Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piekarnik Electrolux EOC68200X - Uszkodzone zasilanie

13 Maj 2020 14:54 348 17
  • Poziom 11  
    Witam,
    Po zaniku zasilania padł mi piekarnik i uszkodzona okazała sie płyta zasilania. Uszkodzony był kondensator elektrolityczny C3 (33uF 400V), rezystor drutowy R1 (33R 5% 3W) oraz układ przetwornicy TNY276PN (IC1), rzeczywiście było zwarcie między źródłem (4 nogi oznaczone jako S) a drenem (noga oznaczona jako D).
    po wylutowaniu wadliwych elementów oraz ich wymianie co prawda zwarcie ustąpiło ale niestety po podłączeniu zasilania ww. elementy znów wybuchły.

Piekarnik Electrolux EOC68200X - Uszkodzone zasilanie Piekarnik Electrolux EOC68200X - Uszkodzone zasilanie

Czy ktoś na forum miał podobny problem? Jak go rozwiązał? Bo naprawdę mi brakuje już pomysłów ponieważ reszta elementów wygląda na nieuszkodzoną.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    chicken123 napisał:
    Czy ktos na forum miał podobny problem? :cry:
    Podróbka TNY276PN.
    chicken123 napisał:
    reszta elementów wygląda na nieuszkodzoną.
    Co nie świadczy że są sprawne.
    Na czas naprawy w miejsce R1, wstaw żarówkę np, 230V/60W.

Pozdrawiam.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    chicken123 napisał:
    niestety po podłaczeniu zasilania ww. elementy znów wybuchły.

Żarówka w szereg z zasilaniem i potem naprawa. Co do pierwotnej przyczyny to radzę sprawdzić czy pozostale elementy sa sprawne - w sprzężeniu zwrotnym i snubberze.
    Piekarnik Electrolux EOC68200X - Uszkodzone zasilanie
  • Poziom 38  
    Jeśli uszkodził się kondensator elektrolityczny to sprawdź/wymień mostek prostowniczy.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    jdubowski napisał:
    Co do pierwotnej przyczyny to radzę sprawdzić czy pozostale elementy sa sprawne - w sprzężeniu zwrotnym i snubberze.
    O ile ponownemu uszkodzeniu uległ również kondensator C3, ja sprawdziłbym diody: D7, D8, D12, D13.
  • Poziom 11  
    Dziękuje za podpowiedzi. Diody D6, D7, D12, D13 sprawdziłem multimetrem i mają 0.54-0.55V oraz przewodzą tylko w jednym (prawidłowym) kierunku.
    Kolego @gumisie elementy zakupiłem w TME więc chyba nie powinienem trafić na podróbki dlatego tą możliwość wykluczyłem.
    Rezystory maja wartosc zgodna z oznaczeniem, kondensatory nie maja przebić.
  • Poziom 41  
    chicken123 napisał:
    Dziękuje za podpowiedzi. Diody D6, D7, D12, D13 sprawdziłem multimetrem i mają 0.54-0.55V oraz przewodzą tylko w jednym (prawidłowym) kierunku.
    Multimetr, owszem a co na to 230V?
    Ja bym je wymienił (profilaktycznie).
    Porady z żarówką (#2, #3), nadal aktualne.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    gumisie napisał:
    O ile ponownemu uszkodzeniu uległ również kondensator C3, ja sprawdziłbym diody: D6, D7, D12, D13.

I sprawdził czy przy okazji sprawdzeń ktoś nie wlutował ich odwrotnie, bo trudno sobie wyobrazić inną przyczynę rozwalenia kondensatora filtra (no może poza pomyłką polaryzacji przy jego wlutowywaniu).
  • Poziom 34  
    chicken123 napisał:
    Po zaniku zasilania padł mi piekarnik

A czy teraz na konektorach wejściowych na płytce jest prawidłowe napięcie (230V AC)?
  • Poziom 11  
    Zrobiłem tak jak podpowiedział kolega @gumisie czyli zamiast rezystora 33R podłączyłem żarówkę oraz wymieniłem diody w mostku na nowe. Teraz co prawda wybuchów nie ma ale układ TNY276 sie grzeje oraz na padach kondensatora C3 jest napięcie 9,5V natomiast jak wypnę przetwornice to na padach kondensatora C3 pojawia się 270V DC.

@jdubowski diody są wlutowane prawidłowo wg oznaczeń na PCB.

Kolego @alekt77 na konektorach wejsciowych jest prawidłowe napiecie AC 230V.
  • Poziom 41  
    Żarówka świeci? Jak tak to jest zwarcie w układzie.
    Sprawdź diody D5, D6 oraz kondensator (ten żółty).
    Diody: D9 oraz D10 (po stronie wtórnej zasilacza) sprawdziłeś?
  • Poziom 11  
    Tak, żarówka świeci.
    Dioda D5 (P4KE200A) multimetr pokazuje 0.56V, dioda D6, D10 (UF4007) pokazuje 0.48V, dioda D9 (SR260) pokazuje 0.15V.
    Kondensator C16 (222K) nie ma przebicia a pojemnośc zmierzona miernikiem to 2.2nF. Oczywiście mierzyłem elementy po wylutowaniu z układu.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    chicken123 napisał:
    Dioda D5 (P4KE200A) multimetr pokazuje 0.56V, dioda D6, D10 (UF4007) pokazuje 0.48V, dioda D9 (SR260) pokazuje 0.15V.
    W obu kierunkach?
  • Poziom 41  
    Skoro wszystkie, wcześniej wspomniane elementy są sprawne, to jedynie pozostaje transformator (TR1).
    Czytałem na jakiejś rosyjskiej stronie (linku do niej nie pamiętam) że właśnie "koleś" miał podobny problem.
  • Poziom 11  
    No to będzie problem bo to trafo nie ma żadnych numerów seryjnych ani PN żeby można było je zidentyfikować.
    Ciekawe czy jest ktoś na elektrodzie kto będzie miał wiedzę co to za transformator lub będzie miał taki do sprzedania.
  • Poziom 11  
    Wymieniłem diody D5, D6, D9 oraz D10 i zwarcia już nie ma, żarówka nie świeci a spadek napięcia na kondensatorze C3 to 102.5V. Niestety nie ma napięcia 5V DC które było wytwarzane przez przetwornicę.