Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budową Subwoofera - chodzi mu sub na ARN226

jasiu210 03 Oct 2005 17:30 2127 13
    jasiu210
    Level 10  
    Witam Wszystkich!

Chciałbym Prosić O Rade, Pomoc W Zwiazku Z Budową Subwoofera....
    Hmm Sytuacja Jest Troche Skomplikowana ;/
    Jakis Czas Temu "Chodziłem" Po Różnych Forach Elektronicznych, Czytałem O Audio Itp.. I Postanowiłem Sam Coś Zbudować ...Kilka Osob Mi Doradzało.. I Przewaznie Każdy Mówił Co Innego.... Wkoncu Poskładałem W Kupe Te Rady I Cosik Zrobiłem... ( Przed Zbudowaniem Zależało Mi Na W Miare Niskich Kosztach, Nie Szczegołnie Na Głośnosci, Ale Dobrym, Niskim Basie..... ). Sub Miał Być Podłączony Do Wiezy JVC MX-J10 link [ http://www.220-electronics.com/stereo/jvcmxj10.htm ] .

Tak Więc Z Tych Wszystkich Rad... Wyszło Coś Takiego.... :

*Zakupiłem Głośnik Niskotonowy TVM Tesla ARN 226.03/8 Ohm

Link do Strony Ze Wszystkimi Parametrami Głośnika... [ http://www.tvm-valmez.cz/index.php?id=109&catit=100&l=2&catg=1 ]

*Zakupiłem Watoline Wytłumiającą

*Wykonałem Obudowe Zamknietą O Wymiarach zewnętrznych: szer. 34cm, wys. 69cm, dł. 44cm (!) Obudowa Wykonana Z Płyty Wiórowej O Grubości 20mm.

Co Do Obliczania Wymiarów Obudowy Nie Wiedziałem NIC ( W Zasadzie Dalej Mało Wiem :( ) Więc Powierzyłem To Zadanie Jakiemuś Forumowiczowi...Który To Obliczył...Podał Wymiary, A Ja Tylko Pociąłem Płyty i Poskładałem...

Dopiero Po Wykonaniu Obudowy Zauwazyłem Ze Ktoś Mnie Chyba Źle Pokierował, Bo Jest Ona Wg Mnie Stanowczo Za Duża ;/ Chociaż Nie Wiem.. Nie Znam Sie Na Tym... Między Innymi Dla Tego Problemu Pisze Tego Posta... Problem Z Wielkościa Obudowy...

*Wszystko Poskładałem, Poskrecałem Wkretami.. Dosyc Solidnie :)

Całość Zestawu.. Czyli Wieża + 2 Kolumny JVC ( Każda Po 60 Watt ) + ten Mój Nieszczesny "Sub" Jakoś Takoś Gra... Ale To Nie Jest To Czego Oczekiwałem Chyba...

... I Tak Sobie Pomyslałem... Teraz Mam Jakas Tam Gotówke.. Ze Może Skoro Obudowa ( wg mnie ) Jest Za Duza... To Byłaby Możliwosć Dokupienia Drugiego Głosnika... Wycięcie Otworu I Umieszczenie Go Obok ARN'a ?

Prosze Ogólnie O Jakies Porady...Co Z Tym Mogę Dalej Zrobić....Jakies Rozwiązanie...

Myślę Ze Niczego Nie Pominąłem W Opisie.. Ale Jeśli Tak.. To Proszę Pytac...

Z Góry BARDZO Dziękuje,
    Pozdrawiam :)

Moderated By tomaszo:

Nastepnym razem za tak sformulowany temat bedzie ostrzezenie. Co to jest "Budową Subwoofera" w temacie?! Przeciez to juz zakrawa na kpine...

luke666
    Level 33  
    No to kicha- jak dokupisz drugiego ARNa to impedancja będzie wynosić albo 4ohm (połączenie równoległe) albo 16ohm (połączenie szeregowe). Czy w gre wchodzi tylko zakup drugiego ARNa czy może wyrzucić Tesle i wstawić coś większeo. Buda ok 78L.... duuuża. Możesz dać przegrode, albo nasypać np. pisaek do obudowy, zmniejszysz objętość obudowy- powinno być lepiej. Ew wstaw tam jakieś sztywne pudła. Nieźle Ci ktoś poradził, do tego głośnika buda 25-30L to MAX...
    jasiu210
    Level 10  
    Ehhh...Nieźle.. Tak To Jest Jak Sie Nie Zna Na Czymś, Samemu Nie Pomysli I Sie Posłucha Rady Jakiegoś Typa ;/ Który Chciał Sobie Zabawe Zrobić ;/
    78l, a Powinno Byc 30l... uu.. Masakra ! ;/
    Pytanie: Jak Policzyłeś Ze Ci Wyszło 78l? :)

Nie Wiem teraz Co Z Tym Uczynić...Wspomniałeś O Wyrzuceniu Tego Głosnika I Wstawieniu Innego.. Masz Jakis Konkretny Głośnik Na Mysli?

