Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] UNITRA Merkury DSH 303 A - Kłopoty z przestrojeniem (padł programator FM)

cbt 15 May 2020 17:40 1038 14
 • #1
  cbt
  Level 10  
  Wg instrukcji na Elektrodzie przeprowadziłem przestrojenie głowicy UKF Merkurego w wersji DSH 303 A. Wyciąłem 4 kondensatory, zacząłem stroić pasmo dla niskiej (cewka) i wysokiej (trymer) częstotliwości porównując sygnał z słyszaną na innym odbiorniku stacją. Niestety nie przewidziałem , że strojenie wykonujemy plastikowym narzędziem i stroiłem dość ciężkim wkrętakiem. Udało mi się zestroić jednorazowo, a czynność wymaga powtórzeń, W międzyczasie spadła mi linka do strojenia, którą w końcu naprawiłem dla pełnej skali przesuwania... Po czym zauważyłem , że nie działa programator na sensorach - nie świeci ani jeden. Co mogłem uszkodzić - w międzyczasie na chwilę pojawił się dymek w okolicy trafa sieciowego (może jakiś bezpiecznik) ? Ponowne strojenie to już droga była przez mękę, Kompletnie rozstrojone radio, setki obrotów wkrętakiem, zauważyłem że feryt cewki osiadł na dole (zerwany gwint), a trymer też jakby się kręci w miejscu (możliwość ustawienia tylko dwóch najsilniejszych stacji przy ciągłym obrocie o 360 stopni, ile razy przekręcę w kółko te same dwie silne stacje , jakby trymaer się zwiesił na jednej pozycji pionowej... Prosżę fachowców o wsparcie konkretnymi radami, jak postępować dalej ??? by czegoś nie uszkodzić więcej...dodam, że mieszkam na Litwie i trudno tutaj o cewkę czy trymer sprzed 40 lat odpowiedni...
  Stroiłem dla powyższych stacji:
  niskie - Rock FM 87,8 MHz
  wysokie - kelyje Vilnius 107,7 MHz
  Jak odrestaurować części : czy cewkę można by wyciąć lub wylutować by podnieść jej feryt i dalej miękkim narzędziem próbować zestroić,
  czy trymerek można rekonstruować ?
  DZIĘKUJĘ WIELCE za każdą merytoryczną pomoc !!!
  P.S. Co z sensorami (generalnie na jakich punktach przy strojeniu powinny być jakie napięcia - gdzi przyłożyć miernik ?) dlaczego siadły, jak to zanalizować ?
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Multimetr Fluke
 • #2
  DIORADIO
  Level 29  
  Widzę że serwisówki nie posiadasz to może być kłopot, ale wejdż na schematy tam powinna być. Pierwsze co powinieneś sprawdzić to napięcia wychodzące z zasilacza. Wylutuj głowicę, potem cewki tylko nie wszystkie a pojedyńczo i wykręć od spodu rdzenie. Następnie z gumki od majtek wyciągnij pojedyńczą gumkę i wkręć razem z rdzeniem można jeszcze po wkręceniu rdzenia wpuścić kroplę wosku ze świeczki. Dobrze by było wymienić trymery bo to dawna produkcja.Bezpieczniki sprawdza się przed włączeniem radia do sieci bo może być tak że "siedzi"tam drut zamiast bezpiecznika i dlatego może pojawić się dym z trafa. Czy napięcia z zasilacza zgadzają się ze schematem ? Pomierz napięcia na płytce zasilacza i na płytce gdzie jest scalak SAS 580. Konkretnie jaki punkt i ile jest napięcia.
 • #3
  jdubowski
  Tube devices specialist
  cbt wrote:
  Co mogłem uszkodzić - w międzyczasie na chwilę pojawił się dymek w okolicy trafa sieciowego (może jakiś bezpiecznik) ?


  Weź schemat, pomierz napięcia, zobacz gdzie zasilanie ginie.
  cbt wrote:
  trudno tutaj o cewkę czy trymer sprzed 40 lat odpowiedni...


  Trymer może być współczesny.
  cbt wrote:
  czy cewkę można by wyciąć lub wylutować by podnieść jej feryt i dalej miękkim narzędziem próbować zestroić,


  Można.

  cbt wrote:
  czy trymerek można rekonstruować ?


