługi.
  Może kolega zrobić eksperyment z wazeliną używając jej zamiast smaru.
 • Poziom 16  
  W takim o to położeniu się mi to zapiekło:
  opryskiwacz pilmet sano 2 - zapieczony tłok w korpusie pompy
  opryskiwacz pilmet sano 2 - zapieczony tłok w korpusie pompy
 • Poziom 16  
  Ten temat to akurat mojego autorstwa. W zeszłym sezonie wymieniłem cały korpus pompy na nowy. Dlatego też zastanawiam się, co jest przyczyną obecnego stanu mimo że mam nowy korpus kompletny.
 • Poziom 32  
  Przyczyna - pozostałości cieczy użytkowej w korpusie nurnika.
 • Poziom 16  
  Jak się jej pozbyć całkowicie, po każdym użyciu opryskiwacza?
 • Poziom 33  
  misiekk89 napisał:
  Dlatego też zastanawiam się, co jest przyczyną obecnego stanu mimo że mam nowy korpus kompletny.
  Najprawdopodobniej przyczyna to złej jakości uszczelki na tłoku. "Spuchły" lub zrobiły się "lepiące", przykleiły się i unieruchomiły tłok. Odkręć tę nakrętkę jak czerwona strzałka i tłok wyjdzie razem z uszczelkami. Jedynie gdzie go może trzymać to tylko pod tą nakrętką na uszczelkach. To jest pompa nurnikowa i nie ma innego miejsca gdzie mogło by blokować tłok. Tam nie ma cylindra aby tłok mógł się w nim blokować. tłok w komorze pompy jest luźny jedynie na uszczelkach pod tą nakrętką może blokować. Pompa nurnikowa działa na zasadzie zmiany pojemności komory pompy poprzez wsuwający i wysuwający się tłok, ale jest on"luźny" w komorze pompy.

  opryskiwacz pilmet sano 2 - zapieczony tłok w korpusie pompy