Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Ładowarka li-jon 2S 3S oscylacje na ograniczniku prądu.

16 Maj 2020 08:33 345 14
  • Poziom 13  
    Witam.

Po przeszukaniu internetu i nie znalezieniu gotowego prostego rozwiązania, postanowiłem sam coś wymyślić.
    Założenie było takie:
    * Zbudowana z łatwo dostępnych elementów, bez specjalizowanego układu ładowania.
    * Łatwość dostosowania układu do pakietu 2S i 3S, oraz, żeby pozostawiona ładowarka bez zasilania nie wyciągała prądu z akumulatora.
    * Wyłączenie po naładowaniu, a nie tylko ograniczenie napięcia jak w popularnym układzie na lm317.
    Schemat ładowarki wygląda tak:
    Ładowarka li-jon 2S 3S oscylacje na ograniczniku prądu.
    Zmontowany układ:
    Ładowarka ogólnie działa, ale jest niestabilna na ograniczeniu prądu (oscylacje).
    Nie zawsze chce też zaskoczyć gdy akumulator jest prawie naładowany, stąd takie dziwne połączenie C2 i R13, które ma za zadanie wydłużyć impuls prądu na boczniku przy podaniu zasilania.
    Wszelkie sugestie jak można by poprawić układ, żeby był w pełni sprawny mile widziane.
  • Poziom 13  
    Urgon napisał:
    AVE...

Równolegle do C4 daj kondensatorem ceramicznym 100nF, najlepiej bezpośrednio na nóżkach układu, i dodaj kondensator 1-10nF między pin 3 i 4 wzmacniacza. Zobacz, co to da...

Wszystkie kondensatory są ceramiczne, więc co da te 100n?
    Ta połówka wzmacniacza gdzie sugerujesz dołożyć 1-10n odpowiada za wyłączenie przy prądzie 10% ustawionego, a oscylacje są jak działa ograniczenie prądowe (druga połówka wzmacniacza).
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Wszystkie kondensatory są ceramiczne, więc co da te 100n?
    Nie ma sensu
    Cytat:
    dodaj kondensator 1-10nF między pin 3 i 4 wzmacniacza. Zobacz, co to da...
    Nic

Kondensator do kompensacji częstotliwościowej pętli regulacji prądu powinien być pomiędzy nóżkami 7 i 6.

W układzie jest kilka błędów, obwód wyłączania nie wyłącza.

L1085 to literówka? LM1085 to quasi LDO, obciążenie go pojemnością C3 o małym ESR może powodować niestabilność w trybie napięciowym.

Pokaż layout płytki z opisami elementów, żeby było łatwiej analizować, na pewno coś tam znajdę :) może być screen z programu do projektowania, albo inny czytelny obrazek na którym widać ścieżki i opisy elementów.
  • Poziom 36  
    AVE...

Znaczy się nie masz tam elektrolitów do filtracji zasilania przy wzmacniaczu? Zawsze się daje dużą pojemność od kilku do kilku tysięcy mikrofaradów i bocznikuje się ją pojemnością do stu nanofaradów, by mieć filtrację w szerokim zakresie częstotliwości.
    Dwa, układ na Q1, Q2 i U3a na moje oko bardziej wygląda na ograniczenie prądowe, niż na wyłącznik, w dodatku Q2 jest podłączony odwrotnie...
  • Poziom 13  
    Urgon: Q2 jest odwrotnie, żeby nie płynął prąd z baterii do układu. U3a wyłącza Q1 i Q2 jak prąd spadnie do około 10%.
    Jarek_inx: Jaka wartość między 7 i 6?
    Q2 zatyka się po zmniejszeniu prądu do około 60mA.
    Tak stabilizator to LDO. Można dać lm317 i podnieść zasilanie.
    Layout płytki już nie mam. Układ był robiony wcześniej, a schemat rysowałem teraz. Jest tylko foto płytki w pierwszym poście.
    Ten układ 236a to zamiast tl431.
  • Poziom 13  
    Urgon: odwrotnie też popłynie. Sprawdź. Tak się robi w PCM'ach tyle, że na N-MOS.
    Zmierzyłem tętnienia przed i po dodaniu 10n między 6 a 7 nóżkę.
    Przed na wyjściu stabilizatora:
    Przed na wyjściu wzmacniacza :
    Po na wyjściu stabilizatora :
    Po na wyjściu wzmacniacza. Tu jest 10mV/div:
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    slaw0 napisał:
    Q2 zatyka się po zmniejszeniu prądu do około 60mA.
    Czyli zamiast odłączać akumulator włączamy w szereg diodę, dziwne rozwiązanie, ale prąd sie po tym jeszcze zmniejszy czyli spełni swoją funkcję.
    slaw0 napisał:
    Jarek_inx: Jaka wartość między 7 i 6?
    Spróbuj 100nF.

