Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak dobrać rdzeń ferrytowy na kabel

16 Maj 2020 00:13 816 16
  • Poziom 9  
    Witam,

jak się dobiera rdzeń ferrytowy dla urządzenia, zasilanie z sieci.

Pomiary EMC w załączniku, jak widać został sygnał przekroczony w zakresie 70-80 MHz.

Chcę użyć rdzenia ferrytowego typu tego podanego w załączniku, pytanie moje brzmi czy taki rdzeń nałożony na kable zasilające musi być bardzo pasownie nałożony? Chodzi mi o jego średnicę wewnętrzną czy powinna być jak najbardziej zbliżona do średnicy przewodów.

Kolejne pytanie, ferryt zakładamy na oba przewody L i N zasilające, czy osobno na L i osobno na N? Wiem, że chociażby w zasilaczach jest na obu naraz.

Temat ani zarobkowy, ani uczelniany, mam możliwość przez covid19 podglądnąć jakieś badania EMC w laboratorium, które aktualnie nie ma zleceń przez wirusa, chciałbym się czegoś nauczyć bo temat ciekawy, jak ktoś ma jakieś polecane materiały gdzie znajdę odpowiedzi na moje laickie pytania, będę wdzięczny.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • HelukabelHelukabel
  • Pomocny post
    Specjalista elektronik
    Istotny jest materiał rdzenia (ferrytów jest dużo, nie każdy równie dobry), i proporcja jego wymiarów (z mniejszym otworem lepiej pochłania zakłócenia). Założenie rdzenia na cały przewód da tyle, że przewód nie będzie anteną, ale jak jakieś zakłócenia są w sieci, to przez ten ferryt przejdą - żeby je tłumić, potrzebne są osobne ferryty na obu przewodach.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 9  
    Dziękuję za odpowiedź, zakłócenia wydaje mi się pochodzą z urządzenia. Przetestuję różne ferryty, popróbuję.

Jakby ktoś miał jeszcze coś ciekawego do dodania zapraszam.
  • Poziom 43  
    Rdzeń ferrytowy powinien mieć w dokumentacji charakterystykę impedancji w funkcji częstotliwości, pozwoli to porównać różne rdzenie.

_jta_ napisał:
    Założenie rdzenia na cały przewód da tyle, że przewód nie będzie anteną,
    Wykres wyskalowany w jednostkach natężenia pola sugeruje właśnie ten przypadek.

_jta_ napisał:
    ale jak jakieś zakłócenia są w sieci, to przez ten ferryt przejdą - żeby je tłumić, potrzebne są osobne ferryty na obu przewodach.
    W zakresie dziesiątek MHz przewody sieci kiepsko przewodzą.
  • Poziom 43  
    Badania zakłóceń przewodzonych robią tylko do 30MHz.
  • Poziom 32  
    Popraw najpierw odsprzęganie, na wykresie widać że na 30 też masz jakiś peak - zacznij od tego. 100n 10n i 100p powinno poprawić ci tę charakterystykę.
  • Poziom 9  
    jarek_lnx napisał:
    Rdzeń ferrytowy powinien mieć w dokumentacji charakterystykę impedancji w funkcji częstotliwości, pozwoli to porównać różne rdzenie.

Dziękuję, jak rozumien im większa impedancja dla tego zakresu tym lepiej dla mnie.

Z tymi wykresami to trochę problem bo np. szukając w TME tych dostępnych rdzeni, ciężko o takie wykresy. Może ktoś ma jakieś sprawdzone źródło rdzeni ferrytowych, wiem, że Farnell ma ich sporo, poszukam.

drobok napisał:
    Popraw najpierw odsprzęganie, na wykresie widać że na 30 też masz jakiś peak - zacznij od tego. 100n 10n i 100p powinno poprawić ci tę charakterystykę.

Z tego co zrozumiałem, jest to badane metodą Quasi Peak i ważne są te kropki niebieskie ale oczywiście mogę się mylić.

Dziękuję, jakiekolwiek inne cenne wskazówki mile widziane, jutro będzie trochę czasu, siądę, pomyślę, poszukam. Dam znać około środy co pomogło.
  • Poziom 39  
    ig.0105 napisał:
    jak się dobiera rdzeń ferrytowy dla urządzenia, zasilanie z sieci.
    Eksperymentalnie, robiąc pomiary.
    ig.0105 napisał:
    Chcę użyć rdzenia ferrytowego typu tego podanego w załączniku, pytanie moje brzmi czy taki rdzeń nałożony na kable zasilające musi być bardzo pasownie nałożony? Chodzi mi o jego średnicę wewnętrzną czy powinna być jak najbardziej zbliżona do średnicy przewodów.
    Nie,bo to jest jeden zwój. Jeszcze trzeba wybrać rodzaj ferrytu.
    ig.0105 napisał:
    Kolejne pytanie, ferryt zakładamy na oba przewody L i N zasilające, czy osobno na L i osobno na N? Wiem, że chociażby w zasilaczach jest na obu naraz.
    Tłumienie zakóceń w.cz to złożony i trudny problem.
    Nie ma na to konkretnej "recepty"
    Czasem wystarczy koralik ferrytowy. Stosuje się również kondensatory przepustowe do metalowej obudowy lub masy.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Proponuję zaopatrzyć się w nanovna i wtedy będzie widać ile zwojów i jaki rdzeń jak działa.
    Michał
  • Poziom 39  
    _jta_ napisał:
    Przecież, jak zauważył CYRUS2, to jest jeden zwój... Z tego powodu rdzeń musi mieć duży AL - przy 10 000 będzie miał indukcyjność 10uH i będzie wyraźnie tłumił powyżej kilku MHz.
    , Jeżeli kolega zna taki proszę podać typ ferrytu i typ rdzenia.
  • Poziom 27  
    Wurth elektronik podaje wykresy tłumienia, różne materiały mają różne zakresy częstotliwości w których mają swoje maksima.
    Zakłócenia wspólne - zakładamy na cały kabel, zakłócenia różnicowe - na jeden przewód, ale to dla niższych częstotliwości.
    80MHz to już emisja promieniowana a nie przewodzona? Nie wiemy jakie to urządzenie, ale najprawdopodobniej nie pochodzą one z kabla lecz z urządzenia.
  • Poziom 43  
    Czasem spotyka się kilka zwojów 2-3 nawiniętych na taki rdzeń, indukcyjność/impedancja rośnie z kwadratem liczby zwojów, tyle że przy najwyższych częstotliwościach pojemność międzyzwojowa będzie pogarszać parametry.
  • Poziom 16  
    W tym zakresie nie pomoże żaden rdzeń ferrytowy. Skupiłbym się na dławiku skompensowanym. Na Twoim wykresie brakuje oznaczeń quasi peak- co również nie jest bez znaczenia.