Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bosch - suszarki z systemem autoclean, seria 5, seria 8

pxp 17 May 2020 19:14 3996 2
Bosch
    pxp

Level 1  
    Dzień dobry,

Mam pytanie do osób, które rozumieją zasadę działania system samoczyszczącego kondensora. Po krótce:

Suszarki w zbiorniku kondensatu mają zawór klapowy, który otwiera się i skondensowana woda przelewa się przez kondenser, usuwając kłaczki.
    Ale:

Suszarka serii 5 nie ma szuflady pod kondensorem, ma za to normalny podwójny filtr kłaczków za drzwiami, więc co się dzieje z kłaczkami z kondensora?

Suszarka serii 8 ma szufladę na mokre kłaczki pod kondensorem, filtra za drzwiczkami nie ma w ogóle, ma jedynie symboliczny siatkowy przed kondensorem

No i teraz. Suszarka serii 5 podpięta pod kanalizację, nie napełnia zbiornika, jest suchy jak pieprz, system autoczyszczenia aktywuje się co cykl, słychać aktuator, ale system nie działa, bo nie ma wody

Suszarka serii 8 napełnia zbiornik wodą (niezależnie od pozycji korka i filtra w zbiorniku) pomimo podłączenia pod kanalizację, ale nie wykonuje czyszczenia w każdym cyklu, tylko zgłasza konieczność wykonania takiego czyszczenia na wyświatlaczu, trzeba to wymusić ręcznie, co jakieś 100 cykli, opróżniając uprzednio zbiornik i napełniając go, zgodnie z instrukcją ciepłą wodą, 1,5l...

Pytanie brzmi: Jaki to wszystko ma sens.

Czy ktoś z was może mi to wyjaśnić?
  • Bosch
    zygit78
    Level 2  
    Nie wiem, ale chyba coś pomyliłeś. Niedawno zamówiłem Boscha Serie 8 WTX87K40PL z systemem AutoClean i przed zamówieniem zrobiłem research mały na temat czyszczenia tego condenser'a, a właściwie parownika. Jeszcze nie miałem okazji obejrzeć jak to wszystko działa, bo jestem w pracy poza Polską jeszcze jakieś 3 tyg, ale z tego co wiem, to AutoClean podczas jednego cyklu suszenia nawet z podłączonym odpływem (i wyjętym korkiem w spodzie zbiornika) i tak czyści parownik oraz filtr siatkowy przed nim. Musi czyścić, bo jest to potrzebne do spłukiwania kłaków z filtra przed parownikiem do pojemnika pod nim.
    Te suszarki z AutoClean mają też program do tzw "pielęgnacji" suszarki (o to ci raczej chodzi), a właściwie 2 programy. Suszarka sama daje ci znać kiedy go puścić.
    Generalnie czyszczenie wygląda w ten sposób, że co ok 20 cykli suszenia masz info na panelu żeby wyczyścić pojemnik na kłaki. Te suszarki nie mają koszyków na kłaki u dołu drzwi, tylko jeden pojemnik pod parownikiem, więc odpada ci czyszczenie koszyka na kłaki po każdym cyklu. Otwierasz dolny panel, wyjmujesz klapę serwisową z takim skośnie zamontowanym filtrem powietrza, potem wyjmujesz tackę z kłakami spod parownika, czyścisz pod wodą, osuszasz, montujesz wszystko z powrotem i suszarka jest gotowa do kolejnego cyklu suszenia. Natomiast po jakimś dłuższym czasie (nie wiem po jakim), na wyświetlaczu pojawia się info żeby przeprowadzić program "pielęgnacji" czyli: czyścisz tak jak powyżej, zakładasz korek u dołu pojemnika kondensatu, nalewasz wody i zapuszczasz program pielęgnacji na pusto. Jak po krótkim okresie użytkowania znowu ci wyświetli komunikat o konieczności przeprowadzenia pielęgnacji, to zapuszczasz program nr 2 który trwa ok 4h, a do wlewanej wody możesz dodać chemię ze strony Boscha. Wg mnie nie jest to głupie rozwiązanie, a na pewno dużo lepsze od wcześniejszego z tzw parownikiem bezobsługowym (Self Cleaning Condenser), który uważam za porażkę Bosch'a, bo większość suszarek nawet nie posiada tej klapy serwisowej.
    Jeszcze jedna ważna informacja. Należy unikać częstego suszenia małych ilości prania w tych suszarkach właśnie ze względu na zapotrzebowanie wody do tego systemu czyszczenia. Tzn: mało prania=mało wody odprowadzonej=filtr i parownik będą wymagały częstszego czyszczenia.
    pacpaw
    Level 11  
    Jakieak wrazenia z uzytkowania tego modelu? Ta ciagle stojaca woda w dole parownika nie smierdzi? Jest wiele opini, ze sporo tam jej sie zbiera i malo estatycznie to funkcjonuje. Jak u Was?