Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawność układu włącz wyłącz stycznik - termik (Rema Dyma 1980)

Łukasz Lipski 19 Maj 2020 11:29 930 40
  • Pomocny post
    stanislaw1954
    Poziom 42  
    Łukasz Lipski napisał:
    Stycznik po podaniu napięcia 230V na cewkę bardzo cicho buczy i zaciąga zwory
    Czyli cewka jest dobra.
    Łukasz Lipski napisał:
    Nie mówiąc już o problemie z układem w skrzynce, że nie podaje napięcia na stycznik.
    Pozostaje prześledzić, gdzie jest przerwa w układzie sterującym załączeniem (a także podtrzymaniem) stycznika. Ponieważ nie masz doświadczenia, by to sprawdzić "pod napięciem", to postaraj się o miernik. Wtedy można będżie prześledzić, gdzie jest przerwa w układzie.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Łukasz Lipski
    Poziom 4  
    Przepraszam, podłączyłem żarówkę 100W. Podałem 15W i świeci. W takim razie w dymie jest przerwa w układzie.

Tak, przewód neutralny jest doprowadzony do dymy bo żarówka świeci przy sprawdzaniu czy dochodzą fazy na stycznik i łączeniu pod pod neutralny. Pod to samo doprowadzone napięcie pracuje piła na trójfazowy silnik.

ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    No to teraz żarówkę (może być ta 15W), jedną stroną do N (zacisk cewki), a drugą po wciśnięciu "ON" jedziesz "do tyłu" od stycznika po kolei termik, włącznik. Nie ma siły, musi być gdzieś przerwa.
    W takiej kolejności;

Brak napięcie w punkcie
    4-> brak połączenia z L1
    3-> brak styku na wyłączniku (NC)
    2-> brak styku na włączniku (NO)
    1-> przerwa w termiku

Prościej się nie da wytłumaczyć.
    madamsz1
    Poziom 28  
    Zutket napisał:
    schemat połączeń powinien wygląd tak

Kilka maszyn kiedyś serwisowałem z lat 80-tych i takie były rozwiązania sterowania. Często przyczyną problemów z włączeniem maszyny były stare zaśniedziałe styki na "wył".
    Łukasz Lipski
    Poziom 4  
    Panie ArturAVS sprawdziłem obwód tak jak Pan napisał są przejścia w 4 i 3 (świeci się dioda led podłączona do baterii 9V) oraz po wciśnięciu przycisku włącz jest przejście w 2 i 1.

Po podpięciu napięcia pod dymę użyłem takiego próbnika i sprawdziłem obwód jeszcze raz i wyszło znowu poprawnie.

Właściwy problem wyszedł po użyciu żarówki użytej zamiast próbnika. Żarówka nie zaświeciła się nigdzie w obwodzie co więcej nie zaświeciła również podpięta do neutralnego i dowolnej fazy.

W tym momencie zrozumiałem, że z dymą jest chyba wszystko w porządku.

Do dymy dochodzi napięcie od tego miejsca tak samo jak do piły. Podpięcie żarówki do neutralnego przewodu i dowolnej fazy dalej nie dało światła na żarówce. Natomiast próbnik pokazuje napięcie na każdej z faz. Od tego miejsca są wyprowadzone 4 grube przewody do piły (czarny, niebieski, zielony i neutralny brązowy).

Piła ma swój oddzielny kabel gdzie brązowy neutralny został przykręcony do obudowy a gniazdo na bolec ukośny został spięty z obudową i brązowym neutralnym i to idzie bezpośrednio do piły. Wtyczka nie ma wtyku skośnego i obwód zamyka się na obudowie ;/

Nie mniej jednak piła pracuje.

Poszedłem do piwnicy skąd idzie wyprowadzenie napięcia na szopę. Jest tam również taka duża wtyczka ale tym razem są w niej wszystkie 4 bolce. Chciałem zobaczyć czy żarówka zaświeci jak włożę do skośnego gniazda jeden kabel a drugi do dowolnej fazy. Nie zaświeciła w żadnym wypadku. Natomiast ten czarny próbnik pokazuje napięcie na fazach.

Nie rozumiem dlaczego piła chodzi a żarówka nie świeci.

