Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usterka oscyloskopu HUNG CHANG 3502

10 Maj 2020 22:41 165 5
  • Poziom 2  
    Witam,
    ostatnio w moje ręce wpadł oscyloskop HUNG CHANG 3502. Jednak posiada on jedną wadę, mianowicie cała prawa strona ekranu jest jakby wycięta, nie wyświetla się na niej nic(załączam zdjęcia oraz instrukcję do bliźniaczego modelu). Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu problemu.
    Dodam jeszcze, że podczas pomiarów zmieniając ustawienia wyzwalania i podstawy czasu nagle, zaczął funkcjonować normalnie, ale to była tylko pojedyncza sytuacja i więcej się nie powtórzyła.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    Oscyloskop ma juz swoje lata i prawdopodobnie byl dlugo nieuzywany, wiec przede wszystkim czysczenie przelacznikow i potencjometrow. Ale to ma byc czyszczenie a nie psikanie preparatami.
  • Poziom 10  
    Tutaj może być problem ze zbyt dużym odchyleniem poziomym w lewo. Jeśli nie da się tego wyregulować regulatorem, to nie grzeb wewnątrz, jednakże może być problem z zabrudzonymi przełącznikami lub potencjometrami. Należy wyczyścić styki(zakładam że nie były czyszczone)
  • Poziom 37  
    Trzeba by pomierzyć napięcia. Wygląda na uszkodzenie w bloku X.
    Podaj sygnał na wejście i zobacz jak będzie widoczny. Regulacja w pionie działa można przesuwać góra dół.

Co prawda schematu nie znalazłem ale na blokowym są podane napięcia. Od biedy można tym się posłużyć. Sprawdź czy jest +175V i +120V i pozostałe.
    Jest możliwość przesuwania w osi X od lewa do prawa kreski.

Zakładam że umiesz używać oscyloskop i nie jest to tryb XY :D
  • Poziom 2  
    Wstępnie go przedmuchałem, ale skoro to może być wina zanieczyszczeń to jeszcze poprawię.
    Nie jest to tryb XY, podany sygnał wyświetlany jest bez zniekształceń poza tym, że na środku ekranu jest trochę jakby zwężony. Jak tylko znajdę chwilę zmierzę napięcia jeśli czyszczenie nie pomoże. A regulacja w pionie i w poziomie działa.
  • Poziom 10  
    Jest jeszcze taka możliwość, że mogło się rozregulować przez brudne potkówki ale nie wyciągajmy pochopnych wniosków. Jeśli miał "wstrząsy" to też mogło zrobić problem