Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadwyżka z fotowoltaiki i jej bieżące zużycie - inny pomysł.

plakon1974 18 May 2020 17:32 3969 53
Optex
    vodiczka
    Level 43  
    pikarel wrote:
    Zasadnicze pytanie ekonomiczne: co to za barter, w którym dokładnie ten sam towar, ale mój - nie jest tyle wart w tym barterze, co towar z tamtej strony? To jest chamskie oszustwo z pozycji monopolisty
    To jest oszukańcza zagrywka z twojej strony bo to nie jest dokładnie ten sam towar. Niby ten sam ale w innym opakowaniu które znacząco wpływa na cenę towaru. Tym opakowaniem są niesymetryczne warunki dostawy i odbioru energii elektrycznej przez obie strony umowy.
    Post kolegi markosik20 dobrze to wyjaśnia:
    markosik20 wrote:
    Nie ma co narzekać na tzw. monopolistów , te 20% które im się oddaje za "magazynowanie" na dzień dzisiejszy to najtańsze rozwiązanie
  • Optex
    PV_Albert
    Level 20  
    Kolega Vodiczka zapomina jak zwykle dodać że w szczycie upałów energetycy chętnie by przygarnęli te brakujące 2GW z paneli, ale zostawmy ten temat omawiany od lat.
    Czasami włączam (włączałem, za chwilę do tego wrócę) strażnika gdy solar cieczowy nie daje rady z powodu chmurek blokujących podczerwień i wtedy korzystam z mocy PV 2,6KWp.
    Poniżej przykład pracy strażnika który zrzuca(ł) nadmiarową moc na grzałkę 500W. Przez cały, a właściwie jakieś pół dnia, nagrzał bojler 120L monitorując pobór urządzeń w domu. Czerwona obwódka poboru 'podąża' za zielonym wykresem produkcji.
    Niestety pewnego dnia pierun uderzając w pobliskie drzewo załatwił strażnika, raspi do monitorigu, zmywarkę, sterownik solarów i coś tam jeszcze. Wszystko co było połączone ze sobą długimi kabelkami padło. Większość udało się naprawić, nawet sterownik zmywarki po wymianie procesora. Dlatego napisałem na pierwszej stronie żeby nie lutować się do diody, a wykorzystać fotoizolacje. Nadmienię, że zabezpieczenie przepięciowe od strony AC jest. Panele zdążyłem odłączyć od falownika przed wyładowaniem.
    Strażnika do tej pory nie naprawiłem. Rachunki prosumenta za pół roku na poziomie 40-60zł nie motywują.
    Obecnie, gdy solar nie jest w stanie nagrzać CWU, grzałka 500W ustawiona zegarem nagrzewa wodę.

Nadwyżka z fotowoltaiki i jej bieżące zużycie - inny pomysł.
    pikarel
    Level 34  
    markosik20 wrote:
    Niestety dzisiaj mało kto jest niezależny i samowystarczalny (no chyba jeszcze Ci co w buszu żyją).(...)

Bo "maluczkim" zakazano najczystszego wytwarzania energii - z wody i wiatru.
    Gretyni - a tak naprawdę bilionerzy, ogryzający ropę i węgiel oraz farmy wiatrowe i opłacający tych Gretynów - pod płaszczykiem ochrony przyrody forsują zakaz, że nie wolno włożyć kilku łopatek w strumień, wystawić wiatraka powyżej 12 m nad grunt i wytworzyć w ten sposób energię na własne potrzeby, bo zniszczę przyrodę, włącznie z calutkim majątkiem bilionerów.
    I tak po cichu - doczekaliśmy idiokracji :)

vodiczka wrote:
    pikarel wrote:
    Zasadnicze pytanie ekonomiczne: co to za barter, w którym dokładnie ten sam towar, ale mój - nie jest tyle wart w tym barterze, co towar z tamtej strony? To jest chamskie oszustwo z pozycji monopolisty
    To jest oszukańcza zagrywka z twojej strony bo to nie jest dokładnie ten sam towar. Niby ten sam ale (...)

