Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawność układu włącz wyłącz stycznik - termik (Rema Dyma 1980)

15 Maj 2020 15:15 882 40
  • Poziom 4  
    Układ włącz wyłącz nie włącza stycznika w skrócie nic się nie dzieje. Czy układ włącz wyłącz przez termik P16 jest poprawny?

Mam 19 lat i pilarkę po tacie. Wiem, że 5 lat temu był wymieniany stycznik na nowy. Dwa stare styczniki odpalają po podaniu napięcia (ale buczą niemiłosiernie) na cewki stąd wygląda na to, że napięcie nie dochodzi na cewki stycznika w tym układzie (bo zupełnie się nic nie dzieje). Styki pomocnicze w przekaźniku termicznym jeżeli mają rozwarty obwód na starcie to znaczyłoby, że termik jest uszkodzony?

Każde zdjęcie przekaźnika termicznego ma guzik (reset?) tutaj jest zaślepka. Jeżeli układ podłączenia jest poprawny jak ugryźć problem nie dostarczania prądu na cewkę?

Guzik (tripus) włącz próbowałem zewrzeć na krótko ale problem ten sam.

Bardzo potrzebuję skorzystać z tej obrabiarki i wiem, ze była sprawna. Tata nie mogę już spytać, nie żyje od trzech lat a nie stać mnie na elektryka. Przepatrzyłem tematy które udało mi się znaleźć na elektrodzie itd. no i utknąłem bo nie chcę modzić jeżeli problem byłby z podłączeniem itd.

Napięcie dochodzi do stycznika na trzy fazy zmierzone.

Proszę o pomoc i pewną wyrozumiałość. Jeżeli chodzi o rozkręcenie stycznika lub termika (jeżeli to się robi lub ma sens) nie będzie problemem. Rozkręcałem już stary pęknięty buczący tsm 1 żeby się zapoznać ale tego w pilarce nie ruszałem bo wygląda całkiem dobrze i nie chcę działać na wyrost.

Poprawność układu włącz wyłącz stycznik - termik (Rema Dyma 1980) Poprawność układu włącz wyłącz stycznik - termik (Rema Dyma 1980)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 12  
    Witam . Jeśli termik nie przenosi tzn.nie są zwarte styki to nie załączysz. A termik do wymiany albo trzeba reset zrobic. I jeszcze jeden błąd , na twoim rysunku faza T powinna być ma środkowym zacisku na tym rysunku a z zacisku 4 styków pomocniczych stycznika na zacisk 3 wył/ zał. na tym rysunku. Styki pomocnicze stycznika 3 i 4 beznapięciowo są rozwarte a po złapaniu stycznika zwarte.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 4  
    Wszystkie pytania z postu pierwszego dalej aktualne.

W jaki sposób wykonać reset na tym termiku jeżeli nie ma guzika resetu tylko zaślepkę?

Faza T na każdym styczniku który mam jest na górze tak samo jak na styczniku w pilarce więc rysunek jest poprawny pod tym względem.

To, że jeżeli styki pomocnicze są rozwarte w przekaźniku termicznym to nie załączy stycznika napisałem w pierwszym poście. Pytanie brzmiało czy to znaczy, że termik jest uszkodzony. Czy termik nie przenosi tego nie wiem.

