Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Reform - laptop open source z i.MX8M i Linux (Crowd Supply)

pseven 13 Maj 2020 13:59 1020 9
 • Reform - laptop open source z i.MX8M i Linux (Crowd Supply)
  Reform to nowy, finansowany za pośrednictwem Crowd Supply komputer typu laptop firmy MNT.

  Reform przypomina Pinebook Pro firmy Pine64, ale posiada dodatkowo certyfikat OSHWA (Open Source Hardware Association) i jest dostarczany wraz ze plikami KiCAD, schematami i innymi materiałami open source.

  Ekran laptopa cechuje przekątna - 12.5”, rozdzielczość - 1920 x 1080 pikseli, interfejs MIPI-DSI/eDP.

  Sercem Reform jest układ układ i.MXM8MQ Quad (moduł Nitrogen8M firmy Boundary Devices) Reform - laptop open source z i.MX8M i Linux (Crowd Supply) firmy NXP zawierający czterordzeniowy procesor ARM typu Cortex-A53 o taktowaniu 1.5GHz i procesor graficzny Vivante GC7000Lite.

  Reform posiada fabrycznie zainstalowaną dystrybucję Debian. Reform (moduł Nitrogen8M) ma wlutowane 4GB pamięci RAM typu LPDDR4. Rolę pamięci masowej pełnić mogą: karta pamięci typu i/lub moduł M.2.

  Reform posiada: port Gigabit Ethernet (RJ45), 3 porty USB 3.0, wejście/wyjście dźwięku. Brak mikrofonu i kamery. Oprócz tego na płytce Reform znajdują się: złącze karty pamięci typu micro SD, złącze M.2 a także wyprowadzenia interfejsów: MIPI-CSI, USB 2.0 (2 porty).

  Reform umożliwia łączność bezprzewodową w standardzie Wi-Fi 5.

  Reform - laptop open source z i.MX8M i Linux (Crowd Supply)Wyświetlacz OLED o rozdzielczości 128 x 32 pikseli na pokrywie klawiatury dostarcza informacji o systemie.

  Wymiary Reform wynoszą: 290 x 205 x 40 mm. Waga - 1.9 kg. Czas pracy na 8 ogniwach 18650 o łącznej pojemności 12 Ah/3.2V - 5 godzin. Reform - laptop open source z i.MX8M i Linux (Crowd Supply) Chłodzenie - pasywne. Zakres temperatur użytkowania, zakres wilgotności względnej, odporność na drgania i wstrząsy odpowiednio - nie zostały określone. Klasa szczelności - brak.

  Reform - laptop open source z i.MX8M i Linux (Crowd Supply)Nabywca ma do wyboru opcjonalny trackpad lub trackball.

  Więcej informacji na temat Reform znaleźć można na stronie kampanii w serwisie Crowd Supply.

  Cena Reform wynosi 999 dolarów amerykańskich (ok. 4200 zł). Reform zamówić można za pośrednictwem strony Crowd Supply.

  Źródło:
  http://linuxgizmos.com/open-source-laptop-runs-linux-on-i-mx8m/
  https://www.crowdsupply.com/mnt/reform

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  pseven
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
  Specjalizuje się w: tłumaczenia, copywriting
  pseven napisał 8609 postów o ocenie 1682, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  krzysiek_krm
  Poziom 38  
  pseven napisał:
  wynosi 999 dolarów amerykańskich (ok. 4200 zł).

  Tani jak barszcz to on nie jest.
 • #3
  Phaeton
  Poziom 16  
  krzysiek_krm napisał:
  pseven napisał:
  wynosi 999 dolarów amerykańskich (ok. 4200 zł).

  Tani jak barszcz to on nie jest.

  A miał być?
 • #4
  omin172
  Poziom 13  
  Phaeton napisał:
  krzysiek_krm napisał:
  pseven napisał:
  wynosi 999 dolarów amerykańskich (ok. 4200 zł).