Jakie ale? Ten sam. Kropka.
    Wykazywanie przez monopolistę w cenie energii kilkunastu pozycji składowych tej ceny miało służyć wykazaniu maluczkim złożoności procesu produkcji energii, a faktycznie co ukazuje? Ogromne koszty administracji, koszty dosyłu, gdzie energia z elektrowni - to około 20%.

Dziwnie czyta się teksty kogoś, kto regulacje i postępowanie monopolisty traktuje, jak wolny rynek, zapomniał lub wcale tego nie wie, że na wolnym rynku producent z kupującym wspólnie ustalają cenę, bo to główna zasada wolnego rynku.
    Czy ktoś jako prosument widzi tu wolny rynek? Ustalał z kimś cenę, czy otrzymał ją z "góry"?
    User removed account
    Level 1  
    zendar
    Level 16  
    golyj wrote:

Mam podpięte równolegle z panelami akumulatory dokładnie pod dwoma panelami. Do akumulatorów podpięta przetwornica na 220V. W twoim wypadku może to być grzałka. I problem rozwiązany bez przekaźników i zbędnej elektroniki. Musisz dobrać tak akumulatory by pasowały napięciowa do paneli. Ja na przykład mam panele 250W 35V więc podpinam dwa akumulatory 24V i wszystko działa samo. Acha, te panele są mocniejsze od pozostałych w stringu. Na przykład mam 5 szt po 50W i dwa po 250W. Więc gdy słońce świeci maksymalnie to panele 250W działają pełnią mocą ale jak słońce szwankuje to pozostałe 50-ki działają powiedzmy jako tako panele 250W mają nadwyżki bo muszą w stringu działać razem z pozostałymi panelami. Tą nadwyżkę zabierają akumulatory. Jakoś tak to wygląda na logikę, bo dokładnych pomiarów nie robiłem. Ani akumulatory ani przetwornica w żaden sposób nie zakłócają pracę instalacji.

Zagmatwanie to opisałeś. String składa się 2x250W i 5x50W? Do czego jest podłączony? Jeżeli tak, to celowo pozbawiłeś się 2x200W z tego stringu.
    Do tych 2x250W w szeregu jednocześnie podłączyłeś bezpośrednio dwa aku? Skoro nie masz pomiarów to skąd wiesz, że aku nie wysysają całej mocy z paneli 250W i nie ograniczają pracy całego stringu do zera?
    Jak masz zabezpieczone aku przed przeładowaniem? Coś mi się wydaje, że długo to one takiej pracy nie wytrzymają.
    lll
    Level 15  
    Co w przypadku, kiedy instalacja ma np 11kw. Wskakuje z całością w 70% odbioru zamiast 80% więc w zasadzie różnica pomiędzy 10kw i 11kw jest marginalna. Taką nadwyżkę wrzucić w grzałkę za pomocą przekaźnika prądowego chyba ma sens. Nawet jak straty będą faktycznie na poziomi 30% to i tak wychodzę na swoje.
    Ktoś słusznie zauważył, że można używać programatorów czasowych w pralce i zmywarce, żeby się uruchamiały w godzinach szczytu. Przy założeniu, że zmywarka chodzi codziennie a pralka co drugi dzień - moje realia to ilość prądu to puszczenia w grzałkę będzie pewnie minimalna. Z drugiej strony oszczędzi PGE zastanawiania się skąd taka nadprodukcja od danego prosumenta ;)
  • Optex
    zendar
    Level 16  
    Masz faktycznie 11 kWp, lecz oszukałeś i zgłosiłeś, że masz 10 kWp? Lub miałeś 10 kWp i tyle zgłosiłeś, a po jakimś czasie dołożyłeś kilka paneli? W takim wypadku nie przejmowałbym się niczym, tylko pchał wszystko w sieć. Nikt nie będzie sprawdzał, czy te 10% "nadwyżki" mogło zostać wyprodukowane, czy nie.
    Zresztą zapewne masz inwerter z mocą maksymalną do 10 kW, który więcej niż wolno w kagańcu magazynu 80%, nie puści do sieci.
    vodiczka
    Level 43  
    pikarel wrote:
    Jakie ale? Ten sam. Kropka.
    Udajesz, że nie wiesz "jakie ale" :?: :D Już tłumaczę:
    Prosument produkuje tyle prądu na ile słoneczko pozwoli.
    Nie jest związany minimalną ilością energii jaką ma dostarczyć w ciągu roku, miesiąca czy dnia.
    Prosument jako odbiorca ma prawo otrzymywać tyle energii ile zechce pobrać do górnej granicy określonej mocą umowną.
    PV_Albert wrote:
    Kolega Vodiczka zapomina jak zwykle dodać że w szczycie upałów energetycy chętnie by przygarnęli te brakujące 2GW z paneli,
    Przygarniają tyle ile dostają ale "zbiorowy" prosument czyli suma wszystkich prosumentów nie ma obowiązku dostarczyć nawet 1 kWh
    w upalne dni. Robi to we własnym interesie bo wtedy jego panele produkują najwięcej energii.

