Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Błąd F22 Vaillant EcoTec Plus VC PL 186/3-5

m_joker 14 May 2020 21:24 1158 4
    m_joker
    Level 15  
    Podobno temat rzeka...
    Ciśnienie w układzie C.O wg manometru jest prawidłowe, natomiast na wyświetlaczu 0.0 Bar.
    Powiedzcie mi na początek, jak robione było to dodatkowe masowanie układu?
    Skoro pomiar ciśnienia wody jest realizowany z taką dokładnością, to musi być tam jakiś przetwornik ciśnienia. Orientujecie się gdzie on jest umiejscowiony i wpięty na płytkę?
    Problem pojawia sie ostatnio nawet kilka razy dziennie, po czym sam potrafi zniknąć.
    Nadmienię, że kocioł pracuje już 7 lat.
    ls_77
    Level 35  
    Po otworzeniu czołowej pokrywy na dole po lewej jest taki "mosiężny trójnik" do którego schodzi z góry rura z wymiennika ciepła. Tam jest umiejscowiony czujnik ciśnienia - taki czarny plastikowy "gwizdek". Do niego dochodzą przewody elektryczne trzy lub cztery żyły.

Tu masz z instrukcji:
    m_joker
    Level 15  
    kol @ls_77 znalazłem, jednak nie jest on przy tym trojniku, a wyżej, bliżej wymiennika, mniej więcej gdzie zaznaczyłem. Zaraz idę go pomierzyć przy prawidłowej pracy. Chyba, że wiesz jakiego typu jest to czujnik? by dobrać parametry aby "oszukać" sterownik? Jest to prądowy przetwornik, napięciowy?

EDIT:
    wstępne pomiary zrobione, i tak:
    Napięcie zasilania - 5V
    1,7Bar - 2,1V
    1,9Bar - 2,23V
    2,1Bar - 2,24 - 2,25V

Ciśnienie w CO najprawdopodobniej mam 1,7Bar, po uruchomieniu się pompy podnosi się ciśnienie do 2,1 Bar (w międzyczasie dopuściłem trochę wody do CO)
    Zauważyłem jednak ciekawą sytuację, mianowicie po odpaleniu sie palnika napięcie wzrasta do 2,3V, jednak na wyświetlaczu jest nadal 2,1Bar i nie mogę tego z niczym powiązać.

Teraz czekam na usterkę kotła.
    jsemen
    Level 1  
    Walczyłem wczoraj z tym czujnikiem.
    Jest to czujnik napięciowy. Można zamiast czujnika podłączyć potencjometr 100kO. Zielony do środkowej nóżki.
    Dzięki temu można potencjometrem ustawić "symulowane" ciśnienie wody. Napięcie powinno być w granicach 2-2,5V.
    Ale to nie rozwiązało problemu w moim przypadku. Piec podczas startu sprawdza czy rozruch pompy powoduje wzrost ciśnienia w instalacji.
    Aby to oszukać należało by w obwodzie pompy podłączyć przekaźnik zwierający dodatkową rezystancję do potencjometru.
    Dałem sobie spokój. Ogólnie u mnie zarówno czujnik jak i kostka połączeniowa miała mocno zaśniedziałe styki (w zasadzie to ich brak).
    Pomogło wycięcie części obudowy czujnika i wlutowanie przewodów na stałe. Rozwiązanie styków w tych czujnikach jest bardzo słabe.
    Może komuś przyda się ta informacja.
    m_joker
    Level 15  
    O, zapomniałem o tym temacie.
    Byłem w delegacji gdy objawy się nasilily. Po powrocie wezwałem serwisanta. Po wymianie pompy do dnia dzisiejszego jest spokój. Nowa pompa bardziej podnosi ciśnienie. Poza tym stara miała wyczuwalne luzy i pracowała głośniej niż nowa.

Odnosząc się do Twoich sprawdzań czujnika...
    Rozmawiałem na ten temat z serwisantem i powiedział to samo, że czujnik ma wykryć wzrost ciśnienia w momencie załączenia pompy i że samo podłączenie potencjometru czy rezystora nic nie da.

Dowiedziałem się też, że po takim czasie pojawia się inne bolączki.
    Nr błędu mi mówił, ale nie pamiętam, ale wtedy na płycie trzeba powymieniac elektrolity.
    Regulator calor matic 430 również może mieć problemy z kółkiem wyboru.