Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Amator 3 i GML-025 - symulacja -

12 Maj 2020 23:41 291 2
  • Poziom 4  
    Witam

<edit>
    Dostępność Telpod'owskich układów GML jest coraz mniejsza, a możliwości dostępne w obecnych czasach pozwalają na zaprojektowanie i "produkcję" substytutu tych układów. Ponieważ w GML-025 moim zdaniem wydaje się być lepszą konstrukcją (od GML-026 z powodu użycia wzmacniacza różnicowego na wejściu) chciałem sprawdzić możliwość użycia tego układu w odbiorniku Amator, a przy okazji...
    </edit>

Próbuję oswoić LTSpice i jako przykładowy układ narysowałem lekko zmodyfikowany układ GML-025 w układzie z odbiornika Amator 3 (mam egzemplarz tego odbiornika w czeluściach magazynku i w perspektywie myślałem o jego ożywieniu).
    Uzyskane pasmo przenoszenia wzmacniacza z symulacji przy 3 dB spadku to 28 Hz - 33,5 kHz,
    wzmocnienie przy wymuszeniu sinusoidalnym 1 kHz to 30,4 dB,
    moc wyjściowa 14 W przy 1 kHz i poziomie sygnału wej. 320 mV RMS (powyżej tego poziomu obcinana jest dolny wierzchołek sygnału).

Z tematów, które budzą moje pytania:
    1. Na symulacji nie widzę zniekształceń skośnych przy "przejściu przez zero". Zmniejszanie amplitudy sygnału wejściowego do .5uV (na wyjściu w szczycie jest 16uV) nic nie zmienia.
    W stanie spoczynkowym prąd rezystorów emiterowych: I(R14) = 8,74uA, I(R15) = 801uA.

2. Przy wymuszeniu sygnałem prostokątnym o częstotliwości 20 kHz o poziomach -0.26 i 0.26 V w sygnale wyjściowym, przy opadającym zboczu sygnału pojawia się pik (długości ok. 2 us). Przy niższych częstotliwościach pojawia się on przy znacznym przesterowaniu wejścia. W poprzednich symulacjach po tym piku pojawiały się drgania o częstotliwości około 13 MHz (fakt, że w sytuacji rzeczywistej tranzystory końcowe mają częstotliwość graniczną w zależności od modelu od 2 do 5 MHz i układ może zachować się odrobinę inaczej), jednak teraz nie potrafię tego powtórzyć. W czasie tego piku tranzystory końcowe jednocześnie są włączone.
    Z czego wynika takie zachowanie układu?
    Wydaje mi się, że może być za to odpowiedzialne złącze B-E wzmacniacza różnicowego (T1 i T2) na wejściu i w sprzężeniu oraz stała czasowa dzielnika w sprzężeniu zwrotnym. Ale jeśli ktoś ma więcej doświadczenia to z pokorą posłucham opinii. Jaka jest natura takiego zachowania układu i jak je zminimalizować?

Załączam plik z symulacją i kilka grafów.
    Amator 3 i GML-025 - symulacja -GML-025_am..._schem.png Download (52.12 kB)
    Amator 3 i GML-025 - symulacja -GML-025_ha..._I(wy).png Download (22.23 kB)
    Amator 3 i GML-025 - symulacja -GML-025_ha..._I(Q8).png Download (15.6 kB)
    Amator 3 i GML-025 - symulacja -GML-025_am..._graph.png Download (21.92 kB)
    dziękuję za uwagę
    --
    Paweł

<edit>
    Celem mojego rozważania jest stworzenie modułu sterującego tranzystorami końcowymi w technologii SMD, który zmieści się w obudowie GML. Naprawa radioodbiornika z użyciem takiego, lekko zmodyfikowanego wzmacniacza mocy w minimalnym stopniu wpłynie na walory historyczne urządzenia.
    </edit>
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 4  
    [w zależności jak rozwinie się wątek post do przyszłego wykorzystania]
  • Poziom 38  
    pzl_gajowy napisał:
    Celem mojego rozważania jest stworzenie modułu sterującego tranzystorami końcowymi w technologii SMD, który zmieści się w obudowie GML. Naprawa radioodbiornika z użyciem takiego, lekko zmodyfikowanego wzmacniacza mocy w minimalnym stopniu wpłynie na walory historyczne urządzenia.

Pomysł trochę chybiony. Chcesz powielać zasadnicze wady układów hybrydowych- czyli wspólne nagrzewanie się wszystkich elementów przy równoczesnym ograniczonym odprowadzeniu ciepła. Dodatkowo dałeś rezystory emiterowe o wartości aż 0,4 oma.

Drugi zasadniczy błąd to inne parametry -w tym inna czułość, inne napięcia zasilania układów GML026 i GML025. Ułady miały całkowicie odmienne zastosowanie. W jaki sposób chcesz wykonać zamiennik i do jakiego zastosowania?

Nie ma też co wyważać otwartych drzwi:- Unitra w szeregu swoich produktów stosowała układ zastępczy z tranzystorami 2N3055. Takie egzemplarze sprawowały się nie nagannie i rzadko ulegały uszkodzeniom.
    Amator 3 i GML-025 - symulacja -
    I co to są walory historyczne?
    Złe, no przeciętne parametry jak na tamte czasy? Duża usterkowość rozwiązania?
    Załączniki: