Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Grid Dip Meter - Doświadczenia, konstrukcje, pomysły.

sherman34 10 May 2020 20:21 759 7
    sherman34
    Level 17  
    Witam,
    Noszę się z zamiarem skonstruowania tzw. "Grid Dip Meter" z wykorzystaniem magicznego oczka jako wskaźnika zamiast amperomierza analogowego. Nie znalazłem nigdzie w internecie odpowiedniego schematu, ma to sens gdyż niepotrzebnie zwiększa koszt wykonania urządzenia w skali masowej.
    Uruchomiłem eksperymentalną wersję i jej działanie można zobaczyć na załączonych filmikach.
    Grid Dip Meter:
    https://www.youtube.com/watch?v=23d7NW-QfLU
    Funkcja wavemeter:
    https://www.youtube.com/watch?v=ODf6wItBidU
    I tutaj pytanie do forumowiczów, jakie macie doświadczenia z tego typu urządzeniami. Ktoś posiada, budował, naprawiał? W "polskim" internecie mało jest na temat takich urządzeń.
    W przyszłości chcę zamieścić finalną konstrukcję w dziale DIY ale na razie mam do dopracowania parę elementów, kilka części do zdobycia itp. W międzyczasie zbieram ciekawe informacje w tym temacie.
    tarasw
    Level 16  
    Cieszę się na pomysł i doświadczenia kolegi.
    Ostatnimi dniami także się bawię budową GDO.

Spróbowałem powielić konstrukcję opisaną jako AVT-348 na scalonym generatorze ECL.
    Grid Dip Meter - Doświadczenia, konstrukcje, pomysły.AVT348.JPG Download (132.84 kB)
    Muszę powiedzieć, że to nie jest dobre rozwiązanie, generator działa, ale efekt "dip" jest praktycznie niezauważalny. Nie wiem czy ktoś poza autorem artykułu
    w EP zbudował tą konstrukcję. Mam nawet wątpliwości cza opisywana konstrukcja, działa tak jak to było publikowane.

GDO buduje teraz (z przerwami, bo czekam elementy) na dwubramkowym tranzystorze polowym, do mojej konstrukcji lampy są dużo za duże.

Pozdrawiam,

Wojciech
    sherman34
    Level 17  
    tarasw wrote:
    Spróbowałem powielić konstrukcję opisaną jako AVT-348 na scalonym generatorze ECL.

Autor tego artykułu cytuje wcześniejszą konstrukcję opartą o UL1202, mam takich kilka, może spróbuję coś z tego zrobić.

Do mojego lampowego układu dodałem funkcję modulacji AM sygnałem pochodzącym z oscylatora na neonówce. Na zdjęciach modulowany sygnał AM oraz zdemodulowany po stronie wtórnej układu przy pomocy kondensatora i diody germanowej. Piękna sinusoida to może nie jest, ale powinna wystarczyć. Mozliwe, że dodam układ filtrujący który z piły zrobic coś bardziej przypominającego sinus.
    Grid Dip Meter - Doświadczenia, konstrukcje, pomysły. Grid Dip Meter - Doświadczenia, konstrukcje, pomysły.
    Schemat całego układu rozrysuję później, na ten moment zmienia on się zbyt często.
    sherman34
    Level 17  
    ZEP_Fantastron wrote:
    Przykłady GDO z magicznymi okami:

Muszę przetestować te schematy ale mam wątpliwości co do różnicy w odchyle cienia jaką można uzyskać w tych układach. Wahania napięcia na rezystorze lampy GDO siatka-katoda (GND) są niewielkie (szczególnie w przykładzie Szpakowskiego). Cień może nie mieć również ostrych krawędzi tak jak w moim układzie przez brak filtra dolnoprzepustowego. Oczywiście nie wiem tego na 100% na ten moment.
    ZEP_Fantastron wrote:
    W dzisiejszych czasach warto pomyśleć o dodatkowym wtórniku katodowym, który pozwoli podłączyć częstościomierz cyfrowy.

Można jak najbardziej, ale nie planuję. Jeśli kiedyś zbuduje lampowe GDO będzie on miał skalę która w zupełności wystarczy. Chyba że przypadkiem będę miał jakąś wolną triodę. 2 lampy w metalowej puszce to już mały kaloryferek xD