Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

scania r500 - czujnik doładowania

11 Maj 2020 08:23 210 6
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich.
    Temat już poruszany przez innych ale nie do końca opisany. Mam problem z czujnikiem doładowania w scanii V8 R500, zawyża wartośc ciśnienia przez co auto trochę kopci i wyższe spalanie na zgaszonym silniku ma 1,08-1,12. Nie jest to tragedia ale mogło by być lepiej. Chciałem założyć czujnik z MANa, ponoć zakładają i ponoć chula. Mam nowy czujnik bosch 0281 002 655 i wtyczkę do niego, kabel od czujnika ze scanii wraz z wtykiem do kompa. mam problem z połączeniem, nie wiem czy dobrze go połączyłem gdyż wartośc temp. powietrza zasysanego ok. zaś wartość ciśnienia stała 0,85 cały czas podczas jazdy i wiadomo auto słabe. jężeli ma ktoś możliwośc rozpisaniajak go połączyć z kablem scanii który pin do którego prosiłbym o podpowiedź.

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Za mało danych o samochodzie. To tak jakbym napisał czerwony samochód nie odpala. Napisz rok, silnik - lub nr VIN
  • Poziom 11  
    scania r 500 v8 2007 e5

Dodano po 10 [minuty]:

czujnik z płaską 4-pinową wtyką, od starego uszkodzonego czujnika który wziąłem od kolegi odciąłem kabel kupiłem nowy czujnik bosch 0281 002 655 kupiłem wtyczkę do tego czujnika i teraz potrzebuję schematu jak połączyć kabel od czujnika scania z czujnikiem bosch. Jeden i drugi mają piny 1-4 tylko trzeba je połączyć. Połączyłem wg rozpiski pinów z sdp3 a drugą stronę wg opisuhttps://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12631736#12631736 z tego tematu. Czujnik niby działa bo żadnego błędu nie wywala temperaturę pow. pokazuje prawidłowo ale ciśnienie doładowania pokazuje stałą wartość i na postoju na zgaszonym silniku i podczas jazdy 0,85 bar.

Dodano po 2 [minuty]:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15205051#15205051
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam!
    Chyba powinno pomóc. Pozdrawiam

• Poziom 11  
    Dzieki kolego mariomalinie za pomoc jutro jak zdążę postaram się podłączyć wtyki i sprawdzę, dam znać jaki efekt.
  • Poziom 11  
    Witam. czujnik podłączyłem j.w. czyli wtyk:
    scania
    1- zasilanie + 5V( czerwony)
    2- sygnał z czujnika ciśnienia ( zielony)
    3-masa czujnika (czarny)
    4 sygnał temp. pow. (brązowy)
    czujnik bosch
    1-masa
    2 temp. pow. doł.
    3- +5V zasilanie
    4- sygnał z czujn. ciś. doł.
    wiadomo plus do plusa itd.
    efekt czujnik działa prawidłowo, z ciśnieniem dużo nie poszło na dół raptem dwie dziesiętne było 1,1 bar, jest 1,08, temp.doł. pow niższa o ok 10 stopni gdyż wcześniej podczas jazdy różnica między temp. zew.a temp. doładowania wynosiła ok.15 st.C teraz jest to w granicach 4-5 st.C. efekt minimalnie odczuwalny na plus . wszystko okaże się w czasie i po następnym 1,2 tankowaniach. Na chwilę obecną po przejechaniu 200 km z ładunkiem lekkim, ciężko coś wyczuć doraźnie. Dzięki za pomoc w podłączeniu bo głównie o to prosiłem.
  • Poziom 28  
    Czy sprawdzałeś w parametrach czy przy dodaniu gazu wzrasta ciśnienie w kolektorze dolotowym i czy rośnie temperatura na czujniku powietrza po zagrzaniu silnika. To że ciśnienie doładowania jest na poziomie około 1 bara to nie jest nienormalne porównaj go z czujnikiem ciśnienia atmosferycznego powinno ono oscylować około tej wartości.
    Wydaje mi się że opis dotyczy wyjść z PDE i trzeba go przenieść na czujnik . Jeśli ja dobrze odczytałem schemat to:
    A10/1 +5V-----------------DLA CZUJNIKA DOŁADOWANIA NA CZUJNIKU TO PIN 1
    A10/2 WYJŚCIE SYGNAŁ -DLA CZUJNIKA DOŁADOWANIA NA CZUJNIKU TO PIN 3
    A10/3 MASA--------------- DLA CZUJNIKA DOŁADOWANIA NA CZUJNIKU TO PIN 2
    A10/4 +5V----------------- DLA CZUJNIKA TEMPERATURY NA CZUJNIKU TO PIN 4