Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Podłączenie licznika dwukierunkowego w instalacji fotowoltaicznej.

14 Maj 2020 16:38 372 16
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie i proszę o krótka poradę w przedmiotowej sprawie.
    Posiadam w domu (od 2000 roku) rozdzielnice, która przez ostatnie 20 lat świetnie się sprawuje. Obecnie będę podłączać dom do instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym chcę dołożyć w domu licznik dwukierunkowy. Oczywiście taki licznik będzie zainstalowany przez zakład energetyczny w skrzynce w płocie. Mój licznik ma mi ułatwić zerkanie na dane z produkcji i zużycia energii. Zakupiłem prosty licznik 3 fazowy ma 4 wejścia L1L2L3 i N i 4 Wyjścia L1L2L3 i N działa bez przekładników prądowych.
    Pytanie jak go wpiąć do mojej rozdzielni?

Informacje o rozdzielnicy:
    Obecnie do domu z ogrodzenia idzie przewód 5x10mm2 TN-C-S (L1, L2, L3 N i PE. Podział PEN jest w płocie.
    W rozdzielnicy od dołu wchodzi ten przewód i dalej PE idzie na szynę u góry, L1, L2 L3 i N idą na wejście od góry na główny wyłącznik RCD zabezpieczający wszystkie obwody. Wiem, że nie ma FR, nie ma przepięciówki i jak wywala RCD to w całym domu nie ma napięcia. No ale skupmy się tylko na moim pytaniu. Falownik i skrzynka zabezpieczeń DC/AC będą po drugiej stronie ściany i będą musiały być wpięte do instalacji. Oczywiście będzie wykonany uziom i bednarka przewodem 16mm2 będzie wpięta do szyny wyrównującej w rozdzielnicy jak również do wszystkich urządzeń od instalacji PV w garażu.

Mamy jak widać w rozdzielnicy tylko 4 sloty wolne do dyspozycji na samym dole obok RCD.

Pomysł na podłączenie i wpięcie falownika jest taki (nie zakłada na razie licznika).
    Dołożyć wyłącznik S193 C20 obok RCD, zmostkować L1,L2,L3 i N z wejścia RCD na ten wyłącznik i z dołu tego wyłącznika z wyjścia poprowadzić przewód przez ścianę do falownika i zabezpieczeń a PE wpiąć na listwę. Taka konfiguracja jest ok ale nie przewiduje montażu wspomnianego w tytule licznika dwukierunkowego dodatkowo takie wpięcie omija RCD i w momencie problemów z instalacją PV dom nadal ma zasilanie bo RCD nie będzie widzieć instalacji PV i dobrze, instalacja PV ma swoje zabezpieczenia i jest jakby oddzielnym obwodem.

Teraz kwestia wspomnianego licznika. Czy można zrealizować ten pomysł wpięcia go w następujący sposób:
    Montujemy licznik obok RCD i przepinamy przewody wchodzące z dworu L1,L2, L3 i N na wejście licznika a z wyjścia licznika rozdzielamy każdy punkt na dwa i tak L1,L2L3 i N z wyjścia licznika dwukierunkowego idzie na RCD i jednocześnie idzie do falownika i jego zabezpieczeń AC. W tym wariancie z braku miejsca nie ma S193 C20 w rozdzielnicy.
    Czy takie podłączenie będzie ok? Na razie wymiana rozdzielnicy nie wchodzi w grę, mamy do dyspozycji to co mamy.

Bardzo proszę o poradę czy można to tak zrealizować czy może jest jakaś lepsza opcja np. z licznikiem w garażu obok Falownika ale jak to wtedy wszystko podpiąć.

Poniżej zdjęcie rozdzielnicy i licznika

Podłączenie licznika dwukierunkowego w instalacji fotowoltaicznej.
    Podłączenie licznika dwukierunkowego w instalacji fotowoltaicznej. Podłączenie licznika dwukierunkowego w instalacji fotowoltaicznej.

