Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mechanizm zegara radiowego DCF/MSF - wyprowadzenia.

roman106 17 May 2020 13:52 1458 3
    roman106
    Level 21  
    Posiadam kilka modułów mechanizmów zegarów ściennych HD-1688 firmy SHENG BANG:
    http://www.shengbang.com/rc1-show-471.html

Po rozebraniu okazało się, że na płytce są piny (czerwona ramka), które prawdopodobnie służą do ustawienia z jakiego nadajnik ma korzystać urządzenie: MSF - UK, DCF - Niemcy.

Czy ktoś zmieniał to w praktyce? Co to mogą być za oznaczenia 2PIN i TEMPOFF?

Na zdjęciu jest wersja korzystająca z nadajnika UK. Mam drugi mechanizm, którego jeszcze nie rozbierałem i jest to DCF. Dla mnie lepszy byłby MSF i chciałbym go "przerobić". Sygnał z Niemiec na tym drugim zegarze z racji umiejscowienia raczej nie dociera. Muszę zegar zanieść na piętro i tam po jakimś czasie dopiero się synchronizuje. Sygnał z UK na pierwszym łapie od razu.

Na dole płytki zegarka jest złącze z pinami (żółta ramka). Ktoś wie do czego służą? Przypuszczam, że są tam piny do podłączenia pozytywki, która co godzinę gra jakąś melodię.

Na internecie znalazłem środek innego zegarka DFC (oznaczenia nie moje), gdzie też są miejsca na zworki.
    roman106
    Level 21  
    Rozebrałem drugi mechanizm DCF, który jest identyczny jak powyżej z internetu. Zainstalowałem zworkę, potem diodę na pinach DCF/MSF, ale sygnału zegarek nie łapał. Musiałbym mieć oryginalną wersję MSF, żeby porównać czym dokładnie się różnią. Być może dioda była nieodpowiednia, bo nie miałem takiej samej jak jest w tym pierwszym zegarku.
    roman106
    Level 21  
    Dalsza analiza i trafiłem na stronę zegara dwuzakresowego:
    http://roevalley.com/newsbrowser/pi_projects/msf_dcf.htm

Czyli okazuje się, że w celu przestrojenia należy wymienić kwarc 77.5kHz na 60kHz oraz antenę, która ma inną ilość zwojów. Z racji tego, że koszt części zbliża się do zakupu kompletnego modułu (nie wiem czy antena jest do kupienia), nieopłacalne jest samodzielne przestrojenie.

Wcześniej wysłałem zapytanie do producenta, ale oczywiście bez odpowiedzi.

Ciekawi mnie czy z takiego modułu zegarowego da radę odczytać czas za pomocą Arduino, bo jakoś nie ma gotowych modułów odbierających sygnał zegara atomowego. Myślę, że to wszystko w tym temacie.
    roman106
    Level 21  
    Dalsza analiza i takie wnioski:

Do przestrojenia należy wymienić:
    - antenę,
    - kwarc,
    - przestawić zworkę (diodę), która zmieni sposób dekodowania sygnału.

Rozebrałem inny zegar LCD, który miał na płytce opisy do odbioru sygnału z Niemiec i Australii. A więc na sygnał z UK nie da rady go przerobić, bo nie odkoduje sygnału.

Teraz czekam na moduł DFPlayer Mini i jak przyjdzie, podam jakie piny są odpowiedzialne do podłączanie pozytywki.