Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Wyłącznik RCD przed termą trójfazową.

13 Maj 2020 23:48 414 19
  • Poziom 3  
    Cześć.
    To mój pierwszy post na poratlu mam nadzieję, że zamieściłem go gdzie trzeba. Dziękuję za wyrozumiałość.
    Mam następującą sytuację:
    Dom jednorodzinny/letniskowy, układ sieciowy TN-S.
    Zabezpieczenie na każdej fazie przy liczniku 25A (topikowy). Licznik i topiki poza domem (ale to raczej nieistotne).

Posiadam zainstalowaną termę 3 fazową (moc 24KW, natężenie 40A). Obecnie instalacja to całkowita prowizorka i zamierzam ją właśnie wymienić. Obecnie terma podpięta jest pod zabezpieczenie w "rozdzielni domowej" każda faza pod 20A (topikowe).
    Wybieram właśnie elektryka, który pomoże mi dokonać wymiany rozdzielnicy na nową z nowym typem zabezpieczeń i generalnie pociągnie nowe okablowanie.

Jeden elektryk powiedział mi, że przy zmianie rozdzielnicy zainstaluje osobną różnicówkę 4P 20A AC czułość B tylko i wyłącznie pod termę, za różnicówką podepnie wyłącznik nadprądowy 3P 16A i jego zdaniem GIT. Do tego 3 różnicówki 2P 20A typ. A czułość B, każda różnicówka na jeden z 3 obwodów i dalej to już prosto odpowiednie nadprądowe.
    Specjalnie piszę tylko o problematycznej części rozdzielnicy bo reszta jego propozycji jest dla mnie zrozumiała i oczywista.

Drugi elektryk powiedział, że do termy nie trzeba różnicówki, z wyłącznika głównego do nadprądowego 3P 20A i GIT. Różnicówki tylko pod resztę obwodów.

Po tym długim wstępie pytanie:
    1) Czy pod termę różnicówka, jeśli tak to jaka?
    Czy mam od razu zwolnić tych elektryków czy jednak dac im szanse? Domek jest dość na odludziu i raczej w specjalistach nie przebieram.

Bardzo dziękuję za poradę.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 12  
    Moim zdaniem ten drugi elektryk czyha na Twój domek i umyślił sobie spadek po Tobie. Pierwszy elektryk brzmi zdecydowanie rozsądniej.
    Gdybym projektował instalację dla siebie, to na pewno założyłbym indywidualne zabezpieczenie termy różnicówką. Pamiętaj, że terma ma bezpośrednie połączenie z człowiekiem przez wodę i rury. Na dokładkę w łazience może być nachlapane wodą i w razie awarii (przebicia) człowiek będzie na drodze upływu prądu, a wtedy... sam sobie dopowiedz.
    Zauważ, że w instalacjach domowych często bywa tak, że są dedykowane gniazdka do np. pralki czy kuchenki elektrycznej, i one są indywidualnie zabezpieczone różnicówkami w szeregu z bezpiecznikami nadprądowymi. To naprawdę nie jest przypadek (metalowa obudowa i obecność wody - pomyśl o analogii z termą).
    Skoro ma być różnicówka trójfazowa, to nie bardzo widzę sens instalowania za nią jeszcze różnicówki na każdą z faz, jeżeli wszystkie miałyby mieć prąd wyzwalający 30 mA. Moim skromnym zdaniem mnożenie różnicówek po drodze do termy jest niepotrzebną komplikacją instalacji (o zwiększonych kosztach nie ma co wspominać), ale nie zaszkodzi. Wybierz czułość B, oczywiście na 30 mA.
  • Poziom 3  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź.
    Nie zrozumieliśmy sie w jednej kwestii.
    Pierwszy elektryk chce dać niezależną osobną różnicówkę pod termę oraz niezależne 3 pod inne obwody (gniazdko właśnie w łazience ect.).

Czyli mamy od wyłącznika głównego FR wyjście na różnicówkę 4p pod termę ale jednocześnie/równolegle pod inne obwody. Zatem rónicówka 4p jest tylko i wyłącznie dla termy.

Czy dobranie różnicówki 20A w tym układzie jest odpowiednie?
    Będą wtedy w hierarchii pod termę:
    1) Topiki 25A (przy liczniku)
    2) Różnicówka 4P 20A
    3) Wyłącznik nadprądowy 3P 16A
    4) Terma

Bardzo dziękuję za dodatkowe wyjaśnienia.
  • Poziom 33  
    Pierwszy elektryk wygląda na rozsądniejszego, a drugi nie ma pojęcia o robocie. Wydaje mi się, że selektywność jest zachowana. Ja bym dał aparat na większy prąd zwłaszcza jeśli jest różnica w rozmiarze śrub i zacisków, albo okaże się że coś się grzeje. Teoretycznie w opisanym przykładzie wszystko jest dobrze. Jeśli podczas długotrwałej pracy termy rozdzielnica będzie zimna, nie będzie ciepłych punktów, to moim zdaniem OK.
  • Poziom 39  
    ViceLord666 napisał:
    zainstaluje osobną różnicówkę 4P 20A AC czułość B tylko i wyłącznie pod termę

Sprawdź sobie cenę takiego aparatu, bo to kilka stówek.

Druga sprawa to taka że źle dobrał wartość zabezpieczenia dla termy skoro piszesz że pobiera 40A dlaczego zaproponował B20A RCBO i za nią jeszcze wyłącznik B16A

ViceLord666 napisał:
    Do tego 3 różnicówki 2P 20A typ. A czułość B, każda różnicówka na jeden z 3 obwodów i dalej to już prosto odpowiednie nadprądowe.

Bezsens jakiś kto daje RCBO przed wyłącznikami nadrpądowymi :?: w takiej sytuacji stosuje się RCCB i proponował bym 40A

ViceLord666 napisał:
    za różnicówką podepnie wyłącznik nadprądowy 3P 16A i jego zdaniem GIT

Bez sensu skoro wcześniej zaproponował RCBO czyli z członem nadprądowym.

ViceLord666 napisał:
    1) Czy pod termę różnicówka, jeśli tak to jaka?

Jeśli terma będzie podłączona na stałe tzn. baz gniazda to RCD nie jest wymagana chyba że DTR termy stanowi inaczej.

ViceLord666 napisał:
    Do tego 3 różnicówki 2P 20A typ. A czułość B, każda różnicówka na jeden z 3 obwodów i dalej to już prosto odpowiednie nadprądowe.

Ja w przeciwieństwie do przedmówców uważam że drugi elektryk jednak mniej błędów popełnił w swojej wypowiedzi ale to za mało żeby wybrać który lepszy.
  • Specjalista elektryk
    Zacząć trzeba od tego:
    ViceLord666 napisał:
    termę 3 fazową (moc 24KW, natężenie 40A)

Producent wymaga, żeby do tego urządzenia została przygotowana instalacja, którą wytrzyma prąd 40A.
    Ty masz tylko 25A......
    To po pierwsze.
    Co do propozycji pierwszego elektryka. RCD 3f 20A (raczej 25A) szybko ulegnie awarii, a zabezpieczenia 16A w ogóle nie pozwolą używać tego podgrzewacza, a jeśli już, to w jakimś trybie eco na "pół gwizdka".
    Propozycja drugiego elektryka wygląda sensowniej, bo do urządzeń podłączonych na stałe RCD nie jest wymagane, (Ale nie jest również zakazane)
    JarosłaF napisał:

Skoro ma być różnicówka trójfazowa, to nie bardzo widzę sens instalowania za nią jeszcze różnicówki na każdą z faz,

Przede wszystkim nie "za nią". Stosowanie RCD 3f na obwody 1f to proszenie się o kłopoty.
  • Poziom 3  
    kj1 napisał:
    Zacząć trzeba od tego:
    ViceLord666 napisał:
    termę 3 fazową (moc 24KW, natężenie 40A)

Producent wymaga, żeby do tego urządzenia została przygotowana instalacja, którą wytrzyma prąd 40A.
    Ty masz tylko 25A......
    To po pierwsze.
    Co do propozycji pierwszego elektryka. RCD 3f 20A (raczej 25A) szybko ulegnie awarii, a zabezpieczenia 16A w ogóle nie pozwolą używać tego podgrzewacza, a jeśli już, to w jakimś trybie eco na "pół gwizdka".
    Propozycja drugiego elektryka wygląda sensowniej, bo do urządzeń podłączonych na stałe RCD nie jest wymagane, (Ale nie jest również zakazane)
    JarosłaF napisał:

Skoro ma być różnicówka trójfazowa, to nie bardzo widzę sens instalowania za nią jeszcze różnicówki na każdą z faz,

Przede wszystkim nie "za nią". Stosowanie RCD 3f na obwody 1f to proszenie się o kłopoty.

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Właśnie tego nie rozumiem... Też mi się wydaje że RCD 20A to za mało. Ale czy można użyć RCD 3P 40A jeśli przy licznikach mam 3 topiki po 25A na każdą fazę? Co ze stopniowaniem zabezpieczeń?
  • Poziom 12  
    JarosłaF napisał:
    ...Gdybym projektował instalację dla siebie, to na pewno założyłbym indywidualne zabezpieczenie termy różnicówką.....

Bzdury, odbiory podłączane na stałe nie wymagają RCD.
    Gniazda muszą być chronione RCD i nadmiarowymi, oświetleniowe obwody z wyjątkiem łazienki tylko nadmiarowymi.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    ViceLord666 napisał:
    RCD 3P 40A jeśli przy licznikach mam 3 topiki po 25A na każdą fazę? Co ze stopniowaniem zabezpieczeń?

