Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toyota Aygo - Światła do jazdy dziennej - zasilanie po zapłonie

16 May 2020 22:24 732 4
  • Level 10  
    Hej,

Zakupiłem światła do jazdy dziennej Magneti Marelli LAQ10 montowane w miejsce istniejących świateł przeciwmgielnych. Światła te posiadają wbudowany w nie system standby, który wygasza je po zapaleniu świateł pozycyjnych/mijania. Plus tych świateł należy podłączyć pod "plus po zapłonie" i to jest mój kłopot.
    Światła chciałem podłączyć w skrzynce bezpieczników (najlepiej w komorze silnika) przez taki bajpas:
    Toyota Aygo - Światła do jazdy dziennej - zasilanie po zapłonie Toyota Aygo - Światła do jazdy dziennej - zasilanie po zapłonie

W skrzynce bezpieczników pod maską znalazłem tylko jeden bezpiecznik, który dostaje napięcie po ustawieniu kluczyka w pozycji "zapłon":

Instrukcja mówi, że ten bezpiecznik to "Wielopunktowy wtrysk paliwa/sekwencyjny wielopunktowy wtrysk paliwa, mechaniczna skrzynia biegów z funkcją automatycznej zmiany przełożeń":

Czy to bezpieczne wpinać się w to miejsce? Znalazłem jeszcze przewód, na którym też pojawia się napięcie po ustawieniu kluczyka w pozycji zapłon, ale nie wiem do czego ten przewód - nie chcę wpinać się byle gdzie żeby nie mieć problemu z działaniem jakiś ważnych systemów typu ABS czy poduszka powietrzna...

Pozdrawiam.
  • Level 41  
    To tylko zasilania więc teoretycznie możesz się tam wpiąć.
    Jednak jeśli ABS też jest po zapłonie to zdecydowanie lepiej wpiąć się tam.
    Ma zdecydowanie większy bezpiecznik, więc prawdopodobnie i grubsze kable zasilające.
    Pamiętaj tylko by odpowiednio "spolaryzować" ten rozgałęźnik.
    Wyjmij bezpiecznik ABS, włącz zapłon, weź kontrolkę czy miernik i sprawdź w gnieździe bezpiecznika z której strony masz zasilanie.
    Rozgałęźnik wepnij tak, by jego wyjściowy kabel był od strony która NIE MA zasilania!
  • Level 10  
    Niestety bezpiecznik ABS ma zasilanie ciągle - nawet przy wyciągniętym kluczyku ze stacyjki. Bezpiecznik, o którym pisałem wyżej jest jedynym w tej skrzynce, który dostaje napięcie w pozycji "zapłon"...
    Dziękuję za poradę o polaryzacji - zastosuję się.
    Światła mają w sumie 6W (3W/światło) zatem bezpiecznik 5A powinien spokojnie wystarczyć, prawda?
  • Level 10  
    To dam bezpiecznik 3A.

Ps. Na zagranicznym forum znalazłem post, w którym autor też wpiął się w ten bezpiecznik i pisze że wszystko działa: LINK. Zabieram się więc do pracy :)