Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] SAMSUNG UE40H6640 - Uszkodzony TCON - White Balance

13 Maj 2020 10:32 522 23
  • Poziom 16  
    Witam
    Stałem się posiadaczem TV UE40H6640 uszkodzonego, TV wyświetlał pionowe pasy szerokości 10 pixeli, i miał tzw boot loop ( restartował się po 5 sek). Usterkę zdiagnozowałem uszkodzona była jedna z lini zasilania na TCON, taniej było wymienić cały moduł TCON ( udalo mi sie dostać go za 30PLN) jak przetwornice i kilka tranzystorów ( koszt wysyłki przewyższał koszt części ) . Obraz jednak odbiegał daleko od ideału. Idąc za ciosem odczytałem EEPROM ( WINBOND 20X40) z TCON uszkodzonego i wgrałem go do nowego TCON-a licząc na to ze wartości kalibracyjne panelu są tam zapisane ( zdaje sobie sprawę ze TCON -TCON-owi nie równy) jednak porównując oba EEPROMY różnią się tylko kilkoma wartościami
    SAMSUNG UE40H6640 - Uszkodzony TCON - White Balance

Płyta Main także zawiera EEprom czy wartości kalibracyjne są tam przechowywane czy w TCON ?
    Z moich informacji poprzedni właściciel TV zwarł linie SDA do masy aby zresetować EEPROM na Main - taka instrukcje gdzieś na necie znalazł która miała naprawić boot loop w tym TV

Pytanie teraz czy jest szansa przywrócić ten TV do poprawnego wyświetlania obrazu bez sprzętu do kalibracji White Balance - obecnie obraz jest za niebieski - na tzw oko mogę ustawić RGB gain i RGB offset ( w service menue) ale dalekie to jest od ideału

Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 35  
    digger123 napisał:
    obraz jest za niebieski

A może to backlight?
  • Poziom 16  
    Nie nie, z backlightem wszystko w porządku, tv ogólnie działa chodzi tylko o jego poprawna kalibrację (RGB), lub odczytanie orginalnej kalibracji. Interesuje mnie także gdzie takowa kalibracja jest przetrzymywana ( tcon czy main)
    Ja osobiście myślę że ta kalibracja powinna znajdować się w tcon.
  • Poziom 35  
    podaj oznaczenia płyt, co na co wymienione.
  • Poziom 16  
    Uszkodzenie było na TCON BN41-02069 (LSF400HF02) i wymienione na dokładnie taki sam TCON
    z uszkodzonego TCON zczytałem SPI eeprom i wrzuciłem do do sprawnej płyty
  • Poziom 35  
    digger123 napisał:
    TCON BN41-02069 (LSF400HF02) i wymienione na dokładnie taki sam TCON

To się okaże, numer laminatu PCB jest ten sam, ale co z oznaczeniem płyt? (BN95... , BN96...)
  • Poziom 16  
    BN41-02069 LSF400HF02 BN96-28959 obie płyty są identyczne - nic nie zostało pomylone
  • Poziom 20  
    digger123 napisał:
    ( zdaje sobie sprawę ze TCON -TCON-owi nie równy)

Otóż równy. Moduł ten obsługuje konkretny wyświetlacz. Zmiana oprogramowania nic Ci nie da, a nawet zaszkodzi.
  • Poziom 16  
    Witam
    chyba nie do końca się zrozumieliśmy, TV po wymianie TCON dziala , ma tylko rozjechane kolory. Pytanie tylko czy kalibracja jest przechowywane w Main czy w TCON

@ bazi1962
    Tu akurat się z tobą nie zgodzę, TCON - TCON-owi nie będzie nigdy równy ( choćby przez tolerancje komponentów ) , tak samo jak panel do panelu tez jest inny - na tym polega kalibracja tych matryc aby wszystkie "świeciły" jednakowo. Jak by sprawdzić np 10 TV (ten sam model ta sama datą produkcji itd itp) każdy z nich będzie miał inne wartości R,G,B - GAIN i R,G,B Offset - i jest to normalne,
    Co ja zrobiłem z SPI eeprom to zczytalem oryginalny który był w oryginalnej ( uszkodzonej ) TCONi wgrałem go na płytkę która zakupiłem, jak widać po poście różnią się tylko 8 bitami, ( kalibracje zawierają więcej danych moim zdaniem ) nie wymieniałem firmware na TCON.

Z logicznego punktu widzenia fabryka która produkuje matryce ( tam tez dokładany jest TCON ) wstępnie kalibrują te matryce żeby nie wysyłać do montowni TV matryc które nie spełniają specyfikacji i taki zestaw jest gotowym komponentem który jest montowany w TV

Pytanie teraz czy poprzedni właściciel tego TV "resetując" eeprom na main mógł wykasować te dane kalibracyjne - o ile one akurat są przechowywane w eepromie na Main.
  • Poziom 35  
    BN41-02069 LSF400HF02 :

BN41-02069A_LSF400HJ01:

• Poziom 16  
    Witam
    ok zaczyna mieć to sens - rozbiorę TV jeszcze raz ( TCON jest pod obudowa ) i zrobię fotki naklejek - może faktycznie przeoczyłem jakaś literkę - choc sprawdzałem je mając obie na stole obok siebie

Swoja droga rozumiem ze one będą się różniły tylko wsadem w EEProm - wygląda na to ze TCON jednak nie przechowuje żadnych danych kalibracyjnych szkła.