  Zastap nowym...
 • Multimetr Fluke
 • #4
  cbt
  Level 10  
  Dziękuję za obydwa pomocne posty...przechodzę do rzeczy. Schemat akurat posiadam papierowy...Przesyłam skany zasilacza i płytki z tym układem 580 - jeżeli mógłbyś na nich oznaczyć, które punkty konkretnie pomierzyć, byłbym wdzięczny, które są potrzebne te pomierzę (zaznacz np. na czerwono)...
  UNITRA Merkury DSH 303 A - Kłopoty z przestrojeniem (padł programator FM) UNITRA Merkury DSH 303 A - Kłopoty z przestrojeniem (padł programator FM)
 • #5
  DIORADIO
  Level 29  
  Zaraz, zaraz czy to Ty naprawiasz czy ja mam to zrobić? To zapytam: czy masz wykształcenie elektryczne/elektroniczne? Czy jesteś amatorem który próbuje swoich sił w elektronice? Czy umiesz posługiwać się miernikiem elektronicznym? Serwisówka potrzebna jest do strojenia i do ustawienia napięć do programatora. Pytam o takie rzeczy bo nie wiem jak to Ci tłumaczyć. A na tych schematach są zaznaczone miejsca w których podane są wartości napięć i wystarczy je tylko zmierzyć i porównać. A czy AM "chodzi" czy nie? A odpowiedz tak : Punkt K 706 44V to na schemacie a ile jest jak zmierzyłeś?
 • #6
  cbt
  Level 10  
  Hmm, nie potrzebnie się sprzeczamy...zamieściłem celowo posta w dziale początkujący, jestem elektronikiem tylko z wykształcenia, nie mam od 30 lat praktyki w zawodzie, a tym bardziej przy radioodbiornikach (w domu majsterkowałem przy komputerach starszej generacji)...w sumie masz trochę racji, ALE mi chodzi o te punkty pomiarowe z prostych , logicznych przyczyn - chciałbym się dowiedzieć , jakie są istotne źródła awarii radia i które z tych punktów są najważniejsze dla naprawy (bo na schemacie tych napięciowych jest mnóstwo)...oki , pomierzę to o czym pisałeś - podstawy elektroniki kończyłem maturą, ale nie wymagaj ode mnie zbyt wiele, jak mówię całe życie zajmowałem się humanistyką, stąd może sentyment do naprawdę udanych polskich konstrukcji... :)

  Dodano po 14 [minuty]:

  AM chodzi, nie zauważyłem tutaj kłopotów (prócz braku AM na programatorze), sensory nie reagują na dotyk...cały tor m.cz wraz z końcówkami mocy także nienagannie (pracują wszystkie 4 kanały audio).
  Podałeś prosty i ciekawy sposób naprawy cewki L109 na gumkę...tylko demontaż głowicy UKF jest parszywie trudny - jest to płytka , nie osiągalna od dołu - w przeciwieństwie do pozostałych - ponieważ nadlutowana na płytkę toru w.cz.... i jeszcze perspektywa wylutowania tego aluminiowego ekranu ! a gdybym wyciął cewkę delikatnie po 3 nóżkach z głowicy, naprawił Twoim sposobem i przylutował do końcówek odciętych nóżek, czy wiele bym zmienił jej parametry ? Pozostaje trymer, jak go wyciąć nie mam pojęcia , jednak to możliwe, bo będzie tam więcej miejsca po wyjęciu cewki, a on ma 3 nóżki właśnie od strony L 109...Tak dywaguje, by za dużo nie namieszać, a mieć lżejszą pracę -tam z wyjęciem tej głowicy to praca dla spawacza ;)

  Dodano po 2 [godziny] 37 [minuty]:

  Sprawdziłem bezpieczniki wewnątrz radyjka: wszystkie 4 dobre...
  Podaję pomiary (DC) zasilacza:
  K 704 - 33,9 V
  K 706 - 1,2 V (wyraźny spadek napięcia)
  K 709 - 22 V
  K 713 - 28,45 V
  K 715 - 14,7 V
  K716 - 22,45 V

