Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sejf ze starego CD-ROMu. (4 cyfrowy kod)

Root Anonymous 11 Maj 2020 09:32 5259 17
  • Sejf ze starego CD-ROMu. (4 cyfrowy kod)
    Witam,
    chciałbym pokazać, jak w ciekawy sposób można wykonać sejf na banknoty ze starego CD-ROMu. Projekt raczej służy jako gadżet niż prawdziwy sejf. :) CD-ROM musi być od PC, od laptopów się nie nadają, może być niesprawny, ważne jedynie, żeby układ mechaniczny razem z silnikiem służące do wysuwania szufladki działały. Układ będzie zasilany z 4 baterii AA lub AAA w koszyku przykręconym w środku obudowy, za sterowanie silnikiem będzie odpowiadał układ L293D i NE556, za pomocą pierwszego ustalamy kierunek obrotu silnika, a drugi ustala czas, przez jaki silnik musi pracować, aby szufladka została w pełni wysunięta lub wsunięta (dobierany doświadczalnie, u mnie około 2s). Serce układu stanowić będzie dekoder 4-cyfrowego kodu wprowadzanego z klawiatury numerycznej składający się z 4 układów NE555 w trybie monostabilnym ustawionych na czas około 6s (jest to czas wpisania kodu, po jego upłynięciu pamiętane cyfry są kasowane). Układ dekodujący został wykonany w technologi SMD ze względu na ograniczoną ilość miejsca w obudowie. Kod można dowolnie ustalać i zmieniać poprzez otwarcie obudowy i zmianę podłączenia przewodów połączeniowych. Wartość rezystorów R_1-R_4 i kondensatorów C_1-C_4 zależy od tego, jaką chcemy mieć przerwę pomiędzy wprowadzeniem poszczególnych cyfr, zapobiegają one otwarciu sejfu przez wciśnięcie wszystkich przycisków naraz. Przed złożeniem układu należy wyciąć taką okrągłą blaszkę od wewnętrznej części górnej pokrywy CD-ROMu (widać na zdjęciu), przeszkadza ona we wsuwaniu banknotów, można to zrobić za pomocą szlifierki, brzeszczotem będzie bardzo trudno ze względu na umiejscowienie. Przed złożeniem obudowy należy się upewnić, czy żadna płytka jej nie dotyka, ponieważ jest ona metalowa i mogą powstać zwarcia. Układ można bez problemu zrealizować również za pomocą mikrokontrolera, ale będzie to więcej kosztować.
    Poniżej zamieszczam zdjęcia schematu i urządzenia.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    Root Anonymous
    Poziom 4  
    Root Anonymous napisał 35 postów o ocenie 28, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2019 roku.
    Root Anonymous
    Poziom 4  
    Jak się rozładują baterie wystarczy odkręcić śrubki i otworzyć obudowę, można też zamiast nich użyć akumulatorków i dodać układ ładowania.
    Dziurkę na szpikulec zakleiłem :D
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    U92 napisał:
    co w przypadku wyładowania baterii?
    Zawsze można użyć spinacza... :)
    Root Anonymous napisał:
    Dziurkę na szpikulec zakleiłem
    Nie na tyle, by nie można było jej "rozkleić".
    Root Anonymous napisał:
    Jak się rozładują baterie wystarczy odkręcić śrubki i otworzyć obudowę
    Fajny "sejf" :) Jak )się nie da otworzyć, trzeba rozkręcić... :) :) :) ;)
    Mocowanie klawiatury na termogluta też wiele mówi.
    krisRaba
    Poziom 30  
    Sejfy z prawdziwego zdarzenia mają workaround dla wyładowanej baterii. Ta umieszczona w środku zasila układ przez diodę, a dodatkowo przez drugą diodę można zasilić układ z zewnątrz, tj. jest wyprowadzone złącze dla baterii 9V. Jeśli ta w środku padła, to przykładasz baterię, wklepujesz kod i zamek się otwiera. On nie potrzebuje dużo mocy, bo sterujesz tylko zapadką, a otwarcie zasuw dokonuje się mechanicznie klamką. Kiedyś miałem okazję przerabiać taki mechanizm na zasilanie doprowadzone z zewnątrz z możliwością otwierania kartą ;) Bardzo mi się podobały zastosowane tam rozwiązania.

Natomiast wiadomo, że rozwiązanie z tematu to zabawka, bo jeśli rozkręcając obudowę można mieć dostęp do zawartości, to.. ;) Albo można wziąć całość pod pachę i w długą :lol:
    To bardziej takie "zabezpieczenie" przed rodzeństwem, że widać czy ktoś majstrował, czy nie ;)
    zgierzman
    Poziom 26  
    Fajna zabawka. Przydatność w praktyce żadna, ale dekodowanie klawiatury na 555 mnie rozbawiło.

Root Anonymous napisał:
    Układ można bez problemu zrealizować również za pomocą mikrokontrolera, ale będzie to więcej kosztować.

Tutaj muszę się nie zgodzić, bo 6 szt. 555 kosztuje pewnie ze 6 zł, a taki attiny można kupić za 1 - 2 zł (mowa o cenach z TME, żeby porównanie było wiarygodne). Więc zastosowanie mikrokontrolera będzie kosztować mniej...
    roberto.pi
    Poziom 12  
    zgierzman napisał:
    Fajna zabawka. Przydatność w praktyce żadna, ale dekodowanie klawiatury na 555 mnie rozbawiło.

