Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Boafeng, Uv9r - Wysyła zakłócenia (,,sieje") w paśmie pmr

15 Maj 2020 15:30 189 6
  • Poziom 2  
    Posiadam parę radiotelefonów uv9r plus, oba są sprawne, ale jeden w paśmie pmr nadaje zakłócenia (głośniejsze od transmisji dźwięk typu trąbka), odbiór jest poprawny. Przeprowadziłem reset, ale bez poprawy. Teraz zastanawiam się nad aktualizacją za pośrednictwem pc ( muszę zamówić przewód)

Zastanawiam się czy nie jest to usterka elektroniczna (poprzez zwarcie złącza anteny?) W początkowym paśmie uhf usterka nie występuje. W vhf również nie zaopserwowałem. Telefon działał na niskich parametrach.

Proszę o komentarze
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator HydePark/Samochody
    Sam33 napisał:
    zastanawiam się nad aktualizacją za pośrednictwem pc

A co chcesz aktualizować? Poza ustawieniami i listą kanałów (częstotliwości) nic tam nie wgrasz.
    Sam33 napisał:
    jeden w paśmie pmr nadaje zakłócenia (głośniejsze od transmisji dźwięk typu trąbka)

Daj próbkę.
  • Poziom 29  
    Sprawdzałeś innym radiem, czy tym od kompletu? Może to ten drugi ma uszkodzony tor odbioru...
  • Poziom 2  
    Zrobiłem test na seryjnych antenach i problem nie występuje. Po założeniu seryjnej anteny na jedną sztukę radia azamiennik na drugą to problem znów występuje, ale jeżeli zamienię kolejność radiotelefonów na tych samych antenach to już nie..
    Sam33 napisał:
    Zrobiłem test na seryjnych antenach i problem nie występuje. Po założeniu seryjnej anteny na jedną sztukę radia azamiennik na drugą to problem znów występuje, ale jeżeli zamienię kolejność radiotelefonów na tych samych antenach to już nie..

Z tego wynika, że w jednym z TRX jest coś w stopniu nadajnika uszkodzone. Choć z drugiej strony przy takiej odległości... musi coś się dziać. Antena w antenę, tak się urządzeń nie sprawdza. Mój UV-5R potrafi zasilacz labolatoryjny na stole wyłączyć jak TX włączę. Spróbuj na większym dystansie (50-100m).
  • Poziom 2  
    Już wcześniej dostawałem informacje o zakłóceniach (w terenie na seryjnych antenach) dodam że bez anten problem też występuje i jest również jednokierunkowy
    Sam33 napisał:
    bez anten

Takie zabawy kosztują uszkodzenie końcówki mocy nadajnika. TRX to nie wzmacniacz audio, wyjście nadajnika jest dopasowane do anteny. Bez anteny czy tzw. "sztucznego obciążenia), cała moc "wraca" do nadajnika i powoduje jego uszkodzenie. Zdalnie raczej nie do naprawy, trzeba pomierzyć parę rzeczy.