Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja fotowoltaiki - potrzebne certyfikaty

Terje 02 Sep 2020 17:28 2691 56
Computer Controls
    damianlodz
    Level 6  
    No to chyba zakonczmy dyskusje.Zakladajac instalacje SEP. Projektując tą samą instalację uprawnienia zgodne z rozporządzeniem.Chyba ze instalacja Pv nie jest instalacją elektryczną.A jak chcesz mi powiedziec ze majac E lub D mozesz zaprojektowac Pv to szukaj sobie dobrego prawnika jak nie daj boze cos sie stanie.
  • Computer Controls
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Jesteś na forum trzy dni, a moja instalacja ma sześć sezonów...
    damianlodz
    Level 6  
    Chłopie co ma piernik do wiatraka.
    Od czasu do czasu weź i poczytaj przepisy.
    Nie mam czasu na dalsze dywagacje bo takich mądrych cały internet.
    Zadający pytamie chce sie dowiedziec czy sam moze sobie zalozyc pv.
    Moze pod warunkiem ze projekt ktos mu podstepluje z uprawnieniami.A to ze ktos 30 lat plywa na statkach nie znaczy ze umie plywac.
    Z tego co piszesz nie mnie oceniac Twoją wiedzę ale jest ona znikoma w temacie projektowania instalacji elektrycznych i obowiązującego prawa.
    Dla mnie temat jest naprawde skonczony.
    https://ise.pl/forum/pomiary-elektryczne/jaki...e-by-wykonac-projekt-instalacji-15663#p126920.
    A tu masz wszystkie odpowiedzi dotyczace Wszelkich instalacji i nie bijmy dluzej piany.Ty masz...ja zakladam.I tak mam ten certyfikat z UDT.
    BikeBarian
    Level 23  
    Jan_Werbinski wrote:
    ...a ja pytam o wymagany ustawą obowiązek ich posiadania przez kogoś kto instaluje sobie PV...

Rozdział 2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie
    Art. 12. [Definicja]
    1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
    1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
    2) kierowanie budową lub innymi robotami budowlanymi;
    3) kierowanie wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nadzór i kontrolę techniczną wytwarzania tych elementów;
    4) wykonywanie nadzoru inwestorskiego;
    5) sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych;
    2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, określone w ust. 1 pkt 1-5, mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją,stwierdzone decyzją, zwaną dalej "uprawnieniami budowlanymi", wydaną przez organ samorządu zawodowego.

Powyższe dotyczy także np. kogoś kto chciałby samemu sobie zaprojektować drogę. Do tego potrzebny jest projekt budowlany a ten musisz uzgodnić w Starostwie i nie zrobisz tego jeśli nie wykonał go projektant ze stosownymi uprawnieniami.
  • Computer Controls
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Czyli do pomalowania pokoju lub położenia tapet trzeba mieć uprawnienia tak samo jak do zbudowania instalacji PV?
    Bruk na podwórku też uzgodnienia, projekt i podpis inżyniera?
    Slawek K.
    Level 35  
    Kolega @Jan_Werbinski ma swój świat i swoje prawo, to ogólnie obowiązujące jego nie dotyczy, tak jest praktycznie w każdej dyskusji w której bierze udział ;)

A teraz @Jan_Werbinski zapoznaj się z aktualnym zgłoszeniem mikroinstalacji w PGE https://pgedystrybucja.pl/content/download/20...%82oszenie%20mikroinstalacji%202018-05-24.pdf i przejdź pkt 7. gdzie jest oświadczenie instalatora i zapoznaj się z ppkt 4) - i na podstawie tego powiedz czy dalej uważasz, że jest to tylko dobrowolne pole do wypełnienia. Informuje Cię, że bez podpisu Instalatora pod tym oświadczeniem oraz wypełnienia jednego z trzech pól w tym punkcie, zgłoszenie zostanie odrzucone z powodu braku formalnego.

Aby nie było niedomówień, zacytuje ten ppkt 4) :

4) posiadam uprawnienia do wykonywania mikroinstalacji objętej niniejszym zgłoszeniem:
     ważny certyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii (art. 136 lub art. 145 ustawy
    o odnawialnych źródłach energii) nr ………………………………………… lub,
     ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci nr
    ………………………………………. lub,
     uprawnienia budowlane w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych
    i elektroenergetycznych do kierowania robotami budowlanymi nr …………………………………………………………………..