Root Anonymous napisał:
    Układ można bez problemu zrealizować również za pomocą mikrokontrolera, ale będzie to więcej kosztować.

Tutaj muszę się nie zgodzić, bo 6 szt. 555 kosztuje pewnie ze 6 zł, a taki attiny można kupić za 1 - 2 zł (mowa o cenach z TME, żeby porównanie było wiarygodne). Więc zastosowanie mikrokontrolera będzie kosztować mniej...

Za 1-2zł to kupisz tiny z 4 GPIO a to trochę mało chyba, ze kombinowanie z drabinka rezystorów przy klawiaturze.
    Można to zrobić prościej na 1 szt CD4066, nie trzeba opisać programu, nie trzeba stabilizatora napięcia dla szerokiego zakresu napięć zasilających. Widziałem to w jakimś startym Radioelektroniku, Elektronice Praktycznej albo zeszycie "24 proste układy" pełnego błędów.
    zgierzman
    Poziom 26  
    roberto.pi napisał:
    Za 1-2zł to kupisz tiny z 4 GPIO a to trochę mało chyba, ze kombinowanie z drabinka rezystorów przy klawiaturze.

Autor w oryginale wykorzystuje tylko cztery klawisze (rzeźbienie z przewodami), więc wystarczy matryca 2x2 (albo po prostu 4 piny, żadna różnica). Do tego dwa wyjścia przód/tył do silnika. Żadnych krańcówek itp. w oryginale nie ma, więc wystarczy 6 GPIO.

Proszę, 1,70 PLN w TME:
    https://www.tme.eu/pl/details/attiny402-ssn/rodzina-avr-8-bit/microchip-technology/

Trzeba więcej? Obsługa klawiatury 12 przyciskowej 3x4, obsługa krańcówek itp? 7 GIPO klawiatura, 2 GPIO silnik, 2 GPIO krańcówki - razem 11 GPIO?
    Proszę, jeszcze zostanie dwunasty pin na miganie diodą. 2,11 PLN w TME:
    https://www.tme.eu/pl/details/attiny204-ssn/rodzina-avr-8-bit/microchip-technology/

Ceny netto, ale cenę NE555 też sprawdzałem netto, więc proporcja zachowana. W cenie sześciu 555 można kupić trzy procesory.
    MarekS6
    Poziom 15  
    generalnie to wchodząc na temat tego projektu myślałem, że zobaczę cały komputer stacjonarny z tym sejfem imitującym np niedziałający/uszkodzony CD-ROM wewnątrz tegoż komputera i myślę, że wtedy nazwa sejf miałaby jakiś sens - mało kto domyśliłby się że w tym stacjonarnym PC jest coś innego niż napęd optyczny.

Jako wolnostojące urządzenie, to już tylko zabawka, gdyż po pierwsze można to otworzyć na kilka sposobów, a po drugie już na pierwszy rzut oka widać że TO NIE JEST napęd optyczny a jakieś zagadkowe ustrojstwo, które zaciekawi niejedna osobę o lepkich rękach...

Nie mniej jednak pomysł ciekawy - po prostu rozwiązanie troszkę nietrafione
    drobok
    Poziom 32  
    Są takie fajne klawiaturki na aliexpress (na alledrogo kosztują 4x tyle) - warto się zainteresować.
    Generalnie sam pomysł klawiatury nie ma racji bytu - widać że to jest coś nie tentego.
    Na twoim miejscu wziąłbym napęd - nie zmieniając go z zewnątrz, dodałbym niezależne zasilanie ładowane po molexie, a przód otwierał wklepując hasło np alfabetem morsa przyciskiem do otwierania - po wyłożeniu pianką od środka nikt by nie nie wpadł na to że tam może coś być.
    Root Anonymous
    Poziom 4  
    Wiem, że umiejscowienie CD-ROMu w jego oryginalnym miejscu byłoby dużo lepszym pomysłem, ale niestety nie posiadam komputera stacjonarnego. Blachę od obudowy jakby się postarać dałoby radę nawet rozerwać zwykłymi obcęgami😁, więc bezpieczeństwo raczej znikome, ale projekt powstał bardziej jako wykorzystanie starego napędu i gadżet. Co do cen trochę się pomyliłem.
    SylwekK
    Poziom 31  
    drobok napisał:
    ...a przód otwierał wklepując hasło np alfabetem morsa przyciskiem do otwierania...

Albo z wykorzystaniem czegoś takiego: 😉
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9215879
    drobok
    Poziom 32  
    Właśnie o coś takiego mi chodziło, ewentualnie można by to równie dobrze otwierać pilotem.
    Piottr242
    Poziom 21  
    Jak widzę coś zmontowane wyłącznie za pomocą termogluta, to odechciewa mi się czytać opisu.

Autor powinien mieć na uwadze, że prezentując projekt na Forum, nie tylko Jego myśl nowatorska i walory funkcjonalne będą oceniane przez użytkowników, ale także walory estetyczne jak właśnie konstrukcja mechaniczna.
    Pod tym względem przedstawiona konstrukcja wygląda na niedokończony, niechlujny prototyp.

Za to plus za niewykorzystywanie mikrokontrolera do machania tacką napędu, co w projektach amatorskich nie jest już takie oczywiste.
    robertar
    Poziom 13  
    Root Anonymous napisał:
    chciałbym pokazać, jak w ciekawy sposób można wykonać sejf na banknoty ze starego CD-ROMu

Funkcję kopiowania w CD-ROMie zostawiłeś?
    Byłaby jak znalazł do jego obecnej zawartości...
    :)