Przyglądałem się płytce, i zacząłem analizować czy na kawałku ścieżki pod źródłem napięcia odniesienia nie robi się dodatnie sprzężenie zwrotne, tylko trochę zgłupiałem widząc 236A na scalaku czy to jest LM236A? Co by nie było możesz podłączyć minus zasilania bliżej rezystora 91m, nie powinno się od ścieżki obciążonej dużymi prądami prowadzić sygnałów w różne miejsca układu.

slaw0 napisał:
    Tak stabilizator to LDO. Można dać lm317 i podnieść zasilanie.
    Pisałem o potencjalnej niestabilności spowodowanej kondensatorami kondensatory zawsze można usunąć.
  • Poziom 13  
    jarek_lnx napisał:
    Czyli zamiast odłączać akumulator włączamy w szereg diodę, dziwne rozwiązanie, ale prąd sie po tym jeszcze zmniejszy czyli spełni swoją funkcję.

Tak, ale gdybym dał go odwrotnie to prąd płynął by z akumulatora do ładowarki po wyłączeniu. Nie chciałem dawać diody w szeregu bo zwiększyłoby się minimalne napięcie wejściowe.
    Ten 236a mam z odzysku. Nie wiem, może to lm236.
    Tu dać minus zasilania?
    Które kondensatory usunąć?
  • Poziom 43  
    slaw0 napisał:
    Tu dać minus zasilania?
    Tak

slaw0 napisał:
    Ten 236a mam z odzysku. Nie wiem, może to lm236.
    Tu dać minus zasilania?
    Na schemacie masz LM431, na płytce nie wiesz co masz?
    slaw0 napisał:
    Które kondensatory usunąć?
    Wyjściowe C3 obydwa. Właściwie mógł byś sprawdzić na oscyloskopie czy sam stabilizator napięcia nie ma tendencji do wzbudzeń, oglądając jego odpowiedź impulsową na podłączenie w 80% naładowanego akumulatora, akumulator to też "kondensator" który może wpływać na stabilność stabilizatora.

Można też dalej zwiększać kondensator pomiędzy n. 6 i 7
  • Poziom 13  
    jarek_lnx napisał:
    Na schemacie masz LM431, na płytce nie wiesz co masz?

Mam jakiś zamiennik, który pełni tą samą funkcję. Stabilizuje 2.55V.
    C3 mogę usunąć. C2 nie bardzo, bo wtedy powyżej 8V na akumulatorze układ nie załącza Q2. Wieczorem potestuję.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    slaw0 napisał:
    Elektronikę chcesz robić? z taką orientacją w temacie?
    Miałeś farta że LM236 po zwarciu adj do masy działa poprawnie, LM431 nie jest zmienikiem LM431 mimo że też jest źródłem napięcia odniesienia 2,5V , ma inny rozkład wyprowadzeń i inne parametry.

slaw0 napisał:
    C3 mogę usunąć.
    C2 zostaw, zdawało mi sie że na PCB widzę dwa kondensatory równolegle.
  • Poziom 13  
    jarek_lnx napisał:
    slaw0 napisał:
    Elektronikę chcesz robić? z taką orientacją w temacie?
    Miałeś farta że LM236 po zwarciu adj do masy działa poprawnie, LM431 nie jest zmienikiem LM431 mimo że też jest źródłem napięcia odniesienia 2,5V , ma inny rozkład wyprowadzeń i inne parametry.

slaw0 napisał:
    C3 mogę usunąć.
    C2 zostaw, zdawało mi sie że na PCB widzę dwa kondensatory równolegle.

Nie farta tylko sprawdziłem. 236a pracował jako źródło referencyjne na płytce z której go wyciągnąłem. Najwyraźniej ten 236a to nie jest lm236. W każdym razie ma 100% zgodny pinout z lm431.
  • Poziom 13  
    Poczyniłem proponowane zmiany i ładowarka już nie oscyluje. Wywaliłem C2 C3 i R13. Ten C2 i R13 usunąłem, gdyż bez nich nie było żadnych zmian.
    Oto obecny schemat:
    Wstawiłem 10n, obecnie C2, między nóżki 6 i 7 (przy 100n lekko falowało napięcie), oraz 10n, obecnie C3, między wyjście stabilizatora a bazę Q1, w celu aktywowania ładowarki przy wyższym napięciu na akumulatorze (powyżej 8V).
    Przesunięcie minusa zasilania nic nie zmienia w sprawie oscylacji, ale zrobiłem to, bo tak będzie prawidłowo.