Z góry dziękuję za porady.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 26  
    ZbiguZbigu napisał:
    Obecnie będę podłączać dom do instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym chcę dołożyć w domu licznik dwukierunkowy
    po co? Inwerter to wskazuje.
  • Poziom 9  
    Inwerter będzie SolarEdge Sek7kW, nie jestem pewien co on pokazuje.
  • Poziom 35  
    Zdajesz sobie sprawe, ze ten licznik calkowitego zuzycia ani produkcji Ci nie zliczy?
    Licznik zliczy tylko to co wysylasz i pobierasz z sieci, nie uwzgledni autokonsumpcji.

Wymien kontrolki faz na jednomodulowe (3w1) i miejsce sie znajdzie. Zostanie Ci 7 wolnych modulow, a jakbys kontrolki przeniosl do gory to nawet 8.
  • Poziom 9  
    Dzięki za sugestię z lampkami stanu faz, rzeczywiście można zamienić na jeden moduł, wtedy będzie 7 wolnych modułów. Licznik ten ma wskazywać ile było całkowitego i chwilowego exportu a ile importu z sieci, to w zupełności mi wystarczy. Autokonsumpcja i tak będzie zmaksymalizowana poprzez włączanie wszystkich prądożernych elementów w godzinach największej produkcji czyli od 11-15 (kuchnia indukcyjna, pralka, zmywarka, piekarnik, żelazko) na pozostałe urządzenia i tak nie mam wpływu i ich eksploatacja będzie tak jak zawsze.

Mogę autokonsumpcję zmaksymalizować tylko poprzez te urządzenia na których mam wpływ kiedy je włączyć i można z tym poczekać na te godziny szczytu produkcji, dlatego licznik który pokaże autokonnsumpcję nie ma znaczenia dla mnie), ważne, żeby pokazywał ile wysyłam i ile pobieram. Ten licznik jest prosty ale ułatwia odczyt bo nie trzeba za każdym razem odpalać aplikacji albo latać do płotu aby sprawdzić jaki jest dany stan produkcji.

Czy możecie się wypowiedzieć, jak poprawnie wpiąć ten licznik i/lub jak go zabezpieczyć mając do dyspozycji 7 wolnych modułów.
    Dzięki,
  • Poziom 35  
    Na wejscie licznika wpinasz kabel zasilajacy rozdzielnice, a wyjscie podlaczasz tam gdzie byl wczesniej ten kabel.
    Instalacje PV wpinasz za licznikiem.
  • Poziom 27  
    Załatw sobie klucz uniwersalny do skrzynki na płocie, będziesz mógł zerkać na swój licznik.
  • Poziom 9  
    Ok, czy dokładać jeszcze ten wyłącznik nadprądowy S193C20 przed lub za tym licznikiem w rozdzielnicy bo po zmianie lampek na jeden moduł będzie jeszcze miejsce wolne 3 moduły?

Czy dobrze sądzę, że przy takim wpięciu instalacji PV za licznikiem czyli do dolnych zacisków wyjściowych licznika, pomiędzy RCD a Licznik, Licznik będzie zliczał całą energię wyprodukowaną ale pomniejszoną o autokonsumpcję i całą pobraną z sieci?

Na wyświetlaczu jako EXP będzie różnica całkowitej produkcji - autokonsumpcji a w rejestrze IMP będzie cała zaimportowana energia z sieci?
  • Poziom 35  
    ZbiguZbigu napisał:
    Ok, czy dokładać jeszcze ten wyłącznik nadprądowy S193C20 przed lub za tym licznikiem w rozdzielnicy

Za licznikiem i z tego wylacznika tylko przewod AC do inwertera. W tym obwodzie powinno sie jeszcze znalezc RCD o pradzie uplywu 100mA.

