Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Indesit BA 13 - nie chłodzi

14 Maj 2020 13:15 402 3
  • Poziom 2  
    Drodzy forumowicze!
    Problem z lodówką wygląda następująco. Po podłączeniu do prądu zaczyna chodzić, ale nie chłodzi. Po prostu przestała. Nie działa ani lodówka (ma temperaturę pokojową) ani zamrażarka (stale 14°C). W kuchni gdzie stoi lodówka jest zwykle 22°C - 25°C. Dodam, że do niedawna w zamrażarce robiła się zmarzlina. Drzwi do zamrażarki mają wymienioną uszczelkę. Co mogło się zepsuć i za ile można to naprawić, a dlaczego tak drogo? :)
  • Poziom 34  
    Podobnych tematów jest tutaj wiele.
    Jak długo lodówka pracuje po włączeniu? Krótko czy bardzo długo lub nie chce wyłączyć się wcale? Jeśli bardzo długo i brak jest jakiegokolwiek efektu chłodzenia to tutaj najprawdopodobniej jest całkowity ubytek czynnika chłodniczego lub niesprawność agregatu albo niedrożność gdzieś w układzie chłodniczym.

Tu samemu nie nie zdziałasz, a w przypadku ubytku czynnika związanego z nieszczelnością układu naprawa raczej będzie niemożliwa bo nieszczelność będzie raczej niemożliwe do zlokalizowania i usunięcia, a bez jej usunięcia napełnianie układu czynnikiem nie ma sensu. Jeśli lodówka pracuje bardzo krótko to można podejrzewać uszkodzenie termostatu i gdy mamy pewność, że on jest uszkodzony to można go samemu wymienić.
  • Poziom 2  
    Jestem laikiem więc powiem jak laik. Lodówka po podłączeniu do prądu buczy. Termostat wymieniłem bo w sumie to było pierwsze o czym pomyślałem że się zepsuło. Dodam że czarny zbiornik na zdjęciu jest ciepły. Jak sprawdzić płyn chłodzący?
    Lodówka Indesit BA 13 - nie chłodzi

Ps.: zauważyłem że lodówka wydaje syk (podobny do odkręconego gazu tylko bardziej basowy) trwa on 2 - 3 sek i powtarza się w nieregularnych odstępach czasu ci 10 - 20 sek
  • Poziom 34  
    Jeśli rzeczywiście przez te 3 sekundy lodówka tylko buczy a nie wydaje normalnego odgłosu pracy to jest problem z rozruchem silnika.
    Przez te 3 sekundy płynie zbyt duży prąd silnika i następuje zadziałanie zabezpieczenia przeciążeniowego i lodówka wyłącza się. Gdy zabezpieczenie wystygnie przez kolejne kilkanaście sekund to następuj e ponowna próba rozruchu.
    Jeśli tak jest to może być uszkodzony starter lub silnik. Starter można wymienić samemu ale cały agregat tylko serwisant.

Zajrzyj do tej szarej puszki na agregacie co tam widać.