Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja fotowoltaiki - potrzebne certyfikaty

11 Maj 2020 12:03 465 19
  • Poziom 8  
    Dzień dobry,

Na wstępie chciałbym napisać, iż jestem dość zielony w tym temacie, ale wydaje mi się, że jestem również całkiem łebski.
    Ostatnio w domu rodzinnym pojawił się temat zainstalowania paneli fotowoltaicznych, mała instalacja na własny użytek. Oczywiście jest wiele firm do których można się zgłosić, które przeprowadzą całość procesu od A do Z. Nie o nich jednak tutaj chciałbym porozmawiać.
    Zaczęliśmy się zastanawiać - a gdyby całość instalacji poprowadzić samemu? Ewentualnie tyle, ile można? Chodzi o montaż dobranie elementów itp.
    Zacząłem czytać na ten temat, jednak(zabijcie mnie), pomimo mnogości tematów nie mogę znaleźć dokładnej odpowiedzi na to co chcę.
    Nie chodzi mi o schematy co, jak podłączyć, bo nie jest to chyba tajemna wiedza. Zresztą mam znajomych którzy posiadają firmę(!) zajmującą się montażem(dalecy znajomi, wolałbym sobie poradzić bez nich) jak i człowieka który zdecydował się samemu podłączyć. Tak, oczywiście byłoby najłatwiej się do niego zgłosić, jednak i tutaj najpierw chciałem przekopać internet. Elektroda oczywiście w duużej mierze w to wchodzi. :)
    Chciałbym się dowiedzieć jakie są stawiane wymagania formalne które umożliwią zajęcie się montażem samemu, na własny użytek? Jakie certyfikaty są rzeczywiście potrzebne? Mieszkam na terenie na którym rządzi Energa, jeśli jest to istotne. ;)

Również zacząłem się zastanawiać, jakie certyfikaty muszą posiadać firmy zajmujące się montażem paneli fotowoltaicznych? Ten pomysł jest blady, jednak nie da mi to spokoju jeśli się nie dowiem.

Dodam tylko od siebie, że jestem aktualnie po studiach, które umożliwają mi staranie się o uprawnienia "Specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych" w ograniczonym zakresie. Czy to dobry trop? Czy potrzeba innych certyfikatów, nie tak długich praktyk przy sporządzaniu projektów itp?
    Wymagania wziąłem przykladowo ze strony Link
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Wystarczy SEP i klamoty do wykonania i zgłoszenia samemu
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Jest to proste do wykonania. Prawidłowo tylko wszystko zamocuj i podłącz . Pooglądaj schematy i niech jakiś gość z uprawnieniami do odbioru instalacji elektrycznych obejrzy to i jak wszystko będzie prawidłowo to przystawi pieczątkę z odbioru na kwitach i wysyłaj komplet dokumentacji do Energa. Zobacz jakie są wymagane dokumenty i to wszystko . Powodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Nie trzeba żadnego SEP. Nie trzeba wg prawa żadnych uprawnień. Niektóre ZE mogą wymagać uprawnień, ale np. u mnie Enea nie wymagała.
    Jest to proste dla kogoś kto ma obeznanie z elektrycznością i majsterkowaniem, ale tematy typu uziemienie, ochrona przepięciowa i inne mogą położyć na łopatki nawet elektryka i firmę która robi to zawodowo. Tak naprawdę większość instalacji jest w jakiś sposób źle zaprojektowana i wykonana. Robiąc samemu masz większe szanse wiedzieć co spartoilłeś. :)
  • Poziom 8  
    Bardzo Wam wszystkim dziekuje za odpowiedzi! Zaczalem sie coraz bardziej zaglebiac i rzeczywiscie wydaje sie to mozliwe do zrobienia. Ba! Poza oszczednosciami nic nie przyniesie takiej satysfakcji jak samemu dobrze zrobiona instalacja. :)
    Temat do zamkniecia, super! :)
  • Poziom 22  
    Nie wiem jak Energa, lecz w formularzu zgłoszeniowym do Taurona trzeba wpisać rodzaj uprawnień instalatora i nr uprawnień. A w przypadku dotacji z programu "Mój Prąd", przy samodzielnym montażu również są wymagane uprawnienia, wystarczą podstawowe SEP 1kV.
    Sama instalacja jest prosta do wykonania.
    Certyfikaty powinieneś otrzymać od sprzedawcy, lub pobrać ze strony polskiego dystrybutora.
  • Poziom 32  
    anaba255 napisał:
    Nie wiem jak Energa, lecz w formularzu zgłoszeniowym do Taurona trzeba wpisać rodzaj uprawnień instalatora i nr uprawnień