ZbiguZbigu napisał:
    Czy dobrze sądzę, że przy takim wpięciu instalacji PV za licznikiem czyli do dolnych zacisków wyjściowych licznika, pomiędzy RCD a Licznik, Licznik będzie zliczał całą energię wyprodukowaną ale pomniejszoną o autokonsumpcję i całą pobraną z sieci?

Na wyświetlaczu jako EXP będzie różnica całkowitej produkcji - autokonsumpcji a w rejestrze IMP będzie cała zaimportowana energia z sieci?

2xTak.
  • Poziom 9  
    Ok czyli podsumowując idąc od strony falownika w stronę rozdzielnicy mamy w garażu skrzynkę z zabezpieczeniem instalacji PV i z zabezpieczenia przeciwprzepięciowe typ T2 po stronie AC (to samo DC ale tego nie ruszamy), Przewody PE 16mm2 idą do listwy i bednarki.
    Teraz wychodzimy kablem 5x6mm2 w kierunku głównej rozdzielnicy. Przewód PE 6mm2 idzie wprost na szynę PE w rozdzielnicy. Teraz z uwagi na brak miejsca w samej rozdzielnicy wstawiamy w obwód instalacji PV (w garażu) wyłącznik RCD o prądzie upływu 100mA, przewód N z wyjścia tego wyłącznika idzie wprost na szynę N w rozdzielnicy głównej a fazowe przewody L1L2L3 idą do rozdzielnicy głównej na wyjście wyłącznika nadprądowego S193C20. Wejście tego wyłącznika jest podłączone do wejścia obecnego RCD 30mA oraz na wyjście licznika.

Tak więc patrząc od drugiej strony mamy: Wchodzimy do domu 5x10mm2. Przewód PE idzie na listwę PE w rozdzielnicy głównej, przewody L1L2L3 i N idą na Licznik dwukierunkowy. Z wyjścia licznika idziemy na wejście RCD 30mA L1L2L3 i N oraz mostkiem L1L2L3 na wejście S193C20 wspomnianego powyżej natomiast przewód N na szynę zbiorczą.

Proszę o potwierdzenie, że dobrze zrozumiałem.
  • Poziom 35  
    ZbiguZbigu napisał:
    przewód N z wyjścia tego wyłącznika idzie wprost na szynę N

To N musi być z przed RCD 30mA, aby nie powodować jego zadziałania.
  • Poziom 9  
    Racja, zgoda.
    Wielkie dzięki za pomoc, teraz muszę rozważyć rozmieszczenie. Na samym dole od prawej do lewej: Licznik (4 moduły), Obecny RCD 30mA (4 moduły), Lampki trzech faz w jednym module i S193C20 (3 moduły) razem 12 czyli komplet
    Wtedy RCD 100mA idzie już do garażu i wejście N do niego idzie z Wyjścia N Licznika, przed RCD 30mA.

Teraz ostatnie pytanie a może zrobić tak i wystarczy:

Opcja 2:

Zamiast S193C20 dać właśnie to RCD 100mA w obwodzie falownika bo tam w zabezpieczeniu AC w garażu jest B16 ?

Wtedy od prawej do lewej

Licznik 4moduły, RCD 30mA 4 moduły, RCD 100mA 4 moduły a lampki o rząd do góry?

To było by może wystarczające w świetle tego B16 który i tak jest w garażu na wyjściu AC z falownika?

Proszę o potwierdzenie czy taka opcja 2 jest ok.
  • Poziom 35  
    Najbliższe zabezpieczenie przeciążeniowe tego przewodu będzie dopiero w złączu licznikowym.
  • Poziom 9  
    Czyli tak jak na tym rysunku mogło by być?

Podłączenie licznika dwukierunkowego w instalacji fotowoltaicznej.

Sorry nie mam talentu do rysunków.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W tym wypadku tak.
  • Poziom 9  
    OK dziękuję za pomoc, zamykam temat.
  • Poziom 9  
    OK dziękuję za pomoc, zamykam temat.

Dodano po 1 [minuty]:

Dziękuję za pomoc w rozwiązaniu tematu.