Mówiąc obrazowo, prosumenci oddają walizki pełne prądu do przechowalni i odbierają je wtedy gdy są im potrzebne a za przechowanie bagażu się płaci. ;)
    lll
    Level 15  
    zendar wrote:
    Masz faktycznie 11 kWp, lecz oszukałeś i zgłosiłeś, że masz 10 kWp? Lub miałeś 10 kWp i tyle zgłosiłeś, a po jakimś czasie dołożyłeś kilka paneli?

Narazie to mam 6kw na dachu i 5kw w falowniku, ale jak zaloze pompe ciepla to pewnie wypadaloby troche przekroczyc te 10kw.

zendar wrote:
    W takim wypadku nie przejmowałbym się niczym, tylko pchał wszystko w sieć. Nikt nie będzie sprawdzał, czy te 10% "nadwyżki" mogło zostać wyprodukowane, czy nie.

To nie jest tak, ze z tych zdalnych licznikow moga sprawdzic ze zdarza mi sie walnac ponad 10kw i automatycznie wpaść w 70%? Szczególni, że jak zauważyłem to pomimo, że falownik ma 5kw nominału i 5,5kw w szczycie to PGE uważa, że moja moc to 6,375 bo tyle mam na dachu. W ten sposób to nawet jak założe i zgłoszę 10kw na falownikach to mi powiedzą, że mam więcej :/

zendar wrote:
    Zresztą zapewne masz inwerter z mocą maksymalną do 10 kW, który więcej niż wolno w kagańcu magazynu 80%, nie puści do sieci.

Z racji złożnego dachu i pewnie docelowego użycia dachu na garażu wolnostojącym pójde w mikroinvertery.
    marekj31
    Level 21  
    Trzeba zbudować strażnik mocy który będzie pilnował mocy umownej a nadmiar kierował do grzałki może ma już ktoś takie rozwiązanie .Do tej pory były rozwiązania do całkowitego zatrzymania energii w naszym domu czas na kolejne z możliwością regulacji określonej mocy np w tym przypadku ustawiamy na max 10 kW gdy zostaje przekroczona ta wartość następuje zrzut na grzałkę CWU
    Janusz_kk
    Level 34  
    marekj31 wrote:
    Trzeba zbudować strażnik mocy który będzie pilnował mocy umownej a nadmiar kierował do grzałki może ma już ktoś takie rozwiązanie

