Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw deweloperski HART-IP z Raspberry Pi 3B+ do komunikacji w terenie przemysł

ghost666 11 Maj 2020 21:46 576 0
 • Zestaw deweloperski HART-IP z Raspberry Pi 3B+ do komunikacji w terenie przemysł
  Czy słyszałeś kiedyś o dwukierunkowym protokole komunikacyjnym HART? Ja dotychczas nie, ale prawdopodobnie powinienem, ponieważ na świecie znajduje się ponad 40 milionów urządzeń, obsługujących ten protokół, jak donosi FieldComm Group, która jest właścicielem protokołu. Organizacja ta składa się z 375 członków pracujących nad oprzyrządowaniem przemysłowym oraz systemami i usługami automatyzacji technologicznych. HART to skrót od Highway Addressable Remote Transducer.

  Zestaw deweloperski HART-IP z Raspberry Pi 3B+ do komunikacji w terenie przemysł
  Organizacja utrzymuje również najnowszą (2009) wersję protokołu komunikacyjnego HART z obsługą HART-IP i właśnie wprowadza na rynek nowy zestaw deweloperski HART-IP. Od strony sprzętowej, zestaw ten składa się z komputera jednopłytkowego Raspberry Pi w wersji 3B+ i zestawu gotowych płytek rozszerzeń. Całość dostarczana jest w obudowie dedykowanej do montażu w szafie na szynie DIN.

  Lista wszystkich komponentów zestawu uruchomieniowego HART-IP:

  * Komputer jednopłytkowy Raspberry Pi 3B+
  * Płytka DSLRKIT do zapewnienia zasilania PoE (Power over Ethernet)
  * Płytka z precyzyjnymi przetwornikami analogowo-cyfrowymi (ADC) i cyfrowo-analogowymi (DAC) od Waveshare
  * Obudowa na szynę DIN - DINrPlate.
  * Karta microSD

  Jeśli chodzi o oprogramowania to system działa na Ubuntu MATE 18.04 64-bit, który jest wstępnie załadowany na kartę microSD w zestawie. W systemie zainstalowane są dwa moduły:

  Serwer HART-IP (hipserver), który dba o wszystkie funkcje specyficzne dla HART-IP oraz zarządza subskrypcjami klientów. Subskrypcje klienta umożliwiają serwerowi hipserver przekazywanie danych procesowych i statusowych do aplikacji klienckich.
  Aplikacja Flow Device (hipflowapp), która implementuje kompletny przepływomierz z danymi przechodzącymi przez płytkę z ADC i DAC i stanowi przykład kompletnego urządzenia polowego z obsługą HART.

  Zestaw deweloperski HART-IP z Raspberry Pi 3B+ do komunikacji w terenie przemysł
  Oba składniki oprogramowania można znaleźć również na Githubie producenta, a dokumentację płytki znaleźć można na stronie firmy w zakładkach pomocy technicznej.

  Zestaw deweloperski HART-IP z Raspberry Pi 3B+ do komunikacji w terenie przemysł
  Na schemacie po lewej stronie pokazano sposób podłączenia zestawu deweloperskiego HART-IP do sieci. Klient HART-IP uruchamiany jest na innym komputerze podłączonym do sieci Ethernet. Może on następnie podjąć próbę przesłania danych za pomocą protokołu komunikacyjnego HART-IP z płytki. Rzeczywista topologia sieci w terenie jest nieco bardziej skomplikowana - jest to system z bramami, wieloma urządzeniami polowymi, firewallem, systemami tzw. "historyków" do logowania transmisji itp., a także z komputerem zarządzającym. Schemat takiej sieci pokazano po prawej stronie.

  Firma wskazuje również na przewagę HART-IP nad konkurencyjnymi protokołami, takimi jak MODBUS RTU: "Ponieważ warstwa aplikacji jest taka sama dla urządzeń obiektowych HART, jak HART-IP, wyeliminowano czasochłonne i podatne na błędy mapowanie danych wymagane przez MODBUS RTU" - tłumaczy spółka.

  Zestaw deweloperski HART-IP może zostać zmodyfikowany poprzez zastąpienie modułu PoE 2-żyłowym interfejsem Ethernet-APL, jeśli taki element stanie się dostępny. Dostawca planuje również zaktualizować w przyszłości informacje o modelu informacji do automatyzacji procesów OPC UA, w celu zapewnienia interoperacyjności z aplikacjami opartymi na OPC UA. Dodana ma także zostać obsługa plików JSON i XML oraz DeviceInfofiles do użytku z rozwiązaniami bramy IIoTedge.

  Sprzęt w prezentowanym zestawie kupić można za ok. 100 dolarów, ale nie obejmuje to ani dołączonego oprogramowania ani czterech godzin wliczonej w pakiet zdalnej pomocy technicznej. W takim pakiecie system dostarczany jest w cenie 995 dolarów dla członków FieldComm Group, a 1495 dolarów dla osób spoza grupy.

  Źródło: https://www.cnx-software.com/2020/05/06/hart-ip-developer-kit-leverages-raspberry-pi-3b-off-the-shelf-add-on-boards-for-industrial-field-communication/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9757 postów o ocenie 7939, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • BotlandBotland