Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Play InternetPlay Internet
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai i30 nawigacja - Podłączenie mikrofonu

10 Maj 2020 23:08 615 24
  • Poziom 4  
    Witam,
    W hyundaiu i30 2015r radio fabryczne zostało zastąpione nawigacja fabryczna. Wszystko działa oprócz mikrofonu, dzwoniący mnie nie słyszy. Mikrofon również oryginalny został dołożone bo wcześniej nie było. Model nawigacji to LAN1090ehgd

Na forum był już kiedyś podobny wątek i jest tez rozpiska pinów jednak dotyczy radia model LAN1050, podłączyłem wszystko według tego schematu, próbowałem tez z drugim mikrofonem aby wykluczyć jego wadę...
    podejrzewam ze schemat podłączenia może być inny dla mojego modelu 1090 czy ktoś mial może podobny przypadek?
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 39  
    nowyy001 napisał:
    W hyundaiu i30 2015r radio fabryczne zostało zastąpione nawigacja fabryczna

Wtyczka pasowały czy musiałeś stosować jakiś adapter ?
    W tym temacie jeśli twoja nawigacja wygląda z tyłu tak jak na tym zdjęciu to wejście mikrofonowe masz na gnieździe M15-B piny:
    21 MIC (+)
    22 MIC (-)
  • Play InternetPlay Internet
  • Poziom 4  
    Wtyczki pasowały nie stosowałem żadnych adapterów, czytałem kiedyś ten wątek który mi podesłałeś i w taki sposób właśnie podłączyłem pin 21 i 22. Pociągnąłem osobny kabel od mikrofonu w podsufitce (bo mikrofon też dokładałem bo fabrycznie nie było) i wpiąłem w piny 21 i 22. Niestety nie działa, zamówiłem też drugi mikrofon, żeby sprawdzić czy to nie wina mikrofonu ale to samo.

Nie znalazłem schematu dla tego konkretnego modelu nawigacji LAN1090 ale widziałem, że część nawigacji kia / hundai ma inne podłączenie mikrofonu, często pin 22 - minus i pin 10 plus (też próbowałem), mam podejrzenie, że może jest inny schemat podłączenia mikrofonu dla mojego radia....

Jest jeszcze jedna możliwość ale nie wiem czy to może mieć znaczenie, czytałem, że mikrofon w podsufitce podpina się przez jakąś kostkę w lewym słupku, a ja podłączyłem kable bezpośrednio od mikrofonu do radia...
  • Poziom 39  
    Podeślij zdjęcie tyłu nawigacji front i nalepkę informacyjną.
  • Poziom 4  
    Hyundai i30 nawigacja - Podłączenie mikrofonu Hyundai i30 nawigacja - Podłączenie mikrofonu Hyundai i30 nawigacja - Podłączenie mikrofonu

Zjęcie tyłu wziąłem z internetu bo już wsadziłem radio ale to jest to samo
  • Poziom 39  
    Złącze mikrofonu ma wyjście na 4 przewody

Tak więc to zapewne zasilanie mikrofonu. Tylko gdzie było podpięte.
    Na innym zdjęciu z sieci widzę że idą dwa przewody od mikrofonu czarny i biały. W tej gąbce nie ma ukrytej jakiejś elektroniki ? Do tego gniazda dwa przewody dochodzą u ciebie czy cztery.
  • Poziom 4  
    Mam dwa takie mikrofony i w każdym są dwa przewody i we wszystkich schematach od kia / hyundai też widziałem, że do radia jest podłączenie dwóch przewodów.
  • Poziom 39  
    Znalazłem schemat ale to z Audio System zdał by się z A/V navigation

Źródło
    Nie mam dostępu do http://service.hyundai-motor.com/euro5/login.tiles

Piny oznaczone są pod radio nie nawigację i jeśli wtyczki z radia bez problemu pasowały do nawigacji to tak jak pisałeś ustawienie pinów w nawigacji może być inne. Nie wiem czy poprzednie radio miałeś takie jak powyżej ale skoro dokupowałeś mikrofon to obstawiam ze w twoim wyposażeniu po prostu go nie było.

INFO1
    INFO2
    INFO3
  • Poziom 4  
    Tak miałem takie radio ale bez BT.
    Kostki pasowały ale trzeba było przepiąć trochę pinów, zgodnie z tym opisem z forum hyundaia co przesyłałeś link na początku.
    Mikrofonu nie miałem fabrycznie i dokładałem, takiego podłączenia z pinami 22 i 10 też próbowałem...

Wysiałbym znaleźć schemat dokładnie dla radia model LAN1090ehgd żeby wykluczyć złe podłączenie ale nigdzie nie widziałem, tylko dla modelu lan1050
  • Poziom 39  
    nowyy001 napisał:
    tylko dla modelu lan1050

Dziwne powinno działać :/

Podepnij jak powinno być. Obstawiam ale mogę się mylić że poza wymianą nawigacji będziesz musiał (o ile już nie masz) wymienić sterowanie z kierownicy jeśli masz takowe sterowanie to wciśnij ten przycisk i przetestuj.