Pozdrawiam
  • Poziom 30  
    Dane kalibracyjne zapisane są w mainie. Dlatego przy wymianie panela na inny typ konieczne jest ustawienie typu panela.
    Doświadczalnie w tych panelach kończące się diody podświetlenia zaczynają świecić z niebieską poświatą.
  • Poziom 16  
    Dzięki za informację, podświetlenia jest ok, przy ustawieniach na 0 (czyli 128 w tym przypadku) tv wyświetla obraz mocno wpadający w czerwień, ustawiłem tv na oko (posiłkując się kamera i waveform monitorem na PC) , RGB gain i RGB offsets, jest nieźle ale jakbym miał jakiś kolor meter konkretniejszy to można by to zrobić precyzyjniej, np ca-210 minolty, miałem dostęp do takiego w poprzedniej firmie, nic już więcej nie będę kombinował.
    Swoją drogą reset eeprom na main kasuje wszystkie kalibrację, jak po takim zabiegu ludzie prawidłowo kalibruja tv, bo jest to nie lada wyzwanie bez sprzętu, a porad o resetowaniu epromu jest pełno na necie.
  • Poziom 16  
    SAMSUNG UE40H6640 - Uszkodzony TCON - White Balance SAMSUNG UE40H6640 - Uszkodzony TCON - White Balance SAMSUNG UE40H6640 - Uszkodzony TCON - White Balance

Jako tako udało mi się doprowadzić kolory do ładu i składu
  • Poziom 20  
    digger123 napisał:
    Jako tako
    Czyli jesteś zadowolony z efektu i porad na elektrodzie???
  • Poziom 16  
    Oczywiście, uzyskałem odpowiedz na moje pytanie - dane kalibracyjne są przetrzymywane w EEPROM na MAIN, raz skasowane są nie do odzyskania ( chyba ze ktoś ma dostęp do danych produkcyjnych) , także każdy kto wpadnie na pomysły "unbrick" TV przez reset tego EEPORM niech wie ze te dane giną bezpowrotnie - także lepiej wykonać kopie.
  • Poziom 20  
    digger123 napisał:
    także każdy kto wpadnie na pomysły "unbrick" TV przez reset tego EEPORM niech wie ze te dane giną bezpowrotnie - także lepiej wykonać kopie.
    Świetnie, tylko po co komu "kopia" uszkodzonych danych?
  • Poziom 16  
    Żeby po resecie porównać i wydłubać prawidłowa kalibrację na przykład
    Prosto można wszystko w kalibracji ustawić na 255 odczytac eeprom, ustawić na 0, odczytac ponownie, z uszkodzonego eeprom znaleźć adresy odpowiadające za te dane i tadam, mamy kalibrację
  • Poziom 20  
    digger123 napisał:
    Jako tako udało mi się doprowadzić kolory do ładu i składu

Wyjaśnisz co znaczy "jako tako"?
    Podaj też, co zrobiłeś, jak zrobiłeś, żeby temat pomocny był.... No i zamknij go skoro problem rozwiązany. :D :D :D :D
  • Poziom 16  
    Oczywiście, jako tako znaczy na oko, widać na zdjęciach, tv moim zdaniem nie odbiega od obrazu wyświetlanego na podobnym tv tylko 32 całe, przez "jako tako" miałem na myśli że nie używałem do tego odpowiedniego sprzętu aby to prawidłowo skalibrować.
    Swoją drogą usunęło tylko dane white balance, 10 punktowy gain jakoś się zachował
  • Poziom 20  
    digger123 napisał:
    Swoją drogą usunęło tylko dane white balance, 10 punktowy gain jakoś się zachował

Bajki opowiadasz, grzebiesz w trybie serwisowym nie wiedząc co robisz i co zmieniasz. Metody " Macajewa" nikogo tu nie interesują.
    Zamknij to bo szkoda czasu, i przestrzeni dyskowej forum.
  • Poziom 16  
    Za to ty opowiadasz same hity z tego co widzę, mistrzu zaciętej spacji.
    BTW, grzebać to można gdzie indziej.
  • Poziom 16  
    Za to ty opowiadasz same hity z tego co widzę, mistrzu zaciętej spacji.
    BTW, grzebać to można gdzie indziej.

Dodano po 1 [minuty]:

Wszystko wyjaśnione, nie ma sensu bić piany
  • Poziom 20  
    digger123 napisał:
    Za to ty opowiadasz same hity

Ja tu swoich bajek nie opisuje, jakbyś nie wiedział.