Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptopy HP - mobilne, solidne, dla wymagających. Jaki sprzęt wybrać?

(Sponsored) magic9 18 May 2020 08:26 2847 12
phoenixcontact
  • Laptopy HP - mobilne, solidne, dla wymagających. Jaki sprzęt wybrać?
    Marka HP od wielu lat oferuje swoim klientom laptopy, które wyróżniają się na ryku z kilku powodów. Dobrej jakości obudowa, wydajność, wytrzymała konstrukcja to tylko niektóre z zalet. Dzisiaj omówimy trzy serie laptopów biznesowych: HP ProBook, HP ZBook oraz HP EliteBook. Czy spełniają swoje funkcje? Co sprawia, że cieszą się dużą popularnością?




    Kupowanie laptopa do pracy - na co zwracać uwagę?

    Na dobry początek kilka ogólnych wskazówek. Zakup laptopa powinien być przemyślany, bo to sprzęt, który nie może zawieść w żadnej sytuacji. Co będzie szczególnie ważne?

    Laptopy HP - mobilne, solidne, dla wymagających. Jaki sprzęt wybrać?


    Wydajność, a więc dysk, RAM oraz procesor

    W przypadku procesora zainteresujcie się szczególnie modelami Intela: i3, i5, lub i7. Jeżeli chodzi o RAM, standardem w laptopach biznesowych będzie 8, 16 lub 32 GB. Laptop powinien szybko się włączać i błyskawicznie przetwarzać dane, dlatego standardowym rozwiązaniem staje się dysk SSD. Dla jeszcze bardziej wymagających ciekawą opcją będzie napęd SSD NVMe, który daje nawet dziesięciokrotnie większą prędkość, a takie programy chodzą o wiele płynniej.

    Matryca i obudowa

    Tu naprawdę liczy się jakość, bo laptopy służbowe często „podróżują”, dlatego muszą być w miarę odporne na uszkodzenia mechaniczne. Najlepszym wyborem będą włókna węglowe i aluminium - całościowe wykonanie laptopa z plastiku nie zapewni mu wystarczającej ochrony.

    Bateria

    W pociągu lub na spotkaniu służbowym nie zawsze jest możliwość podłączenia laptopa do zasilania, dlatego warto wybrać modele z wytrzymałą baterią. Najlepsza bateria może pracować bez ładowania nawet 12 godzin.

    Waga i wielkość

    W przypadku laptopów służbowych ich mobilność ma naprawdę ogromne znaczenie. Najlżejsze notebooki mogą ważyć około kilograma.


    Biznesowe laptopy HP - najciekawsze serie


    Laptopy HP - mobilne, solidne, dla wymagających. Jaki sprzęt wybrać?


    Laptopy HP ProBook

    Laptopy HP ProBook to sprzęt dedykowany użytkownikom biznesowym. Do produkcji wykorzystano materiały najwyższej jakości, co gwarantuje niezawodność i płynność pracy.

    Podzespoły HP ProBook
    W tej serii montuje się najczęściej procesory, o których wspominaliśmy już wcześniej - Intel Core i5 i i7. W tańszych modelach zastosowano zintegrowane karty graficzne lub układy firmy AMD. Klienci mają do dyspozycji szybki dysk SSD o pojemnościach 256/512/1000 GB.

    Rodzaje laptopów HP ProBook
    Do wyboru mamy kilka podserii. Wielbiciele kompaktowych rozmiarów powinni sięgnąć po HP ProBook 430 (13,3-calowy ekran), który waży zaledwie 1,6 kg. Większym odpowiednikiem będzie HP ProBook 450 - tu jedną z największych zalet jest naprawdę długi czas pracy baterii.

    Szukając laptopa do zadań specjalnych, warto zakupić HP ProBook 640 (procesor i5 8gen), który dysponuje 14-calowym ekranem lub laptop HP ProBook 440 z procesorem i7 8 gen.

    Dużym atutem serii HP ProBook jest stosunkowo niewysoka cena w stosunku do naprawdę dobrej jakości.


    Laptopy HP - mobilne, solidne, dla wymagających. Jaki sprzęt wybrać?


    Laptopy HP ZBook

    Laptopy HP dedykowane są nie tylko osobom pracującym w biznesie, ale również specjalistom, którzy potrzebują sprzętu najwyższych lotów. Mowa tu o grafikach, projektantach, czy inżynierach, bazujących na laptopach niezwykle wydajnych i funkcjonalnych. Odpowiedzią na ich zapotrzebowanie jest właśnie seria HP ZBook.