Ale źle to odczytałem to opcja voice recognition mode hyundai czyli komendy głosowe. Skończyły mi się pomysły. Może na odwrót podpinasz mikrofon tam na schemacie jest o ile się nie mylę dioda zenera jak źle podepniesz to obstawiam ze nie zadziała.

Źródło
    Załączniki:
  • Poziom 4  
    Przeczytałem podesłane artykuły, wszyscy podłączali się przez kostkę w lewym słupku, a ja bezpośrednio od mikrofonu do radia ale to chyba nie ma znaczenia

Dodano po 6 [minuty]:

Właśnie tak mam podłączone, wydaje mi się, że już sprawdzałem zamienić kable mikrofonu ale spróbuję jeszcze raz.

W każdym razie wielkie dzięki za pomoc.

Dodano po 1 [minuty]:

Zapomniałem - nie ma sterowania tel, ani przycisku sterowania głosowego w kierownicy ale to chyba nie wpływa na działanie mikrofonu.
  • Poziom 39  
    nowyy001 napisał:
    Przeczytałem podesłane artykuły, wszyscy podłączali się przez kostkę w lewym słupku, a ja bezpośrednio od mikrofonu do radia ale to chyba nie ma znaczenia
    To jest chyba tylko skrót do podłączenia ale nie wiem czy twoja wiązka w tych pinach ma przewody jeśli nie to i tak byś musiał je dalej prowadzić.
    nowyy001 napisał:
    Zapomniałem - nie ma sterowania tel, ani przycisku sterowania głosowego w kierownicy ale to chyba nie wpływa na działanie mikrofonu.

A masz na kierownicy przycisk VOICE ? Czy tam przełącznik ?

• Poziom 4  
    Już teraz nie pamiętam, rano sprawdzę ale na 99% nie mam przycisku voice to jest do sterowania głosowego, a ja nie miałem oryginalnie takiego radia ani mikrofonu.
  • Poziom 39  
    Jak zmiana przewodów nic nie da to może ktoś z forum coś jeszcze doradzi. Ewentualnie wizyta w salonie autoryzowanym może coś doradzą.
  • Poziom 4  
    Niestety zmiana przewodów mikrofonu nic nie pomogła.
    Obstawiam 2 opcje: inny schemat podłączenia tego konkretnego radia lub uszkodzone radio (ale dałem do sprawdzenia, rozebrane i niby wszystko ok)
  • Poziom 39  
    nowyy001 napisał:
    Obstawiam 2 opcje: inny schemat podłączenia tego konkretnego radia lub uszkodzone radio (ale dałem do sprawdzenia, rozebrane i niby wszystko ok)

Jeśli do elektronika to niech sprawdzi na podstawie dokumentacji jaką masz w załączniku pod które piny jest podłączony mikrofon względem układu obsługującego mikrofon.
  • Poziom 37  
    nowyy001 napisał:
    (ale dałem do sprawdzenia, rozebrane i niby wszystko ok)

Przecież w tym radiu wszystkie wyjścia są opisane na płytce.
  • Poziom 4  
    W którym miejscu na płytce są opisane wejścia? Kilka postów wyżej wkleiłem zdjęcie naklejki znamionowej i nie ma tam rozpiski pinów
  • Poziom 39  
    Rozpiska raczej jest na radio nie na nawigacji.
  • Poziom 37  
    Na PCB jest opis
  • Poziom 39  
    SZYMON BYDGOSZCZ napisał:
    Na PCB jest opis

No tak pierwsza myśl skierowała mi się na płytkę metalową obudowy.
    Na schemacie też jest oznaczone gorzej jak faktycznie będzie miał tak samo oznaczone.

Hyundai i30 nawigacja - Podłączenie mikrofonu Hyundai i30 nawigacja - Podłączenie mikrofonu
  • Poziom 4  
    Czyli wyciągnąć radio/nawigację i rozkręcić metalowa obudowę, z tego co pamietam to w środku są 2 plytki elektroniczne i na którejś będzie rozpiska ponów?? Jak z ostatniego zdjęcia
  • Poziom 39  
    Tak jedynie możesz to potwierdzić rozkręcając i sprawdzając organoleptycznie czyli na oko.
  • Poziom 4  
    Rozkręce radio i dam znać jak to wygląda.

Jeszcze jedna sprawa. Rozumiem, że wstawione wyżej 2 rozpiski pinów są tak naprawdę tożsame tylko na zdjęciu PCB kostki są odwrócone względem drugiego schematu dlatego na pierwszym zdjęciu mikrofon jest podpięty pod piny 21,22, a na schemacie PCB 15,16 ale po odwróceniu zdjęcia PCB o 180 stopni układ jest taki sam....

Dodano po 44 [minuty]:

Może trochę namieszałem, chodzi mi o to ze fizycznie to te same piny tylko przyjęta inna numeracja
  • Poziom 39  
    nowyy001 napisał:
    Może trochę namieszałem, chodzi mi o to ze fizycznie to te same piny tylko przyjęta inna numeracja

Tak dokładnie opis gniazd rozdzielili na grupy A. B a na płycie PCB zgrupowali to w całość.