Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ograniczenie prędkości Pocketbike, Minibike, Quad, Skuter

cyborg39 11 Maj 2020 12:59 129 0
    cyborg39
    Poziom 25  
    Mam taką potrzebę i zarazem pomysł dla kogoś może na mini biznes ;) Otóż, potrzebowałbym ograniczenie prędkości tzw. pocketbike`a. Nie jestem na tyle biegły w elektronice żeby zaprojektować takie urządzenie, jedynie wiem jaka musiałaby być jego idea. Czy ktoś chciałby się podjąć zaprojektowania czegoś takiego? Może ktoś lubi rozwiązywać takie łamigłówki ;)
    Otóż chodzi o to że pocketbike to malutki motocykl spalinowy z zapłonem CDI, czyli nie posiada źródła zasilania napięciem stałym. Wyłączenie silnika odbywa się poprzez zwarcie przewodu z cewki niskiego napięcia do masy. Tu chciałbym wykorzystać ograniczenie prędkości. Idea jest taka, że ogranicznik to odrębne urządzenie, z własnym źródłem zasilania (jakieś baterie). Posiada ono czujnik prędkości na zasadzie prędkościomierza rowerowego (magnes stały montowany do koła motocykla i cewka – impulsator przymocowany do jakiegoś elementu nieruchomego). Urządzenie liczy ilość impulsów w funkcji czasu, i po przekroczeniu jakiejś określonej ilości, zwiera przewód „gaszący” do masy (np. poprzez tyrystor). Ilość impulsów (a tym samym prędkość) musiałaby być w pewnym zakresie regulowana. Po zmniejszeniu się liczby impulsów tyrystor musiałby „puścić”, silnik znowu nabierałby obrotów, i tak ciągle w sprzężeniu zwrotnym.
    Uprzedzę komentarze – podobne gotowe urządzenia można zakupić na znanym portalu, jednak działają one w nieco inny sposób – widzą one jedynie obroty silnika i ograniczają je po przekroczeniu zadanych. W przypadku pocketbike`ów (oraz miniquadów z tym samym silnikiem), napędzane są one za pomocą sprzęgła odśrodkowego, czyli żeby ruszyć z miejsca silnik musi mieć znacząco większe obroty, po czym, kiedy już pojazd jedzie, należy te obroty nieco zmniejszyć ( w zależności jaką prędkością chce się jechać). Jeżeli zastosować ten ogranicznik z „Alle….”, to albo pojazd w ogóle nie ruszy z miejsca, albo, jeśli podniesiemy obroty żeby ruszył, to osiągnie wtedy niebezpiecznie dużą prędkość. Zastosowanie „czytnika” impulsów z koła wyeliminuje tą niefunkcjonalność. Myślę że jeśli ktoś podjąłby się nawet mini produkcji takich urządzeń, to z powodzeniem znalazłby wielu chętnych (możnaby było ograniczać prędkość większości skuterów czy quadów). Zostawiam temat do dyskusji