Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nice Spido - uszkodzony. Naprawić czy zmienić?

17 Maj 2020 17:20 126 3
  • Poziom 19  
    Witam
    W garażu dwustanowiskowym mam zamontowany napęd Nice Spido. No i padł. Ma już swoje lata, więc ma prawo. Napęd nie reaguje w żaden sposób na przycisk ścienny. Przy próbie uruchomienia z pilota słychać cyknięcie przekaźnika. Nie pytam o diagnozę uszkodzenia, bo sam jeszcze do tego napędu nie zajrzałem. Z resztą tam są chyba tylko dwa elementy które mogły się uszkodzić. Silnik, albo centrala.

Moje pytanie jest takie: Ten napęd nie jest już produkowany. Czy napęd Spin da się zamontować w miejsce Spido bez zmiany szyny? Czy centrala do Spina ma jakieś istotne przewagi nad starą Spido? Napęd oprócz uruchamiania z pilota ma mieć możliwość sterowania z przycisku, automatycznego zamykania po określonym czasie i być może zepnę go z alarmem tak by drzwi można było zamknąć/otworzyć z panelu sterowania alarmu. Porównując koszt centrali do Spido lub silnika i koszt całego nowszego technologicznie zestawu Spin, poważnie zastanawiam się nad zmianą całości.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • specjalista -automatyka bramowa
    Cytat:
    Czy napęd Spin da się zamontować w miejsce Spido bez zmiany szyny?

Chyba nie - na stronie Pluscom są powiedzmy listy kompatybilności części i wynika z niej że szyna do Spina pasuje tylko do niego ( i podobnie Spido), zresztą jest więcej różnic - Spido ma szynę łancuchową, Spin - z paskiem zębatym.

Części do obu typów są - ale ceny trochę kosmiczne.

Spin jest o tyle "nowocześniejszy" - że do ustalania położen krancowych używa kombinacji amperometryki i dokładnej czasówki. W Spido są jeszcze mechaniczne krancówki. Ma też fotki dwukablowe Bluebus (w Spido można podłączyć tylko tradycyjne). Inne funkcje są właściwie takie same w obu.

W Spido możesz wymienić bez problemu uszkodzone części (po zdiagnozowaniu) za sporą sumkę. Możesz wstawić Spina - którego przewagą będzie to że jest "nowy" i sporo cichszy (paskowa szyna).
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 19  
    Wielkie dzieki za kompletną odpowiedź. Jesli uszkodzone będzie coś więcej niż bezpiecznik, to pewnie kupię nowy napęd. Dodatkowym argumentem jest chyba to, że na razie nie mam napędu do bramy na posesję. Jak tam włożę również NICE, to pewnie uda się je jakoś pożenić. Choćby wspólny pilot.

Napisałeś że Spin obsługuje fotokomórki BluBus. Ale mam nadzieję, że zwykłe stare też zadziałają. Nie chciałbym niszczyć elewacji.
  • Poziom 18  
    chudy_b napisał:
    Napisałeś że Spin obsługuje fotokomórki BluBus. Ale mam nadzieję, że zwykłe stare też zadziałają. Nie chciałbym niszczyć elewacji.

Zwykłe ( analogowe, przekaźnikowe ) nie zadziałają,, bez odpowiedniego przeprogramowania centrali sterującej. Do tego potrzebny jest odpowiedni programator.