Trzeba wpisać, czy jest miejsce na wpisanie?
    Rozumiesz różnicę?
  • Poziom 32  
    Podeprzesz to jakimiś przepisami?
    Niemal taki sam formularz jak zamieściłeś też wypełniłem BEZ UPRAWNIEŃ i przyjęli. Gdzie tam masz jakiekolwiek zdanie sugerujące że trzeba to poświadczyć uprawnieniami? Ja tam widzę jedynie miejsce na ich wpisanie.
  • Poziom 23  
    Poświadczasz to że przyłączyłeś się do sieci bez minimalnych uprawnień , czyli jak coś sąsiadowi się popsuje w wyniku jakichkolwiek przepięć i innych awarii to mogą to zwalić na ciebie i żądać odszkodowania . Czy ubezpieczyciel sprzętu sąsiada zostawi na tobie suchą nitkę ( sam się podajesz na talerzu ). Czy można ? pewnie że tak. A ile ten SEP kosztuje ? https://www.olx.pl/oferty/q-sep/?search%5Border%5D=filter_float_price%3Aasc Można go mieć i się nie znać a można się znać i go nie mieć , co lepsze?
  • Poziom 32  
    Jeśli sąsiadowi się coś zepsuje (a spaliły się urządzenia na mojej i sąsiednich ulicach), to odpowiadać będą winni i papiery w niczym tu nie pomogą. ZE zwracał koszty, bo to oni spowodowali. SEP jest nic nie wartym papierkiem, a egzamin to ściema dla wyłudzenia opłaty. Może kiedyś zrobię, jeśli będę potrzebował. Na razie jest mi zbędny. Wolę sobie jakieś dobre śrubokręty kupić za te pieniądze.
    Ponawiam pytanie o podstawę prawną.
  • Poziom 22  
    Jan_Werbinski napisał:
    anaba255 napisał:
    Nie wiem jak Energa, lecz w formularzu zgłoszeniowym do Taurona trzeba wpisać rodzaj uprawnień instalatora i nr uprawnień

Trzeba wpisać, czy jest miejsce na wpisanie?
    Rozumiesz różnicę?

Jest miejsce na wpisanie i wpisałem to co trzeba, nie wiem, czy ZE przyjął by zgłoszenie i wymienił licznik bez tego wpisu.
    Uprawnienia, nie ważne jak zdobyte, oraz jaką wiedzę i umiejętności posiada ich właściciel, coś poświadczają i do czegoś zobowiązują.
    Co innego wpiąć do gniazdka toster, a co innego wykonać instalację produkująca energię elektryczną, w której napięcie może osiągnąc 1000 VDC.
    Autor tematu zadał konkretne pytanie, a kończy sie jaz zwykle; moja racja jest lepsza, bo moja :roll:
  • Poziom 32  
    Istnienie pola w formularzu nie oznacza konieczności podania informacji. Taką konieczność może stanowić prawo, a jakoś nikt do tej pory nie podał podstawy prawnej. Proszę nie wprowadzać autora wątku w błąd.
  • Poziom 20  
    Może się wypowiedzieć, ktoś naprawdę obeznany w temacie? Co tak na prawdę potrzebuje Tauron?
    Są miejsca na wypisanie specjalnych kwalifikacji, sep i nawet uprawnień budowlanych. Czy to na prawdę musi być osobą , która ma to wszystko?
    Jeśli chodzi o SEP to jakie punkty ja mam tylko 2,3,10, i czy ktoś to wogóle sprawdza? Tak samo jesli chodzi o sprzęt czy ktoś sprawdza zgodność sprzętu z załaczonymi certyfikatami?
    Instalacja fotowoltaiki - potrzebne certyfikaty
  • Poziom 14  
    PGE ma zupełnie inny formularz niż Tauron. Tam wpisujesz jedno uprawnienie bo wszędzie jest "lub". Tutaj też chyba można wpisać jedno lub nawet zostawić puste.
  • Poziom 23  
    SEP ci wystarczą , czy ktoś sprawdza raczej już nie ale w razie co na formularzu masz oświadczenie z § 233 KK