Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik trójfazowy podłączenie

14 Maj 2020 19:11 1026 43
  • Poziom 5  
    Witam.Posiadam silnik trójfazowy kiedyś go rozłożyłem i wziąłem się w końcu za remont.Mam problem z podłączeniem kabli. Wychodzą dwa razy po trzy.2 białe,2 czerwone,2 zielone. Na ich parach jest przejście.Znalazłem do tego tylko jedną blaszkę(nie jestem pewny czy to od tego silnika bo mam parę rozebranych).A na plastiku do przykręcania kabli są literki 1 linijka:Z X Y 2:U V W
    Poniżej załączam zdjęcia.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 24  
    Czyli zgodnie z opisem :) U to początek pierwszego uzwojenia, którego koniec to X itd. A blaszki pewnie poginęły, lub miałeś przełącznik trójkąt - gwiazda.
  • Poziom 5  
    Nie było przełącznika gwiazda trojkat
    Pompa pracowała przy hydroforze był tylko włącznik
    Tabliczke dodałem do zdjęć.

Dodano po 2 [minuty]:

Jestem laikem w elektryce
    Jakbyś mógł mi to podłączenie wyjaśnić w chłopski sposób
    Z góry dziękuje
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 5  
    Gwiazda czyli tylko włącznik włącz wyłącz lub ewentualnie włącznik z przełączaniem obrotów lewo prawo tak?
  • Poziom 5  
    Jezcze raz na spokojnie. Nie było przełącznika gwiazda trójkąt I nie jest mi potrzebny.Będzie tylko włącznik.Prosiłbym o jasne napisanie który kabel z którym mam zmostkować I gdzie podać napięcie.może źle to sformouwałem Ale nie jestem elektrykiem I się nie znam...
    Było zrobić zdjęcie przed...
  • Poziom 24  
    Biały-Z, czerwony-X, zielony-Y. Druga strona Czerwony-U, zielony-V, biały-W. A mostki pionowo. Ewentualnie zmienisz kierunki początek - koniec.

Dodano po 2 [minuty]:
  • Poziom 5  
    O jakich kierunkach mówisz?
  • Poziom 39  
    artur s napisał:
    Ewentualnie zmienisz kierunki początek - koniec.

W przeciwnym razie silnik nawet może nie wystartować. Muszą być początki (umownie bo to bez znaczenia) na górze a końce na dole.
    Oznaki złego podłączenia: brak mocy, buczenie silnika, grzanie się, duży prąd, trudność z wystartowaniem. Przy dłuższym takim katowaniu silnika można nawet doprowadzić do spalenia uzwojeń.
    Powinienem jeszcze w pierwszym poście zapytać o pomiar induktorem, ale zakładam że induktora nie posiadasz. Zwykły miernik chociaż masz?
  • Poziom 24  
    Kierunkach uzwojeń czyli tych par. Masz dwa białe, dwa czerwone i dwa zielone i teoretycznie po jednym z tych kolorów ustawionych w dwie trójki. Czyli jedna trójka teoretycznie początki, druga końce. Ale czy tak jest faktycznie? Wie to ten, co nawijał i to tak rozdzielił. Kol. Rezystor240 podpowiedział, co może się dziać przy zamienionych końcach i początkach w jednej z trzech par. I albo przyjrzysz się dokładniej przewodom i ustalisz, które są z jednej trójki, a które z drugiej, albo będziesz obserwował działanie po załączeniu.
  • Poziom 43  
    artur s napisał:
    A mostki pionowo.
    Coraz lepiej. :cry:
    artur s napisał:
    Czyli jedna trójka teoretycznie początki, druga końce. Ale czy tak jest faktycznie?
    Dawciouu napisał:
    Wychodzą dwa razy po trzy.2 białe,2 czerwone,2 zielone. Na ich parach jest przejście.
    I co ty na to ?
    @Dawciouu Na początek - trzy kolory razem, do pozostałej trojki zasilanie, trzy fazy. Silnik powinien zacząć pracować. Jeżeli tak, to na tabliczce zaciskowej łączysz przewody do śrub w/ g rysunku @Rezystor240 , a następnie zwierasz trzy śruby razem za pomocą mostka.
    Dawciouu napisał:
    Nie było przełącznika gwiazda trojkat
    Bo przy tym silniku jest możliwość zainstalowania takiego wyłącznika tylko w sieci typu USA, wiec nie myśl o tym. :D
  • Poziom 39  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Coraz lepiej.

W trójkąt nie będziemy go podłączać, w gwiazdę to tak.

artur s napisał:
    Masz dwa białe, dwa czerwone i dwa zielone i teoretycznie po jednym z tych kolorów ustawionych w dwie trójki. Czyli jedna trójka teoretycznie początki, druga końce

Głupoty piszesz, masz 3 uzwojenia, czyli razem 6 przewodów, 3 początki i 3 końce.

@Krzysztof Kamienski

Proponuję najpierw wykonać pomiar megaomomierzem, to na pewno nie zaszkodzi. I powinieneś się za mną zgodzić w tej kwestii.
  • Poziom 24  
    A czemu twierdzisz, ze piszę głupoty? Chyba, że to sposób na poprawę samopoczucia? A jeśli tak, to na zdrowie!!!
  • Poziom 24  
    Nie chciało mi się tej foty obracać, moja wina i nic więcej. Ale nie trzeba od razu wieszać na mnie prania... ;)
  • Poziom 43  
    Rezystor240 napisał:
    Proponuję najpierw wykonać pomiar megaomomierzem, to na pewno nie zaszkodzi. I powinieneś się za mną zgodzić w tej kwestii.
    Jak najbardziej, lecz wysokonapięciowy miernik rezystancji izolacji byłby tu bardziej wskazany. :D
  • Poziom 43  
    artur s napisał:
    Nie chciało mi się tej foty obracać, moja wina i nic więcej. Ale nie trzeba od razu wieszać na mnie prania...
    Prania może nie, ale rachunek za przezwojenie spalonego silnika, to tak. Masz zwyczajnie zbyt mało wiedzy. Takie małe silniki są z reguły łączone w gwiazdę. A 3x220 VAC wychodzi jakby z przypadku dla trójkąta.
  • Poziom 24  
    Jest tam wyraźnie "220/ 380" i nie dyskutuję z tym. Co do reguły, to jak widać lepiej czytać tabliczkę ;)
  • Poziom 5  
    Koledzy ja dalej nie wiem jak to podłączyć.coś zaczynam kumać chyba.nie wiem czy dobrze rozumuje ale będzie co najmniej 6 możliwych kombinacji zmostkowania tych przewodów i chyba nikt mi nie powie jak to na 100procent prawidłowo podłączyć?dobrze myślę?
  • Poziom 5  
    Zrobiłem pomiary.Od lewej strony góra przewód biały 2.32 .biały na dole 2.55. czerwony góra 2.78 czerwony dol 4.06. zielony góra 4.32 zielony dol 4.15.