To 40A dla RCD nie oznacza żadnego zabezpieczenia, to oznaczenie jaki prąd wytrzymają styki tego aparatu, co innego jeśli była by to wartość B40A lub C40A.
  • Poziom 12  
    kj1 napisał:
    ...
    Propozycja drugiego elektryka wygląda sensowniej, bo do urządzeń podłączonych na stałe RCD nie jest wymagane, (Ale nie jest również zakazane)....

W przypadku ogrzewacza wody nie stosujemy RCD. grzałki ogrzewacza to spirale z drutu oporowego zanurzone w wodzie i zastosowanie RCD to proszenie się o kłopoty.
  • Specjalista elektryk
    tyqva napisał:
    bzdury, odbiory podłączane na stałe nie wymagają RCD.

Oprawy oświetleniowe też nie? Przecież są podłączone na stałe.
    tyqva napisał:
    w przypadku ogrzewacza wody nie stosujemy RCD. grzałki ogrzewacza to spirale z drutu oporowego zanurzone w wodzie i zastosowanie RCD to proszenie się o kłopoty.

Czy kolega sugeruje, że przewód PE podłączony do podgrzewacza jest traktowany jako roboczy?
    Bo z reguły podgrzewacze tej mocy mają tylko 4 zaciski L1,L2,L3 i PE.
  • Poziom 42  
    tyqva napisał:
    w przypadku ogrzewacza wody nie stosujemy RCD. grzałki ogrzewacza to spirale z drutu oporowego zanurzone w wodzie i zastosowanie RCD to proszenie się o kłopoty.
    Kolego obecność RCD uzależniona jest od miejsca usytuowania podgrzewacza. Jeśli jest on umieszczony w łazience to RCD być musi.
    RCD być musi również wtedy jeśli podgrzewacz byłby przyłączany za pomocą wtyczki. W tym przypadku miejsce usytuowania urządzenia nie ma żadnego znaczenia.
  • Poziom 12  
    Czy serio masz takie pytania?
    kj1 napisał:
    tyqva napisał:
    bzdury, odbiory podłączane na stałe nie wymagają RCD.

Oprawy oświetleniowe też nie? Przecież są podłączone na stałe.

Jeśli napisałem w #8: gniazda muszą być chronione RCD i nadmiarowymi, oświetleniowe obwody z wyjątkiem łazienki tylko nadmiarowymi. to znaczy, że:
    obwody oświetleniowe ogólne - nadmiarowe
    obwody oświetleniowe łazienki - RCD + nadmiarowe.

kj1 napisał:
    tyqva napisał:

Czy kolega sugeruje, że przewód PE podłączony do podgrzewacza jest traktowany jako roboczy?
    Bo z reguły podgrzewacze tej mocy mają tylko 4 zaciski L1,L2,L3 i PE.

Nic nie sugeruję, jeśli mają L1-L3 i PE to mają, co to zmienia?
  • Poziom 33  
    Wszystkie obwody w domu powinny mieć RCD.
  • Poziom 12  
    kkas12 napisał:
    .... Jeśli jest on umieszczony w łazience to RCD być musi....

Tak, założyłem błędnie usytuowanie na zewnątrz łazienki.
  • Poziom 3  
    tyqva napisał:
    kkas12 napisał:
    .... Jeśli jest on umieszczony w łazience to RCD być musi....

tak, założyłem błędnie usytuowanie na zewnątrz łazienki.

A to przepraszam nie sądziłem że to jest istotne. Terma jest w osobnym pomieszczeniu. Nie w łazience :). Połączona bezpośrednio nie do gniazdka.
  • Pomocny post
    Moderator Energetycy
    Jan_Werbinski napisał:
    Wszystkie obwody w domu powinny mieć RCD.
    Tak. W obwodach zasilanych z sieci pracującej w układzie sieciowym TT.
    Ale w TN już nie.
    Reszta wymogów zgodnie z PN-HD 60364-4-41.
  • Poziom 12  
    kj1 napisał:
    Zacząć trzeba od tego:
    JarosłaF napisał:

Autor tematu napisał, że "Posiadam zainstalowaną termę 3 fazową", więc chyba nie do końca zrozumiałeś mój wywód. Jeśli zakładać różnicówkę przed termę, to na pewno 3-fazową, na wszystkie 3 fazy naraz. Absolutnie nie miałem na myśli zakładania różnicówki 3f na pojedynczą fazę.
  • Specjalista elektryk
    tyqva napisał:

nic nie sugeruję,

No to zapytam inaczej: dlaczego zastosowanie RCD do podgrzewacze przepływowego, to "proszenie się o kłopoty"
    tyqva napisał:

jeśli napisałem
    To szczegółowe napisał, że zastosowanie RCD do termy to bzdura.
    tyqva napisał:

obwody oświetleniowe ogólne - nadmiarowe

Nowa norma wymaga RCD również na tych obwodach.
  • Poziom 3  
    Dziękuję bardzo za wszystkie komentarze.
    Zdecydowanie będzie zainstalowana różnicówka pod termę. Pozdrawiam.