Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mastercook/KGE 3440B PLUS - Górna grzałka częściowo nie działa.

10 May 2020 20:11 282 6
  • Level 2  
    Witam!
    Foto mojej grzałki.

Ta zewnętrzna działa, a ta wewnętrzna dłuższa niestety pozostaje zimna.
    Jako, że na allegro znalazłem nową i stosunkowo tanio (45 zł) , więc po prostu zamówiłem i wymieniłem (kable i złącza przy grzałce w stanie bardzo dobrym zero korozji i przypalenia).

Niestety to nic nie zmieniło, na nowej grzałce dokładnie taki sam objaw, grzeje tylko jedna.

W piekarniku dodatkowo słabo działa termostat, on jest na manualnym pokrętle i przy zimnym piekarniku, słyszalny klik jest dopiero na 175 stopniach, stąd wnioskuję, że jest zepsuty a jego zakres przesunął się o jakieś 150 stopni.
    Kupiłem nawet dodatkowy termometr do piekarnika, żeby wiedzieć w jakiej temperaturze się piecze :-/
    Jak ustawiałem termostat na max'a to się rozgrzewał tylko do 200 stopni, ale jakoś dawałem z tym radę, ale ostatnio jeszcze mu się pogorszyło więc chciałbym spróbować coś poprawić/naprawić zanim go wywalę na złom.

Czy możliwe jest, że piekarnik w niskim zakresie temperatury uruchamia tylko 1 grzałkę a drugą tą zewnętrzną dopiero przy wyższej, może to po prostu termostat do wymiany?

Czy ktoś miał lub spotkał się z takim problemem?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i wskazówki.
  • Helpful post
    Level 32  
    A jaka była rezystancja tej wymienionej grzałki?
    Druga grzałka jest uruchamiana niezależnie od wysokości zadanej temperatury tylko wyboru właściwej funkcji pieczenia ( symbol górnrj grzałki kreska pozioma plus pod nią symbol opiekacza - grila - taka fala ). Termostat masz i tak do wymiany ( sprawa prosta o ile uda się odkręcić blat kuchenki - wkręty widoczne po zdjęciu korpusów palników). Może też być uszkodzony przełącznik wyboru programów.
    Lub taki symbol jak na foto
  • Level 2  
    Mam takie oznaczenia, na programie zawsze grzałem na tym na którym jest na zdjęciu, dodatkowych raczej nie ma rożen jest z takimi trójkącikami jeszcze.
    Ta wewnętrzna ma 26,2 Ω a ta zewnętrzna 74,6 Ω.

Zmierzone na wymontowanej grzałce multimetrem, nie jestem elektronikiem więc mam nadzieję, że o to chodziło.

Uwaga, uwaga, odkrycie ameryki, jak włączyłem funkcję rożna to ta w środku działa!!!
    Cholera, ale mi głupio, myślałem, że te grzałki miały zawsze działać dwie.

Więc może po prostu termostat tak słabo działa...
  • Helpful post
    Level 32  
    Grzałki nie mają przerwy obwodu grzejnego więc są OK. Pokaż wszystkie funkcje przełącznika programów. Różne są oznaczenia zwłaszcza zamienników. Szukaj funkcji opiekacza górnego i sprawdź czy na tej funkcji grzeje.Wyżej załączyłem foto z netu. Ale to jeden z symboli.
    Funkcja którą zaprezentowałeś to dwie grzałki górna i dolna ( górna jedna grzałka bez tej o której piszesz, że nie grzeje- nie ma prawa na tej funkcji grzać).
    Daj foto funkcji drugiej w prawo od tej której używasz.
  • Level 2  
    Thorgal7979 wrote:
    Mam takie oznaczenia, na programie zawsze grzałem na tym na którym jest na zdjęciu, dodatkowych raczej nie ma rożen jest z takimi trójkącikami jeszcze.
    Ta wewnętrzna ma 26,2 Ω a ta zewnętrzna 74,6 Ω.

Zmierzone na wymontowanej grzałce multimetrem, nie jestem elektronikiem więc mam nadzieję, że o to chodziło.

Uwaga, uwaga, odkrycie ameryki, jak włączyłem funkcję rożna to ta w środku działa!!!
    Cholera, ale mi głupio, myślałem, że te grzałki miały zawsze działać dwie.

Więc może po prostu termostat tak słabo działa...

Był edit, więc cytuję siebie żeby było jako ostatnie.
  • Helpful post
    Level 32  
    No i wyjaśniony problem. Zmień tylko termostat i miłego pieczenia oraz smacznego .
  • Level 2  
    Dzięki za pomoc, śruby z góry da się odkręcić, jak wymienię termostat i wszystko będzie OK to zamknę temat i podsumuję tą skomplikowaną naprawę ;-)