A Może Zmiejszyć Wysokosć Kolumny? Utne Troche Centów :D I Poskrecam Na Nowo?
    No Nie Wiem.. Qrde ;/ Ale Skoro Juz Cos Zrobiłem To Fajnie By Było Jakby To Jako Tako Grało....

Pozdro! :)
    zeberko
    Level 32  
    Możesz tą paczkę trachnąć na pół po tych 69cm i wyjdą dwie po 50 litrów i będziesz miał dwa suby.
    A ktoś mądry napisał co jest lepsze w muzyce od 1 suboowera?
    Od jednego suba są lepsze dwa suby, zrobić je dość solidnie tak by może na nich ustawić z dwa dobre monitory (po jednym na subie) i powinno być OK!
    Pozdrawiam
    luke666
    Level 33  
    jasiu210 wrote:
    Pytanie: Jak Policzyłeś Ze Ci Wyszło 78l?

Tak policzyłem, że skoro podałeś wymiary zewnętrzne oraz grubość płyty, z której jest zbudowana, to wychodzi pudło wymiarach wewnętrznych 30cmx65cmx40cm.
    Jeżeli obudowa jest wykończona (np. fornirem) to szkoda by ją przerabiać... to wszystko zależy od Ciebie. Możesz przeciąć na pół, możesz czymś "odjąć" objętości, wstawiająć jakieś sztywne ciężkie przedmioty np. stare książki.
    Spróbuj także zamontować tunel BR, przy tej objętości spokojnie wystarczy jeden kawałek tunelu o średnicy 6cm i długości 6-8cm...
    Obudowe na pewno trzeba zmniejszyć, wytrzymałość mocowa wygląda TRAGICZNIE.
    jasiu210
    Level 10  
    Okey Najpierw Sprubuje Ją Czymś Wypełnić... Pomysle Nad Tymi Książkami, Może Jakiś Piasek Czy Coś.... Do Jakiej Wysokosci Proponujesz?

Wypełnić Tak Zeby Objętość Wynosiła Około 30Litrów, Tak? :)

Bardzo Dziękuję Za Rady... Zrobię Tak Jak Napisałeś... Rozkrece I Wypełnie Ją...

Później Napisze O Efektach :P

Pozdro :)
    luke666
    Level 33  
    Tak, mniej więcej 30L. Jeżeli basu nadal będzie mało to możesz dać tunel BR, także do tej objętości. Możesz poprubować z jednym tunelem średnicy wew. 6cm i długością 20cm, w pudle 40L jest średnio 2-3db głośniejszy od closed.
    nfsking
    Level 24  
    a mnie zastanawia jaki to genialny spec zaproponował do 20cm głosnika tvm prawie 80L obudowę?!

MASAKRA!
    jasiu210
    Level 10  
    Jutro Pokombinuje Przy Tym...Wypełnie Czymś... Zobacze Czy Jest Lepiej... Jeśli Nie To Dam Tunelik BR...

Gdzie Najlepiej Go Umieścić? Z Przodu Czy Z Tyłu Kolumny? :)
    PANCIO WIŁ
    Level 22  
    Jak dasz tunelik do tak duzej obudowy to impuls moze wyglądać potem tragicznie. Nie polecam...
    jasiu210
    Level 10  
    A Jezeli Zdecydowałbym Sie Na Zmniejszenie Wysokosci Z 69cm Na Np 39cm.... Litraż Wtedy Wyniósłby 42... Czy Wtedy Zastosowanie BR Polepszyłoby Coś?

( Ponawiam Pytanie... BR Lepiej z Przodu Czy Z Tyłu? )

Pozdrawiam :)
    ar2rek.w
    Level 18  
    Prawie dla wszystkich TVMow z serii 226 najlepsza obudowa bylaby zamknieta dlatego, z tego duzego klocka lepiej zrobic mniejszy max. 32litry (to jest glosnik tylko - 20cm). Tunel b-r zwiekszy efektywnosc, ale znacznie pofalduje charakterystyke, odradzam ten pomysl.
    chudystg
    Level 16  
    A moze dodac drugi taki glosnik, troche zmniejszyc pojemnosc obudowy poprzez np. dodatkowe wzmocnienia budy lub mala komore z piaskiem. Zeby nie zmieniac impedancji zasilac glosniki z dwoch stopni koncowych.
    coolombo
    Level 29  
    Właśnie dodać drugi głośnik i po sprawie, wrzucić do obudowy pare butelek z wodą żeby zmniejszyć objętość do 60-65L, można dać BR(strojenie na jkieś 33-35Hz) jakość basu wiadomo pogorszy się ale będzie go b.dużo do łupanki w sam raz. Jak się nie spodoba to zawsze można BR zatkać ;)