Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ograniczenie prędkości Pocketbike, Minibike, Quad, Skuter

11 May 2020 12:59 825 12
  • Level 27  
    Mam taką potrzebę i zarazem pomysł dla kogoś może na mini biznes ;) Otóż, potrzebowałbym ograniczenie prędkości tzw. pocketbike`a. Nie jestem na tyle biegły w elektronice żeby zaprojektować takie urządzenie, jedynie wiem jaka musiałaby być jego idea. Czy ktoś chciałby się podjąć zaprojektowania czegoś takiego? Może ktoś lubi rozwiązywać takie łamigłówki ;)
    Otóż chodzi o to że pocketbike to malutki motocykl spalinowy z zapłonem CDI, czyli nie posiada źródła zasilania napięciem stałym. Wyłączenie silnika odbywa się poprzez zwarcie przewodu z cewki niskiego napięcia do masy. Tu chciałbym wykorzystać ograniczenie prędkości. Idea jest taka, że ogranicznik to odrębne urządzenie, z własnym źródłem zasilania (jakieś baterie). Posiada ono czujnik prędkości na zasadzie prędkościomierza rowerowego (magnes stały montowany do koła motocykla i cewka – impulsator przymocowany do jakiegoś elementu nieruchomego). Urządzenie liczy ilość impulsów w funkcji czasu, i po przekroczeniu jakiejś określonej ilości, zwiera przewód „gaszący” do masy (np. poprzez tyrystor). Ilość impulsów (a tym samym prędkość) musiałaby być w pewnym zakresie regulowana. Po zmniejszeniu się liczby impulsów tyrystor musiałby „puścić”, silnik znowu nabierałby obrotów, i tak ciągle w sprzężeniu zwrotnym.
    Uprzedzę komentarze – podobne gotowe urządzenia można zakupić na znanym portalu, jednak działają one w nieco inny sposób – widzą one jedynie obroty silnika i ograniczają je po przekroczeniu zadanych. W przypadku pocketbike`ów (oraz miniquadów z tym samym silnikiem), napędzane są one za pomocą sprzęgła odśrodkowego, czyli żeby ruszyć z miejsca silnik musi mieć znacząco większe obroty, po czym, kiedy już pojazd jedzie, należy te obroty nieco zmniejszyć ( w zależności jaką prędkością chce się jechać). Jeżeli zastosować ten ogranicznik z „Alle….”, to albo pojazd w ogóle nie ruszy z miejsca, albo, jeśli podniesiemy obroty żeby ruszył, to osiągnie wtedy niebezpiecznie dużą prędkość. Zastosowanie „czytnika” impulsów z koła wyeliminuje tą niefunkcjonalność. Myślę że jeśli ktoś podjąłby się nawet mini produkcji takich urządzeń, to z powodzeniem znalazłby wielu chętnych (możnaby było ograniczać prędkość większości skuterów czy quadów). Zostawiam temat do dyskusji
  • Level 38  
    Przydałby się schemat jeszcze. Tak czy inaczej jeśli w kole nie masz żadnego czujnika obrotow to bedziesz musial taki zamontować. Drugą opcją jest opóźnienie załączenia tego ogranicznika pozwalajace na rozpędzenie pojazdu a dluższa próba jazdy na full ograniczy prędkość.
    Jesli odetniesz iskrę co bedzie z paliwem ktore bedzie sie przelewalo przez silnik? Nie uszkodzi nic lub zaleje świecy albo zdetonuje w wydechu?