Dziękuję za cierpliwość i poświęcony mi czas w diagnozowaniu obwodu w dymie i jest mi niezmiernie głupio, że nie użyłem żarówki wcześniej. Nie wiem dlaczego ten czarny próbnik świeci a żarówka nie.
  • Pomocny post
    nikusert
    Poziom 39  
    Piła ( A raczej silnik) nie potrzebuje przewodu N lub PEN.Sprawdź w gnieździe do którego jesteś podłączony czy jest w nim wyżej wymienionych przewód ,a przede wszystkim czy jest czynny.Taka wtyczka bez jednego bolca jaką przedstawiłeś na zdjęciu jest nie
    dopuszczalna by jej używać.
  • Pomocny post
    ArturAVS
    Moderator HydePark/Samochody
    Łukasz Lipski napisał:
    Nie rozumiem dlaczego piła chodzi a żarówka nie świeci.

Ponieważ silnik trójfazowy nie potrzebuje N do pracy, w zależności od potrzeby może być wymagany przez układ sterowania. Wszystkie wskaźniki typu neonówka, czy LED robiąc bardzo małe obciążenie, wskażą napięcie. Żarówka już nie. Wynika z tego, że jest przerwa w N gdzieś w instalacji. Swoją drogą ta rzeźba wymaga natychmiastowej interwencji, i doprowadzenia do prawidłowego stanu. Obcięte palce to chyba najmniejsze konsekwencje takiej instalacji.
    Zutket
    Poziom 33  
    Łukasz Lipski napisał:
    P Nie rozumiem dlaczego piła chodzi a żarówka nie świeci.
    Oglądając te zdjęcia powiem tak. Czy Ci człowieku życie nie miłe :?: Toż to aż się prosi i wypadek. :!: :!: :!: :!:
    Wezwij jak najszybciej elektryka i niech z tymi połączeniami zrobi porządek, a szczególnie na pierwszy ogień wywal te wtyczki aluminiowe. Już nie jedna osoba przypłaciła przez nie życiem :!:
    Łukasz Lipski
    Poziom 4  
    Dziękuję za wyjaśnienie sytuacji. Do aluminiowej puchy w piwnicy dochodzą 4 kable i wygląda na to, że było to tak zrobione, że masowy się wypiął (i pewnie jest luzem w puszce). Rozumiem jakie to stwarza zagrożenie. W domu mam jeden zestaw puch plastikowych 4 wejścia na 4 wyjścia i jedną puchę na 5 wyjście i dwie puchy 5 na wejścia wraz z kablami. Chyba był plan modernizacji tej rzeźby jak określił to delikatnie Pan ArturAVS.

W tym momencie priorytetem będzie zrobienie porządku z tymi aluminiowymi puszkami. Dziękuję jeszcze za otworzenie mi oczu.

Dodano po 5 [godziny] 25 [minuty]:

Tak jak Panowie zwrócili uwagę wymieniłem aluminiową puszkę w piwnicy na plastik i skasowałem nadmiar kabli. Na chwilę obecną w puszce nie ma uziemienia bo nie jest doprowadzone do deski. Spróbuję zrobić to na dniach. Jest to puszka na L1 L2 L3 N PE.

Dzięki Państwu dużo się nauczyłem jeżeli chodzi o działanie stycznika termika i ich rolę w układzie i samego wyobrażenia o diagnozowaniu. Dyma chodzi bez problemu jak dostała kabel N który wypadł w aluminiowej puszcze (słabo dokręcony pewnie).

Zdaję sobie sprawę z tego w jakim stanie jest instalacja i biorę sobie Państwa słowa do serca w związku z tym natychmiastowa wymiana tej puszki.

W szopie założyłem puszkę IP67 ze złączką 5x16mm2 a aluminiową puszkę wymieniłem na plastik tylko, że L1 L2 L3 N bo tylko taki komplet miałem ale on idzie tylko do piły a dyma na chwilę obecną jest wpięta bezpośrednio w złączkę.

Dymę przeniosę do garażu tam gdzie jest płyta z puszką na 5 wejść. Do dymy zrobiłem kabel z wtyczką na 5 wyjść i go podłączę jak tylko przeniosę dymę.

Co do piły to muszę poczytać jak zrobić układ, żeby można było z niej bezpiecznie korzystać bo jak widzę nie ma tam żadnych zabezpieczeń. Jest to mój pierwszy kontakt z taką elektryką i gdyby nie Państwo nie zainteresowałbym się piłą bo przecież chodzi a rozumiem, że to nie w tym rzecz.

Dziękuję jeszcze raz i ten temat jest dobrym przykładem jak diagnozować elektrykę w starej dymie bo było tam dużo sprawdzania.