  ...napięć z płytki z sensorami na razie nie podaję, jest odwotnie zawieszona, nie widzę punktów pomiarowych, utrudniony dostęp, ale w razie czego zrobi się...
  ---dymek w czasie strojenia był niewielki i pochodził z okolic transformator, zasilacz, końcówka mocy
 • Helpful post
  #7
  SlawekKedra
  Level 42  
  Sprawdź R710
 • Helpful post
  #8
  DIORADIO
  Level 29  
  No i bardzo dobrze bo wiem z kim mam do czynienia. Zacznij od bezpieczników, wyciągnij pojedyńczo każdy bezpiecznik i oczyść uchwyty bezpieczników - zdarzało się że żle kontaktowały. Odlutuj przewód od K 706 i pomierz napięcie na tym punkcie, powinno być ponad 44 v, jeżeli jest w dalszym ciągu za mało to sprawdż całą "gałąż" to znaczy od bezpiecznika BA 3 (100 mA) C 714, D 701, R 710, C 712, 713 i jeszcze na 716 ma być 40 V. Przed sobą masz mieć schemat bo będę operował numerami ( np. C 712). Na czas naprawy wyciągnij bezpiecznik BA 2 (250/2,5A) on jest tylko do zabezpieczenia oświetlenia, od żarówek. Wyłącz radio z sieci i omomierzem sprawdż punkty K 810 i K 808 na płytce programatora czy nie są zwarte do masy. Napisz jak wygląda sytuacja.
 • #9
  cbt
  Level 10  
  Bezpieczniki wyczyszczone fizycznie i chemicznie...Po odlutowaniu przewodu od punktu pomiarowego K706 napięcie nieco wyższe, ale niedostateczne ok.12,4 Volta i rośnie powoli jakby w układzie pojemnościowym - wzrasta o jeden-dwa volty w czasie. Gałęzi dalej całej nie sprawdzałem, ale na 80% jestem przekonany po oględzinach fizycznych , na oko ;) że nadpalony jest R 710 co by nawet pasowało do mojej teorii umiejscowienia dymku wcześniej przy strojeniu, jutro go wymienię, co nie oznacza , że to całkiem poprawi sytuację, bowiem chciałbym wiedzieć dlaczego się spalił ?!? co pozwoli zapobiec ponownej, być może takiej samej szkodzie.
  Dodatkowo już wcześniej zauważyłem jakby spuchnięty kondensator elektrolityczny C227 (na zdjęciu) i będę go wymieniał na nowy o tej samej wartości: 47uF / 40V... Punkty pomiarowe K 808 i K 810 przy wyłączonym z kontaktu radiu i wyłączonym isostacie włącznika programatora, w żaden sposób nie są zwarte do masy,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,: UNITRA Merkury DSH 303 A - Kłopoty z przestrojeniem (padł programator FM)

  Dodano po 7 [godziny] 19 [minuty]:

  SlawekKedra wrote:
  Sprawdź R710
  Co mogło być przyczyną spalenia się tego opornika ? Bo trafiłeś "w punkt" ! Gratki
 • #10
  SlawekKedra
  Level 42  
  cbt wrote:
  Co mogło być przyczyną spalenia się tego opornika ?

  Na przykład zwarcie tej linii zasilania do masy.
  cbt wrote:
  Bo trafiłeś "w punkt" !

  To nie było trafienie tylko analiza tego co napisałeś we wpisie 6 i wcześniej.
 • #11
  cbt
  Level 10  
  Dziękuję, być może czymś zahaczyłem, wkrętakiem, albo podobnie...przejrzę jeszcze ten obwód pod względem zwór do masy i wlutuję 220 om na miejsce spalonego rezystora (za chwilę kolega podrzuci) i liczę , że programator ruszy...mimo wszystko gratuluję konceptu ! :)
 • #12
  SlawekKedra
  Level 42  
  cbt wrote:
  ...mimo wszystko gratuluję konceptu !

  Podałeś mi wszystko jak na dłoni:)
 • #13
  DIORADIO
  Level 29  
  C227 to "siedzi w p.cz. i gdyby był zwarty to nie miał byś dobrego napięcia na kolektorze T 205( 12V). W # 8 napisałem Ci co masz sprawdzić żeby na K 706 było dobre napięcie, jak będzie dobre to wtedy podłącz przewód z K 808, a potem K 810 ( płytka programatora). Tylko jak podłączasz te przewody to miernikiem stój na K 706 i obserwuj czy napięcie jest stałe, czy nie spada.
 • #14
  cbt
  Level 10  
  Przepraszam, ale mój poprzedni post nie doszedł - wyrazy szacunku i uznania dla obu Panów - radio gra jak ta lala wg wskazówek udało się wszystko dociągnąć…WIELKIE dziękuję
 • #15
  cbt
  Level 10  
  Przepraszam, ale mój poprzedni post nie doszedł - wyrazy szacunku i uznania dla obu Panów - radio gra jak ta lala wg wskazówek udało się wszystko dociągnąć…WIELKIE dziękuję

  Dodano po 1 [minuty]:

  wg powyzszych wskazowek