Przecież tak jest, że od wł/wył wspólnego do czwartego styku pomocniczego stycznika wchodzi a trzecim stykiem wychodzi i wchodzi do termika. Nie rozumiem o co Ci chodzi? Stycznik nie zwiera czyli się nie załącza.
  • Poziom 12  
    Nie rozumiesz o co mi chodzi? Do wspólnego wył/ zał ma być podana faza bezpośrednio
    bo skąd weźmiesz napięcie na drugim styku zał. do zasterowania stycznika. Jeśli termik jest rozwarty i nie ma przycisku reset to do wymiany. Wszystko jasne?
  • Poziom 4  
    Czy my rozmawiamy na ten sam temat odnośnie schematu który podałem? Termik fabrycznie nie ma przycisku reset. To czy termik jest rozwarty tego nie wiesz. Może być również spalona cewka w styczniku lub nie stykać włącz załącz tego też nie wiesz. Przecież masz podaną fazę bezpośrednio do wyłącz. Fajnie, że podbiłeś temat parę razy ale wystarczy bo wprowadzasz zamęt (piszesz o rzeczach które są już napisane i tworzysz problemy których nie ma).
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Połącz mostkiem(drutem) na próbę (po wyłączeniu napięcia) oba zaciski (te od sterowania)na termiku. Włącz napięcie i sprawdź, czy da się przyciskami załączyć i wyłączyć stycznik.
  • Poziom 42  
    Jeśli działa, to nie można tak tego zostawić, bo termik jest ważny.
  • Poziom 39  
    Witam .
    Ten termik resetuje się sam po ochłodzeniu .Zrób jak podpowiada kolega Stanisław.Do sprawdzenia nie musisz demontować stycznika.Możesz jeszcze odłączyć przewody od styków pomocniczych ,i same styki sprawdzić multimetrem czy jest przejście.Jeżeli jest OK, sprawdź miernikiem cewkę stycznika ,oczywiście przy wyłączonym zasilaniu .
  • Poziom 43  
    Łukasz Lipski napisał:
    Dwa stare styczniki odpalają po podaniu napięcia (ale buczą niemiłosiernie) na cewki stąd wygląda na to, że napięcie nie dochodzi na cewki stycznika w tym układzie (bo zupełnie się nic nie dzieje). Styki pomocnicze w przekaźniku termicznym jeżeli mają rozwarty obwód na starcie to znaczyłoby, że termik jest uszkodzony?
    Na jakie napięcie są te cewki styczników ? Bo może na 380 VAC, a badane czy zasilane napięciem 220VAC, więc ,,buczą" ? Ogólnie w tej skrzynce sterowniczej panuje koszmarny bajzel. Jaki rodzaj sieci to zasila, bo kategorycznie zabronione jest zasilanie cewki stycznika z ,,masy", czy PE. Przy cewce stycznika 380 VAC zasila się układ z dwóch faz, a przy cewce 220 VAC z przewodu N. Gdzie on tam jest ?
  • Poziom 42  
    KK W tamtych czasach, lata 80, a może i wcześniejsze N albo dawniejsze "0" podłączało się pod śrubę widoczną na zdjęciu i do cewki stycznika. Jak pewnie dobrze wiesz, było to "zerowanie" tej skrzynki, a i silnika i zero potrzebne do sterowania cewki stycznika, jeśli była na 220 V(obecnie 230 V).
    Wyręczam autora, który jest nieobeznany w temacie. A buczenie starych styczników, raczej bym podejrzewał brud pod zworą, choć innej wysokości napięcia cewek do końca nie wykluczam.
  • Poziom 43  
    stanislaw1954 napisał:
    KK W tamtych czasach, lata 80, a może i wcześniejsze N albo dawniejsze "0" podłączało się pod śrubę widoczną na zdjęciu i do cewki stycznika. Jak pewnie dobrze wiesz, było to "zerowanie" tej skrzynki, a i silnika i zero potrzebne do sterowania cewki stycznika, jeśli była na 220 V(obecnie 230 V).
    Doskonale o tym wiem, co nie zmienia faktu, ze dziś robi się to inaczej. Tak więc należało by to zmienić. Co do trocin w stycznikach blokujących prawidłowy ruch kotwicy też jest to nie wykluczone.
    Kolego Krzysztofie nasz autor ma 19 lat i blade pojęcie o elektryce. Trzeba mu pomóc.
    Moderator
    K.R.
  • Poziom 43  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Kolego Krzysztofie nasz autor ma 19 lat i blade pojęcie o elektryce. Trzeba mu pomóc.
    Moderator
    K.R.
    Staram się jak widać. Co nie zmienia faktu, że Kolega powinien już teraz uczyć się poprawnej i bezpiecznej pracy przy urządzeniach elektrycznych.
  • Poziom 38  
    Zutket napisał:
    Sterowanie Dymy Reszel wyglądało mniej więcej tak. Przynajmniej wersji z silnikiem trzy fazowym.
    Oznaczenia są typowe dla napięć jakie w tedy występowały, czyli zamiast 230, 220 V.

Co to za silnik 3f z przewodem N :?:
  • Poziom 33  
    mawerix123 napisał:
    Co to za silnik 3f z przewodem N :?:

Zdaje się wyraźnie napisałem, że to schemat pochodzi z lat ubiegłych i to dość odległych bo z lat 70/90 tych ubiegłego wieku.
    ArturAVS napisał:
    W tamtych czasach nie było PE, i połączenie obudowy silnika do N to była norma.
    Dzięki za wyjaśnienie, bo coś mi się wydaje, że niektórzy myślą, że przewód PE był od zawsze.
  • Poziom 28  
    Czy na tym schemacie przycisk "wył" jest w dobrym miejscu i działa ? :)
  • Poziom 38  
    ArturAVS napisał:
    W tamtych czasach nie było PE, i połączenie obudowy silnika do N to była norma

Nie było PE i N chyba też nie było ale nie mogę powiedzieć że pamiętam że było "zero" ;)
    Skoro kolega wyjaśnia (a w zasadzie to nic nie wyjaśnił pod schematem) że rysunek z tamtych lat to opis 0 R S T bo ktoś może błędnie odebrać że można teraz chronione części łączyć do N.
    Schemat z N do ochrony jest błędny, skoro rysuje stary schemat w obecnej formie to opis PEN L1 L2 L3.

Dziękuję za wyjaśnienie, pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    Dziękuję za odpowiedzi, nie mogłem sam przenieść obrabiarki w miejsce gdzie będę mieć do niej dobry dostęp stąd byłem zależny od łaski sąsiada.