Pozdr
    damianlodz
    Level 6  
    Chłopie daj juz spokój.A jezeli naprawde nie wiesz kiedy potrzebne są uprawnienia budowlane to zacznij od czytania.Bo widzę ze na wszystkim sie znasz...i nie pisz tylko glupot ludziom jak nie masz o czyms zielonego pojecia.Bo sprowadzisz na kogos nieszczescie.
    A ze sie nie znasz to widac.
    I jie po to jest ten watek zebym Ci cos udowadnial.Maluj sobie ukladaj i uzytkuj.Bos Fachowiec....
    Koniec tematu z mojej strony
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Ciągle to samo. Druk zaprojektowany przez prywatną firmę.
    A ja pytam o obowiązujące prawo czyli ustawy i rozporządzenia.
    Wiem że w dobie wtórnego analfabetyzmu moje pytanie jest trudne do przeczytania ze zrozumieniem, ale że aż tak?

PS Jakieś uprawnienia budowlane może i mam, ale jeszcze nigdy w życiu nikt mnie o nie nie pytał...

Dodano po 2 [minuty]:

Art. 136.
    1. Osoba dokonująca instalacji:
    1) mikroinstalacji lub
    2) małych instalacji lub
    3) instalacji odnawialnego źródła energii o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej nie większej niż 600 kW – zwana dalej „instalatorem”, może wystąpić z wnioskiem do Prezesa Urzędu Dozoru Technicznego, zwanego dalej

MOŻE WYSTĄPIĆ
    Slawek K.
    Level 35  
    Rozwiń proszę, przez jaką prywatna firmę ? PGE wg Ciebie jest prywatną firmą ? gratuluję, nam zarzucasz analfabetyzm ale chyba czasami należy samemu spojrzeć najpierw lustro ;)
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Art. 145.
    1. Osoby będące obywatelami państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz osoby będące obywatelami innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą instalować mikroinstalacje, ma

MAJĄ PRAWO
    Slawek K.
    Level 35  
    Może wystąpić jak chce mieć uprawnienia, jak nie chce mieć uprawnień to nikomu łaski nie robi. Kolega brnie w dziwnym kierunku bo trudno się jest przyznać do błędu ;)

Pozdr
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    A ja cierpliwie pytam o OBOWIĄZEK POSIADANIA UPRAWNIEŃ.
    BikeBarian
    Level 23  
    Do pomalowania pokoju nie potrzeba bo tego prawo budowlane nie wymaga.
    Bruk na podwórku powinien być częścią Projektu Zagospodarowania Terenu który to podlega uzgodnieniu w starostwie. Formalnie jeśli nie masz tego w PZT i zrobisz samemu to mogą się przyczepić (nie ma w PZT tzn ze nie masz zamiaru tego robić), w rzeczywistości jak nikt cie nie podkabluje to się nie czepna. Powinno się to formalnie zgłosić do starostwa.
    Zastanowisz się pewnie dlaczego tak jest, ano przykład podam. W MPZP dla danej działki może być określona jaka cześć działki powinna stanowić powierzchnia biologicznie czynna tj, nie może być "zabetonowana/zabrukowana" czyli ma wsiąkać wodę opadowa. To się ustala w PZT. Jeśli wybudujesz duzy dom (bez kostki brukowej) i pozostanie ci "na styk" powierzchni działki, która stanowić będzie powierzchnie biologicznie czynna uzyskasz PNB bo spełniasz wymogi MPZP...ale cos kosztem czegoś...w takim razie nie będziesz już mógł nic więcej zabrukować/zabetonować bo z automatu złamiesz prawo i gdybyś ten element (podjazdy z kostki) umieścił w PZT to nie dostałbyś PNB bo musiałbyś zmniejszyć powierzchnie budynku.