  Tani jak barszcz to on nie jest.

  A miał być?


  No wie kolega, właściwie do niczego się nie nadaje, to chociaż mógłby być tani.
 • #5
  krzysiek_krm
  Poziom 38  
  Phaeton napisał:
  krzysiek_krm napisał:
  pseven napisał:
  wynosi 999 dolarów amerykańskich (ok. 4200 zł).

  Tani jak barszcz to on nie jest.

  A miał być?

  Cena jest dość wysoka, w dodatku za tę cenę to trzeba sobie sprzęt złożyć samemu. Laptopy zmontowane są jeszcze droższe. Możliwości tego komputera na kolana nie rzucają, diabli wiedzą co z serwisem i gwarancją. Aż dziw bierze, że (chyba) zebrali potrzebną kwotę. z drugiej strony nie bardzo wiadomo jak się to wszystko zakończy.
 • #6
  Tommy82
  Poziom 40  
  No w przypadku sprzętu przy takim stosunku ceny do efektu nie widzę tu wartości dodanej która by uzasadniała cenę przynajmniej w mojej ocenie.
 • #7
  krisRaba
  Poziom 30  
  Heh, od klocka ciosany :lol: Stylistę zatrudnią pewnie na kolejnym etapie ;)

  W sumie niezła przebitka. Zastosowany w nim SOM to jakieś $90. No ale wiadomo, z czegoś żyć trzeba :) Trochę dodatkowych części tam trzeba dorzucić, no i pewnie nie pójdzie to w milionach, by wystarczyła marża kilkudolarowa ;)

  Natomiast bardzo mi się podoba rozwiązanie zasilania. Po prostu ogniwa aku, łatwa ewentualna wymiana, a nie tak jak to teraz wszyscy robią, a co mnie strasznie denerwuje, jakieś liczniki ładowań i sztuczne uśmiercanie baterii...

  Tylko w przypadku laptopa nie do końca rozumiem sens takiej zabawy. Bo Linuxa możesz sobie postawić na dowolnym klocku z półki. Stąd jakieś marzenia o smartfonie, gdzie wrzucisz sobie Linuxa zamiast standardowego szpiega itp. mają jakiś tam sens, ale laptop? :|
 • #8
  Jogesh
  Poziom 28  
  Może idea, Open Source. Możesz sam sprawdzić, czy nie ma szpiega fizycznego. Albo zrobić odcinanie mikrofonu i kamerki. W sumie idea fajna jako zestaw do montażu dla ludzi którzy lubią sobie coś złożyć z zestawu. Nawet samoloty można kupić jako zestaw do montażu.
  Tylko z ceną przesadzili jak na moje pojęcie o rynku. Tyle, że może oni wiedzą jaką mają klientelę i wolą sprzedać mniej a drożej.
 • #9
  omin172
  Poziom 13  
  Jogesh napisał:
  Możesz sam sprawdzić, czy nie ma szpiega fizycznego.


  Nic podobnego. Nikt "cywilny" nie ma możliwości sprawdzenia, co się kryje w poszczególnych modułach (oczywiście można wierzyć, że np. NXP jest czysty, ale to wiara bez sprawdzania, już towarzysz Stalin zauważył, że to niemądre ;). Można najwyżej sprawdzić (ale też nie na 100%), czy są oryginalne.

  Równie nieprawdziwy mit, co wiara, że oprogramowanie Open Source jest "czyste", bo "każdy" może je przejrzeć. Każdy, jak pierwsza lepsza małpa wpatrzona w gwiazdy.
 • #10
  krisRaba
  Poziom 30  
  omin172 napisał:
  Równie nieprawdziwy mit, co wiara, że oprogramowanie Open Source jest "czyste", bo "każdy" może je przejrzeć. Każdy, jak pierwsza lepsza małpa wpatrzona w gwiazdy.

  Piękny przykład z OpenSSL i Heartbleed ;)