Panie Stanisławie i Panie Nikusert. Styki pomocnicze są zwarte w termiku i przewodzą tak samo jak jego styki główne. Cewka w styczniku przewodzi przy sprawdzeniu obwodu bezpośrednio w wyjściach a i b stycznika. Przycisk wyłącz jest cały czas zwarty. Przycisk włącz zwiera po jego wciśnięciu. Napięcie na R S T dochodzi do stycznika i dochodzi do wyłącznika od T. Wyjście pomocnicze 3-4 stycznika nie zwiera przy sprawdzeniu przy wyłączonym napięciu.

Sprawdziłem to wszytko jeszcze raz i sytuacja jest bez zmian. Brak żadnej reakcji układu na wciśnięcie guzika włącz przy włączonym napięciu.

Zdjąłem tył obudowy termika P16 i wygląda czysto (brak kurzu czy resztek trocin).

Czy to znaczy, że problem stanowi sam stycznik mimo, że cewka przewodzi? Bo z tego co rozumiem napięcie dochodzi na cewkę ale nic się nie dzieje.

Panie Krzysztofie, jest to stycznik TSM 1 660V 16A 220V 50Hz. W oznaczeniu są dwie tabelki pierwsza na 500VAC a druga zasilanie 220V.

• Poziom 39  
    Jeżeli napięcie do zapisków a, B dochodzi , to problemem będzie sama cewka.Czym sprawdzałeś napięcie na tych naciskach?. Sprawdź samą deskę multimetrem, lub kawałkiem przewodu z wtyczką włączoną pod 230V.Jeżeli brak reakcji stycznika , to oznacza że cewka spalona lub ma przerwę.
  • Poziom 38  
    Łukasz Lipski napisał:
    Cewka w styczniku przewodzi przy sprawdzeniu obwodu bezpośrednio w wyjściach a i b stycznika

A próbowałeś ruszyć zworą :?: może stycznik wewnątrz skorodował i cewka nie jest w stanie przyciągnąć zwory. Ten stycznik łatwo rozebrać na czynniki pierwsze.

Te dwa elementy powinny działać płynnie po wciśnięciu śrubokrętem powinny samoczynnie wrócić do pierwotnej pozycji bez zacinania.
    Sprawdź to bez podanego napięcia na układ.

• Poziom 4  
    Panie nikusert, obwód sprawdziłem baterią płaską alkaliczną 6LR61 9V z diodą LED w obwodzie. Multimetr spróbuję mieć na przyszły tydzień (w tym taty wylała się tania bateria i zalała elektronikę).

Chodzi o wypięcie stycznika z obwodu i podanie napięcia na styk (a) stycznika i neutralnego na styk (b)? Właśnie tak myślałem, że teraz tak się dzieje ale mogę zrobić to z ominięciem układu włącz wyłącz.

Panie mawerix123 tak próbowałem wielokrotnie wciskać oba na raz i pojedynczo. Zwory pracują płynnie bez zacięć i sprawnie samoczynnie wracają do pierwotnej pozycji bez zacięcia.
  • Poziom 39  
    Tak podaj napięcie na zaciski a, b z osobnego przewodu .
  • Poziom 42  
    Można podać napięcie 230V na cewkę stycznika poprzez żarówkę( w szereg). Jeśli żarówka np. 40 Wat świeci, to cewka stycznika jest dobra, jeśli nie to cewka do wymiany.

Moderowany przez Łukasz-O:

3.1.11. Nie wysyłaj wiadomości, które nic nie wnoszą do dyskusji. Wprowadzają w błąd, są niebezpieczne czy nie rozwiązują problemu użytkownika.

• Poziom 4  
    Stycznik po podaniu napięcia 230V na cewkę bardzo cicho buczy i zaciąga zwory w przeciwieństwie do sytuacji w obwodzie włącz wyłącz w puszce dymy.

W układzie nie dochodziło do niego napięcie z tego co rozumiem bo nie wykazywał żadnej reakcji.

Teraz po wpięciu żarówki w szereg idąc napięciem od (a) do (b) styków stycznika żarówka nie świeci a stycznik tak samo delikatnie buczy i zaciąga zwory. Żarówka poza obwodem świeci.

Czyli to znaczy, że cewka jest uszkodzona? Nie mówiąc już o problemie z układem w skrzynce, że nie podaje napięcia na stycznik.

• Moderator HydePark/Samochody
    stanislaw1954 napisał:
    Jeśli żarówka np. 40 Wat świeci, to cewka stycznika jest dobra

Jeśli żarówka zaświeci to cewka ma zwarcie.
    Łukasz Lipski napisał:
    Czyli to znaczy, że cewka jest uszkodzona?

Sam odpowiedziałeś na pytanie;
    Łukasz Lipski napisał:
    po podaniu napięcia 230V na cewkę bardzo cicho buczy i zaciąga zwory

Dobra. W istniejącym układzie, podłącz zamiast cewki stycznika żarówkę. Po wciśnięciu "ON" ma się świecić.
  • Poziom 39  
    Tak jak kolega pisze , podłącz żarówkę w miejsce cewki .Musisz mieć jednak przerwę w układzie jeżeli nie podaje napięcia na cewkę. Masz doprowadzony przewód N?.