Teraz rozumiesz ??
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Slawek K. wrote:
    Rozwiń proszę, przez jaką prywatna firmę ? PGE wg Ciebie jest prywatną firmą ? gratuluję, nam zarzucasz analfabetyzm ale chyba czasami należy samemu spojrzeć najpierw lustro ;)

Oczywiście że prywatna firma. Wiem, bo jestem jej współwłaścicielem.
    https://stooq.pl/q/h/?s=pge
    Slawek K.
    Level 35  
    Właściciel instalacji nie ma obowiązku, natomiast ma się podpisać instalator który MUSI posiadać jedno z trzech wymienionych uprawnień ;)

Pozdr
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    BikeBarian wrote:
    Bruk na podwórku powinien być częścią Projektu Zagospodarowania Terenu który to podlega uzgodnieniu w starostwie. Formalnie jeśli nie masz tego w PZT i zrobisz samemu to mogą się przyczepić (nie ma w PZT tzn ze nie masz zamiaru tego robić), w rzeczywistości jak nikt cie nie podkabluje to się nie czepna. Powinno się to formalnie zgłosić do starostwa.
    Zastanowisz się pewnie dlaczego tak jest, ano przykład podam. W MPZP dla danej działki może być określona jaka cześć działki powinna stanowić powierzchnia biologicznie czynna tj, nie może być "zabetonowana/zabrukowana" czyli ma wsiąkać wodę opadowa. To się ustala w PZT. Jeśli wybudujesz duzy dom (bez kostki brukowej) i pozostanie ci "na styk" powierzchni działki, która stanowić będzie powierzchnie biologicznie czynna uzyskasz PNB bo spełniasz wymogi MPZP...ale cos kosztem czegoś...w takim razie nie będziesz już mógł nic więcej zabrukować/zabetonować bo z automatu złamiesz prawo i gdybyś ten element (podjazdy z kostki) umieścił w PZT to nie dostałbyś PNB bo musiałbyś zmniejszyć powierzchnie budynku.

Teraz rozumiesz ??

I gdzie tu o uprawnieniach? Czy do budowy wiaty 30m2 też trzeba uprawnienia czy tylko zgłoszenie?

Dodano po 1 [minuty]:

Slawek K. wrote:
    Właściciel instalacji nie ma obowiązku, natomiast ma się podpisać instalator który MUSI posiadać jedno z trzech wymienionych uprawnień ;)

Pozdr

Po raz n-ty pytam o ustawowy obowiązek podpisu przez instalatora. Gdzie w ustawie jest o tym mowa? Przypominam że ja złożyłem taki wniosek bez zaznaczania posiadania uprawnień. Jedynie podpis i oświadczenie że instalacja zgodna z wymogami technicznymi i prawnymi.
    Slawek K.
    Level 35  
    To inaczej, czy projekt budowalny do pozwolenia na budowę może sporządzić ktokolwiek, czy architekt posiadający odpowiednie uprawnienia ? wg Twojej logiki, kazdy.

Pozdr

Dodano po 1 [minuty]:

Jan_Werbinski wrote:
    BikeBarian wrote:

Teraz rozumiesz ??

I gdzie tu o uprawnieniach? Czy do budowy wiaty 30m2 też trzeba uprawnienia czy tylko zgłoszenie?

Dodano po 1 [minuty]:

Slawek K. wrote:

Pozdr

Po raz n-ty pytam o ustawowy obowiązek podpisu przez instalatora. Gdzie w ustawie jest o tym mowa? Przypominam że ja złożyłem taki wniosek bez zaznaczania posiadania uprawnień. Jedynie podpis i oświadczenie że instalacja zgodna z wymogami technicznymi i prawnymi.

Napisałem Ci wyżej, ale nie czytasz, przepisy się zmienają, to, że ty tak złożyłeś kilka la temu to nei znaczy, że tak jest teraz, rozumiesz to ?

Pozdr
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Slawek K. wrote:
    To inaczej, czy projekt budowalny do pozwolenia na budowę może sporządzić ktokolwiek, czy architekt posiadający odpowiednie uprawnienia ? wg Twojej logiki, kazdy.

Projekt do budowy domu na pozwolenie osoba z uprawnieniami.
    Projekt domu 35m2 osoba bez uprawnień.
    Instalację elektryczną do domu 35m2 może zrobić osoba bez uprawnień.
    Instalację PV również.
    Instalację klimatyzacji osoba z uprawnieniami.
    Instalację wentylacyjną osoba bez uprawnień.

