Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świeci

waldir 15 May 2020 23:25 1848 6
    waldir
    Level 10  
    Witam,
    Minęły niespełna dwa miesiące od ostatniej awarii mojej zmywarki Electrolux ESF8585ROX i wymiany pompogrzałką, a pojawił się następny problem. Zmywarka nie dokończyła cyklu zmywania tylko wyłączyła się i domownicy poinformowali mnie, że nie można jej ponownie uruchomić.

Wprowadziłem zmywarkę w tryb serwisowy i po kolei próbowałem załączać funkcje od 4 do 9, ale za każdym razem efekt jest taki, że żadna pompa ani silnik nie rusza tylko słychać „stukanie” styków przekaźników 12V na module sterującym (zdjęcia modułu w załączeniu) aż do ponownego wyłączenia zasilania.

Po ponownym wejściu w tryb serwisowy pojawiły się kody błędów i50 oraz i59 Dzięki uprzejmości kolegi Kenwort 18 mam serwisówkę, w której jest podane, że:
    Kod „i50” - grupa: problem z silnikiem układu zmywania
    Kod „i59” - aktualny odczyt wyłącznika nadprądowego — zwarcie

Próbowałem odłączać po kolei najpierw pompę i silnik, następnie wyjścia z modułu sterującego aby zlokalizować problem, ale niestety bez skutku. Za każdym odłączeniem kolejnego złącza i próbą startu ten sam efekt czyli „stukające” styki przekaźników 12V. Jeśli macie jakieś sugestie co mogę jeszcze sprawdzić lub co może być przyczyną awarii to z góry dzięki za pomoc.
    Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świeci Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świeci
    TONI_2003
    Moderator
    waldir wrote:
    Próbowałem odłączać po kolei najpierw pompę i silnik , następnie wyjścia z modułu sterującego aby zlokalizować problem ale niestety bez skutku. Za każdym odłączeniem kolejnego złącza i próbą startu ten sam efekt czyli „stukające” styki przekaźników 12V.
    Zakładając, że to może być przez jakieś elementy elektroniki to z takiego marnego zdjęcia nikt nic Ci nie zasugeruje czy pokaże. Zatem proszę o jakąś sesję foto z obu stron płyty elektroniki i to naprawdę na wysokim poziomie :D
    Piotr2608

Level 40  
    Pompa myjąca do wymiany.
    waldir wrote:
    Kod „i59”: aktualny odczyt wyłącznika nadprądowego — zwarcie
    Skąd bierzecie te kody błędów?
    :arrow: Kod i59 : błąd odczytu natężenia prądu pompy zmywania przez przetwornik analogowo-cyfrowy (ADC)
    • Alarm występuje po wykryciu błędu łańcucha odczytów w MCB; uwzględnia konwersję ADC.
    • Wartość jest porównywana z sumą natężeń prądu trzech faz silnika, która powinna być zbliżona do zera.
    Jeśli natężenie sumaryczne jest wyższe niż 40 mA przez czas dłuższy niż 300 ms, oznacza to prawdopodobnie usterkę.
    waldir
    Level 10  
    Witam ponownie,
    Zakupiłem drugi moduł sterujący do mojej zmywarki, który jak się spodziewałem ma wpisany inny program wykonawczy, jest od innego modelu zmywarki. Fizycznie są identyczne podłączenia kabli, ale nie wykonuje żadnej funkcji.

Zwracam się do Was z prośba czy możecie polecić firmę, która sprawdzi te oryginalny moduł i ewentualnie go naprawi lub przeprogramuje ten nowo zakupiony. Umieściłem kilka fotek z obu modułów:
    1. moduł z mojej zmywarki : zdjęcia oryg_1.jpg do oryg_5.jpg
    2. nowy moduł: zdjęcia nowy_1.jpg do nowy_4.jpg

Nie wiem czy tylko firma NORTH Koszalin to wykonuje czy jeszcze inna czy pozostaje tylko serwis Electrolux?
    Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świecioryg_1.jpg Download (91.31 kB) Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świecioryg_2.jpg Download (354.45 kB) Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świecioryg_3.jpg Download (119.78 kB) Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świecioryg_4.jpg Download (162.4 kB)
    Nowy!
    Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świecinowy_1.jpg Download (84.6 kB) Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świecinowy_2.jpg Download (37.93 kB) Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świecinowy_4.jpg Download (170.87 kB) Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świecinowy_3.jpg Download (1.93 MB)
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
    Piotr2608

Level 40  
    Zamiast modułu, trzeba było kupić sobie nową pompę myjącą i ją wymienić.
    Masz podany kod błędu wraz z jego wyjaśnieniem i nie potrafisz tego wykorzystać.
    waldir
    Level 10  
    Mogę być w błędzie, ale jak wytłumaczyć fakt, że w oryginalnym module po wejściu w tryb serwisowy i skasowaniu błędu i59 ani razu już ten błąd się nie pokazuje. Każde ponowne wejście w tryb serwisowy to naciskając 3 razy wyświetla się tylko "00", a następnie można sprawdzać poszczególne podzespoły od 4 do 9, gdzie cokolwiek próbuję włączyć pojedynczo słychać tylko stukanie przekaźników z programatora.

Jednak o czym pisałem przy zakładaniu tego tematu. Jak wspominałem miesiąc temu wymieniłem pompogrzałkę z powodu jej zwarcia do masy (te zaznaczoną dolną strzałką na zdjęciu), a to jest pompa myjąca zintegrowana z grzałką więc zakładam, że jest sprawna. Ten silnik zaznaczony górna strzałką na zdjęciu to wg. serwisówki silnik układu cyrkulacji.

Odłączałem po kolei wtyczki zasilające z tych silników i za każdym razem to samo zachowanie z modułu sterującego (stukanie przekaźników) dlatego mam wątpliwości czy tym razem jednak coś poszło w samym module. Stad ponawiam prośbę o wskazanie firmy, która sprawdzi ten moduł.
    Zmywarka Electrolux ESF8585ROX - nie wykonuje żadnego programu, panel świeci008.jpg Download (213.97 kB)
    Piotr2608

Level 40  
    waldir wrote:
    Mogę być w błędzie ale jak wytłumaczyć fakt ,że w oryginalnym module po wejściu w tryb serwisowy i skasowaniu błędu i59 ani razu już ten błąd się nie pokazuje.

Wiem jak to działa i dlaczego tak się dzieje ale te uwagi pozostawię serwisantom, zgoda?
    waldir wrote:
    Stad ponawiam prośbę o wskazanie firmy ,która sprawdzi ten moduł .

Nie ma takiej potrzeby bo moduł jest sprawny.
    waldir wrote:
    więc zakładam ,że jest sprawna.

A na jakiej podstawie tak zakładasz?

Zakupiony moduł powinien bez problemu działać w Twojej zmywarce, więc dlaczego nie działa?