    Podzespoły HP ZBook
    Laptopy zostały wyposażone w mocne procesory Intel Core i7 lub Xeon. Jeżeli chodzi o układy graficzne, mamy tu do czynienia z AMD FirePro lub nVidia Quadro. Dodatkowym atutem jest dysk SSD w formacie M.2, który obsługuje interfejs PCIe NVMe.
    Laptopy HP ZBook dają gwarancję bardzo solidnego wykonania i wyróżniają się eleganckim designem. Wyposażono je w szereg dodatkowych udogodnień, takich jak czytnik linii papilarnych, czytnik Smart Card, czy moduł TPM.

    Rodzaje laptopów HP ZBook
    Do wyboru ponownie mamy kilka głównych modeli, dostępnych w rożnych konfiguracjach. ZBook 14u charakteryzują się mobilnością, dzięki 14-calowej matrycy. HP ZBook 15 mają wyświetlacz 15,6 cala i wyróżniają się bardzo trwały wykonaniem. To dobra opcja dla osób szukających laptopa do podróży. Osoby, które poszukują bardzo mocnego sprzętu, powinny zainteresować się HP ZBook Studio z kartą graficzną NVIDIA QUADRO® 3D. To laptopy idealne dla programistów i projektantów, wyposażone między innymi w 6- lub 8-rdzeniowe procesory INTEL® XEON® 8. generacji . Niesamowicie szybka pamięć pozwala na pracę z wymagającymi programami, a smukła konstrukcja sprawia, że laptop może stać się mobilnym studiem pracy.


    Laptopy HP EliteBook

    Laptopy HP to gwarancja wysokiej jakości sprzętów i, jak widać, ogromnego wyboru. Seria HP EliteBook, podobnie, jak HP ZBook, dedykowana jest mobilnym profesjonalistom, którzy potrzebują naprawdę mocnego i funkcjonalnego laptopa do pracy. Serię wyróżniają matowe matryce i ekrany dotykowe o dużej rozdzielczości, czytniki linii papilarnych, wygodne, podświetlane klawiatury oraz bardzo wytrzymałe akumulatory.

    Podzespoły HP EliteBook
    Znajdziemy tu najwyższą jakość i najlepsze możliwe udogodnienia, a więc procesory 4-rdzeniowe (lub 6-rdzeniowe), rozdzielczość Full HD, matrycę IPS (także dotykową) i wbudowany modem LTE oraz oczywiście dysk SSD.

    Rodzaje laptopów HP EliteBook
    Ta seria obfituje w dużą ilość modeli, z których wszystkie wyróżniają najlepsze parametry i materiały wysokiej klasy. HP EliteBook 820 to mobilność – matryca ma zaledwie 12,5 cala. HP EliteBook 1040 G4 sprawdzi się dla profesjonalistów, którzy potrzebują maszyny o dużej mocy przerobowej. HP EliteBook 850 G6 posiada ekran full HD, matową matrycę oraz wysokiej jakości głośniki.


    Laptop biznesowy - trudny wybór?

    HP to marka, która od lat plasuje się wysoko wśród producentów laptopów. W ofercie znajdziemy niemal wszystkie półki cenowe (od kilku do kilkunastu tysięcy złotych) i rozwiązania, które zadowolą mniej i bardziej wymagających użytkowników. W zależności od tego, jakie operacje chce wykonywać (montaż filmów, obróbka zdjęć, czy po prostu praca z MS Office?) warto zainwestować w odpowiadający naszym potrzebom sprzęt.

    [Artykuł sponsorowany]
    About Author
    magic9
    Editor
    Offline 
    Has specialization in: redaktor treści elektroda
    magic9 wrote 834 posts with rating 368, helped 11 times. Live in city Kielce. Been with us since 2010 year.
  • phoenixcontact
  • #2
    CMS
    Administrator of HydePark
    magic9 wrote:
    ciekawą opcją będzie napęd SSD NVMe, który daje nawet dziesięciokrotnie większą prędkość, a takie programy chodzą o wiele płynniej.


    Dziesięciokrotnie większą prędkość od czego?
    Jakie programy?

    Co raz lepiej, ale gafa została.

    No i uczepili się tej 8 generacji, ale to już ich sprawa.
  • phoenixcontact
  • #4
    mzbro
    Level 10  
    Niestety mnie HP bardzo zawiódł. Postaram się bez emocji zrecenzować kilka lat pracy na firmowym laptopie HP ZBook 17 G5.

