Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie na wyjściu w wzmacniaczu Eltron 100U. Prosze o pomo

03 Paź 2005 14:03 940 2
 • Poziom 2  
  witam

  Proszę o pomoc w zdjagnozowaniu usterki. Na wyjściu wzmacniacza jest buczenie, ale nie ciągłe tylko takie przerywane bardzo szybko. Napiecie na wyjściu około 10v. jakieś pomysły?
 • Poziom 16  
  Nie znam tych wzmacniaczy ale może pomoge.

  Na początek wymieniłbym elektrolity w zasilaczu układu, jeśli posiadasz oscyloskop sprawź przebieg na wyjściu. Powinny być przynajmniej dwa jeden ceramiczny i jeden elektrolit (3300uF lub zbliżony). Rownież na wyjściu powinny być spore elektrolity (po jednym na kanał) warto je sprawdzić. Sprawdź również czy dotknięcie masy układu zmniejsza lub zmienia buczenie oraz czy na buczenie ma wpływ regulacja głośności. Jeśli tak to sprawdź zasilanie na końcówkach mocy (zapewne tranzystory wysokiej mocy). Czasem pomaga ich wymiana, czasem wymiana na słabsze. Zobacz też czy nie ma przebicia dodatniego wyjścia głośnikowego na masę (najlepiej multimetrem). Z twojego opisu wynikałoby że przyczyną jest tętnienie napięcia zasilania (najprawdopodobniej na końcówkach mocy). Warto też sprawdzić czy oba głośniki buczą w ten sam sposób. Jeśli tak to raczej nie będzie to od końcówek tylko właśnie od zasilania.

  Napisz jak Ci poszło.

  pozdrawiam
  MarsJan^
  :)
 • Poziom 2  
  na głośność nie reaguje wogóle. Po dotknięciu masy się nic nie zmienia. Na jednym elektrolicie jest inne napięcie (mniejsze). Na obydwu kanałach jest identyczne buczenie