Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozprowadzenie skrętki po domu (stan deweloperski)

lapa935 10 May 2020 19:44 837 12
Optex
    lapa935
    Level 7  
    Cześć wszystkim!

Wraz z żona mamy zamiar zakupić dom w stanie dweloperskim (z położoną siecią elektryczną i przewodami na alarm).Dom parter i piętro . Na parterze znajdue się kotłownia z piecem gazowym i tam chciałbym umieścić szafę rack 6U wiszącą. W szafie patchpanel, switch na gniazda w pomieszczeniach, switch z POE do kamer, router, rejestrator do kamer. w przyszłości NAS. Niestety co mi bardzo nie pasuje to fakt, że nie została położona skrętka. Nie chcę polegać na internecie bezprzewodowym, dodatkowo mam w przyszłości zamiar założyć kamery IP w newraglicznych miejscach na posesji. W związku z tym mam problem i jednoczesnie kilka pytań na które mam szczerą nadzieję, że mi coś poradzicie:) Mianowicie:
    - jak można by było w jakiś optymalny sposób położyć przewody, optymalny mam na myśli jak najmniej kucia ścian (nie wiem gdzie idą przewody elektryczne), podłogi (na parterze jest ogrzewanie podłogowe).
    - myślałem nad położeniem przewodów pod panelami ? jest to możliwe?
    - czy rozprowadzenie przewodów w listwach przypodłogowych załatwiło by sprawę?

Za jakiekolwiek podpowiedzi,jakąkolwiek pomoc z góry dziękuję!

Pozdrawiam
  • Optex
    krzysiek_krm
    Level 40  
    lapa935 wrote:
    myślałem nad położeniem przewodów pod panelami ? jest to możliwe?

To jest raczej niemożliwe, panele (podłogowe) są układane na podłożu o tolerancji rzędu 2 mm.
    lapa935 wrote:
    czy rozprowadzenie przewodów w listwach przypodłogowych załatwiło by sprawę?

A to jest świetny pomysł, listwy mają pewną wolną przestrzeń, właśnie na kable. Musisz użyć listew, które pomieszczą odpowiednią liczbę kabli. Sprawdź w dokumentacji kabla, jaki jest minimalny promień gięcia.
    Jeżeli nie przeszkadza Ci styl lekko "przemysłowy" czy też "biurowy" możesz użyć natynkowych korytek kablowych wraz z odpowiednimi łącznikami.
  • Optex
    lapa935
    Level 7  
    Dzięki za odpowiedź @krzysiek_krm
    Też tak myślałem, że ten wariant bedzie najmniej inwazyjny. Tyle o ile można znaleźć masę listew przypodłogowych o różnych pojemnościach kablowych o tyle co w przypadku gdy kabel trzeba przeciągnąć przez próg w drzwiach np. w pokoju? Nie moge znaleźć takich progów które były by pasujące. Jeżeli macie jakieś modele takich progów bądź jakies pomysly będe wdzięczny!
    krzysiek_krm
    Level 40  
    A nie dasz rady położyć kabli tak, żeby nie chować ich w progach ?
    lapa935
    Level 7  
    Nie da rady, jest jeden próg który trzeba pokonać. Z dwóch pomieszczeń bedzie wychodzić przez ścianę na korytarz i po drodze są drzwi do łazienki . Przez łazienkę raczej nie da rady tego przeciągnąć;) Po przejściu przez korytarz jest 3 pokoj i w tedy juz przez podłogę do kotłowni. Poszukam, musi być jakis próg z takimi przelotkami.
    sosarek

Level 43  
    Do każdego pokoju będziesz ciągnął skrętkę, do tego skrętki pod kamery, pewnie jakiś domofon i miejsca zaraz zabraknie w listwach...
    Co do samych przewodów - nie kupuj CCA tylko CU choćby Madex, Bitner.
    lapa935
    Level 7  
    @sosarek jeżeli nie progi to co proponujesz? Co do skrętki , aż taka duża różnica jest pomiędzy CCA a w pełni miedzianymi ?
    sosarek

Level 43  
    Tak, jest ogromna różnica w jakości i trwałości.
    Nie znam rozkładu budynku by coś doradzać konkretnego.
    Jaki materiał masz na górze w chwili obecnej - samą wylewkę?
    User removed account
    Level 1  
    lapa935
    Level 7  
    @sosarek Na dole i na górze jest już wylewka. Załączam schemat.Kolorem czerwonym zanaczylem planowane gniazdka. W kotłowni planuję PD. Jeżeli uażacie że gniazdak powinny być w innych miejscach bądź powinny być jakieś dodatkowe dajcie znać!
    @_cheetah_ Dzięki za odp!
    Niestety dom jest już z elewacją, w grę wchodzi tylko wnętrze. Myślałem właśnie nad zrobiniem rowka na progach i tam umieścić pesza z przewodami. Dzięki za naprawde wartościowe podpowiedzi. Cały czas mam z tylu głowy min. promień gięcia. Co do szary rackowej to tylko narazie tak strzeliłem. Przed zakupem napewno przeanalizuje ile miejsca będzie potrzebne.

Mam juz pewien plan jak poprowadzić przewody. Jeżeli macie ochotę proszę zaproponujscie własne rozwiązanie, jestem ciekaw w ile % pokryje sie z moim:)
    sosarek

Level 43  
    Jeśli u góry nie ma podłogówki - bruzdownica i kable w peszlach, dodatkowo dodałbym jeden na parterze na suficie by powiesić jakieś Ubi.
    Dodatkowo jedna skrętka do centrali alarmowej, jedna do rozdzielni elektrycznej.
    Temat kamer na parterze prosty - jedna w narożniku budynku a druga przez wiatrołap i kotłownię na drugi narożnik.
    lapa935
    Level 7  
    @sosarek przewody alarmowe sa położone. Skrętka do rozdzielni elektrycznej ? W jakim celu ? Kamery na parterze ? Ja chcę umieścić je na zewnątrz nie wewnątrz:)
    sosarek

Level 43  
    Nie pisałem o kablach alarmowych ale położeniu skrętki między szafą a skrzynką alarmową - jak zachce Ci się modułu ethernetowego do centrali alarmowej.
    Tak, do rozdzielni - jak zachce Ci się jakichś modułów ethernetowych do zarządzania jakimiś obwodami.
    Tak, kamery(dokładniej okablowanie) poprowadzone pod sufitem parteru i wyprowadzone na zewnątrz.