Wiem że się przepisy zmieniły i dlatego uparcie OD MIESIĘCY pytam gdzie jest ten obowiązek? Chyba ktoś tą ustawę przeczytał?
    BikeBarian
    Level 23  
    Jan_Werbinski wrote:
    I gdzie tu o uprawnieniach?

Zeby uzgodnić PZT potrzebujesz projektanta z uprawnieniami...

Jan_Werbinski wrote:
    Czy do budowy wiaty 30m2 też trzeba uprawnienia czy tylko zgłoszenie?

Przeczytaj PB i sobie odpowiedz na pytanie, tam jest katalog który określa co podlega uzgodnieniu a co zgłoszeniu.

Jan_Werbinski wrote:
    Oczywiście że prywatna firma. Wiem, bo jestem jej współwłaścicielem.

Większość udziałów ma skarb państwa...jak je sprzeda prywatnemu podmiotowi to wtedy formalnie będzie firma prywatna..ty jesteś tylko akcjonariuszem, posiadasz x akcji ale i tak nie masz ŻADNEGO wpływu na to co się dzieje w tej firmie...
    Jan_Werbinski
    Level 33  
    Na razie pytam o to gdzie w ustawie jest wymóg posiadania uprawnień i nikt nie umie wskazać ustawy i artykułu.
    BikeBarian
    Level 23  
    Jan_Werbinski wrote:
    PS Jakieś uprawnienia budowlane może i mam, ale jeszcze nigdy w życiu nikt mnie o nie nie pytał...

Takie rzeczy się ma albo nie ma...jak zdałeś egzamin na uprawnienia to z Izby Inżynierów powinieneś dostać certyfikat. Tego ci już nikt nie zabierze, chyba ze mocno nawalisz i ci komisja dyscyplinarkę zrobi.
    damianlodz
    Level 6  
    Jezusie dajcie spokój chłopu.On jest współwłaścicielem PGE.
    Nie mam o czym z Tobą rozmawiać.
    Ale chyba Weiem jaka opcja polityczna jest Ci bliska.A takim niepodpisanym dokumentem to mozesz sobie pokoje wytapetowac a nie zaniesc gdziekolwiek.
    I kazdy ktoremu tak radzisz....rowniez.Niestety.
    A jezeli jestes tak bardzo pewien swoich racji idz z tym komu doradzisz i zloz wniosek.
    Tylko zrob to za swoje bo pisanie tu nie kosztuje nic.Wlascicielu PGE.
    Marko121
    Level 17  
    Tak wszyscy udowadniają swoje racje, zasłaniają się przepisami a nikt nie potrafi precyzyjnie wskazać (dokładne miejsce a nie np. ze w prawie budowlanym) miejsca gdzie i w jakiej ustawie czy rozporządzeniu jest napisane jakie uprawnienia są wymagane do montażu fotowoltaiki . Nie jakie są honorowane, tylko jakie są podstawowe wymagane .
    Ktoś to potrafi ?
    adse
    Level 21  
    Przecież w tym formularzu PGE jest wymagane ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci. Koszt kursu online wraz egzaminem online to w sumie 375 zł. Uczniowe technikum i studenci politechniki często mają takie świadectwa "bo była okazja zrobić", nawet jeśli mają blade pojęcie o instalacjach.
    Jak ktoś potrafi poskręcać i podłączyć pv to takie uprawnienia może sobie w każdej chwili zrobić i nie jest to żadne wielkie wymaganie.
    Kursy są codziennie:
    https://sep-szkolenia.pl/terminarz
    Marko121
    Level 17  
    Tak we wniosku jest napisane i uprawnienia SEP wystarczą z tym się zgodzę , ale gdzie to jest napisane w ustawie albo rozporządzeniu ?
    adse
    Level 21  
    tomekkula wrote:
    W takim razie po co jest coś takiego jak certyfikowany instalator z papierem wystawianym przez UDT ?
    Nie wiem po co, ale jest to np. wymagane przy ubieganiu się o dofinansowanie unijne/gminne do instalacji. Trzeba przedstawić kosztorys wraz z prognozą produkcji energii wykonane przez certyfikowanego instalatora, oraz dołączyć kopię jego certyfikatu.
    Marko121
    Level 17  
    Gminne projekty mogą sobie zakładać czy wymagać różne dziwne rzeczy i trzeba się dostosować .