Pracuję nad takim pod zamówienie kolegi, jak skończę to napiszę artykuł w Diy.
    lll
    Level 15  
    Czym taki strażnik mocy różni się od przekaźnika prądowego, który po przekroczeniu określonego prądu włącza dany odbiornik?
    Janusz_kk
    Level 34  
    Wszystkim :) Przekaźnik prądowy włączy i tyle, jak moc przekroczy produkcję to wyłączy, teraz w zależności od wykonania i co jest elementem wykonawczym masz kłapiący przekaźnik ileś razy na sekundę.
    Mój pomysł polega na płynnym sterowaniu triakami w zależności od mocy lub napięcia.
    lll
    Level 15  
    Jestem mocno zainteresowany tym "strażnikiem". Tylko chciałbym poznać jego zalety.
    Klepiący przekaźnik jest chyba prosty do wyeliminowania. Przekaźnik prądowy steruje przekaźnikiem czasowym ustawionym np. na 5min.
    Nie jestem automatykiem, ale "płynne" oddawania mocy na grzałce to już chyba droższa i bardziej skomplikowana zabawka będzie :/
    marekj31
    Level 21  
    Tak tylko przekażnik włączy grzałkę np 2000 W a nadmiaru jest np 500 W i resztę trzeba dobrać z sieci a na triaku jest właśnie ta przewaga bo zrzuci płynnie tyle ile jest nadmiaru w danej chwili.
    lll
    Level 15  
    Brzmi ciekawie! Czekam na rezultaty. Ciekawi mnie jak to będzie wyglądać kosztowo vs przekaźniki.
    vodiczka
    Level 43  
    lll wrote:
    Klepiący przekaźnik jest chyba prosty do wyeliminowania. Przekaźnik prądowy steruje przekaźnikiem czasowym ustawionym np. na 5min.
    Lepiej zastąpić przekaźnik elektromechaniczny, przekaźnikiem półprzewodnikowym ale nie wyeliminuje to wady opisanej w poście #45.
    Janusz_kk
    Level 34  
    lll wrote:
    Brzmi ciekawie! Czekam na rezultaty. Ciekawi mnie jak to będzie wyglądać kosztowo vs przekaźniki.

Na pewno drożej, 3 triaki z odpowiednim prądem, kawał radiatora, sterowanie, czujniki prądu, procek, łączność, złączki, projekt płytek, wykonanie, polutowanie, regulacja, program. To wszystko kosztuje, ale z tego co wiem to nie ma odpowiednika, są klocki, które trzeba poskładać ale nie wszystkie :) więc nadal trzeba rzeźbić, u mnie będzie całościowe rozwiązanie.
    Janusz_kk
    Level 34  
    Jak na razie widzę że 'klocek' bo
    "Przełączanie do 8 wyjść (2 przekaźniki i 6 zewnętrznych przekaźników półprzewodnikowych – SSR) według ustawionych priorytetów. (w zestawie brak SSR)"
    czyli nadal trzeba rzeźbić :)
    Na dodatek nie ma płynnej regulacji mocy tylko skokowa, czyli wychodzi że to taki droższy przekaźnik prądowy.
    kmarkot
    Level 15  
    Odświeżę temat .
    Przeglądając ten temat wpadłem na pomysł wykorzystania automatu zmierzchowego z sondą zewnętrzną odpowiednio skalibrowany .np. Sondę zewnętrzną umieścić w czarnej obudowie z małym otworem przez który będzie wpadać światło na czujnik . + stycznik normalnie zamknięty do załączania odbiornika . I mamy czujnik oświetlenia .
    Jak jest słońce to załącza dany obwód w połączeniu z dodatkowym termostatem w bojlerze np 60'C nagrzeje wodę do tej temperatury, bez słońca grzeje do np 45'C lub nie grzeje wcale
    Urządzenie proste i tanie . Nie monitoruje ile energii produkują PV ale założenie jest takie że jak jest słońce to produkuje . Kilka takich kompletów czujników oświetlenia i styczników NC + kalibracja może załączać różne obciążenia .
    rokbok
    Level 31  
    kmarkot wrote:
    stycznik normalnie zamknięty do załączania odbiornika

Stycznikiem normalnie zamkniętym NC to raczej możesz rozłączać obwód, a nie załączać, do załączenia obwodu to jest stycznik normalnie otwarty NO lub ze stykami NC i NO, wtedy wybierasz to co potrzebujesz.
    studniarz
    Level 18  
    Witam.
    Kolego gotowy czujnik zmierzchowy lub od jakiegoś uszkodzonego halogena czujnik ruchu i zmierzchowy w jednym, osłonić skalibrować i do przodu. Kalibracja szczeliną światła lub (i) potencjometrem. Również możesz skierować szczelinkę w kierunku południowym i tylko w szczytowych godzinach sterować obciążeniem. Dodatkowo jak chmurka najdzie to wyłączy np. grzałki, jak znów zaświeci to załączy. Mnóstwo możliwości.
    U sąsiada trzeci rok działa z fotowoltaiką. Pozdrawiam.