    Specyfikacja:
    CPU: Intel 8850H Core i7 2.6 - 4.3 [GHz]
    GPU: Intel Quadro P3200 6GB
    RAM: 2x8GB DDR4
    Dyski: Samsung 256GB NVMe + 1TB HDD

    Data zakupu: listopad 2018
    Cena: 9388,00zł netto

    Pierwsze wrażenia: laptop chodzi jak burza, nie ma się do czego przyczepić. Po długich bataliach, nie udało się postawić natywnego systemu linux, ze względu na nieobsługiwany przez kernel jeszcze chipset (podobno komuś udało się na arch linuksie postawić). Wydajność jest jednak tak duża, że praca na maszynie wirtualnej nie stanowi problemu wydajnościowego. Trzeba tylko trochę cierpliwości przy przełączaniu interfejsów sieciowych, pilnować stanu firewalli etc (złożona konfiguracja sieci w firmie).

    Problemy:

    Nr 1
    Po miesiącu korzystania z laptopa padła płyta główna. Niby zdarza się, ale na wymianę czekałem 3 miesiące, mimo, że mamy w firmie jakiś dodatkowy ekspresowy serwis z opcją naprawy w miejscu pracy. Był też jakiś problem, że płyta nie miała numeru seryjnego (nie wiem dokładnie o co chodzi, taką informację otrzymałem z IT).

    Nr 2
    Matryca. Wyraźne kolory, dobre kąty widzenia. Niestety obudowa jest bardzo nietrwała. Po kilku tygodniach pojawił się martwy piksel. Szkoda, że w tak drogim laptopie nie jest przewidziana gwarancja na pojedyncze martwe piksele. Wymogiem wymiany jest wystąpienie kilku obok siebie (po czasie przyzwyczaiłem się, mimo, że pracuję w programach z czarnym tłem i ten piksel widzę - świeci na zielono). Dodatkowo matryca jest w rogu wyraźnie prześwietlona (od początku była, wygląda jakby w rogu była zbyt mocno dokręcona). Serwis uznał, że to nie podlega gwarancji i to nie jest defekt.

    Nr 3
    Ogólna wytrzymałość. Z laptopem trzeba obchodzić się jak z jajkiem. Obudowa matrycy jest bardzo nietrwała, łatwo wygina się. Dbałem o niego jak o żadnego wcześniej - szczególnie zwracam uwagę na to, żeby nie przyciskać matrycy podczas przenoszenia. Mam do tego specjalnie zakupiony plecak ze wzmocnieniem dla laptopów 17.3". Niestety kilka razy zdarzyło mi się, że obraz matrycy po przeniesieniu laptopa "skacze", jakby złącze było uszkodzone. Odczekanie 24h rozwiązało problem (widocznie coś lekko przycisnęło przewody i po czasie wróciły do normy?? Nie wiem jak inaczej to wyjaśnić).

    Nr 4 (drobny problem w moim przypadku)
    Laptop posiada tylko 3 porty USB, wszystkie obok siebie i z lewej strony - brak portu USB z prawej strony stanowi dla mnie problem. Korzystam z bezprzewodowej myszy Logitech G602 (którą trzymam z prawej strony laptopa), której adapter jest widocznie zbyt słaby i nawet przy nowo wymienionych bateriach, gubi połączenie z myszą. Podobną odległość utrzymuję na biurku przy stacjonarce i tam jest ok. Problem nasila się, gdy obok portu z adapterem włożę pendrive, lub inny kabel - występują zakłócenia i mysz jeszcze gorzej pracuje (jeszcze bardziej klatkuje) - często nie da się wtedy korzystać z myszy.

    Moje subiektywne podsumowanie:
    Plusy:
    - bardzo wydajny
    - ergonomiczna klawiatura, bardzo przyjemny skok klawiszy
    - dobrej jakości głośniki wbudowane (Bang & Olufsen)
    - dobre kolory i kąty widzenia matrycy

    Minusy:
    - jakość wykonania matrycy, jej trwałość i ochrona przez obudowę
    - zbyt mało odporny do pracy mobilnej, zdecydowanie niesolidny
    - brak portów USB z prawej strony (problem dla praworęcznych oczywiście, wtedy adapter myszy może gubić zasięg)

    Wcześniej używałem HP ZBook 17 G2 i widać znaczącą różnicę w wykonaniu. Seria G2 była mocniejsza, trwalsza - widać po obudowie, że był to laptop do pracy mobilnej. G5 niestety jest bardziej do zastosowań biurowych, jak ktoś nie lubi pracować na komputerze stacjonarnym ze względu na kable to do postawienia na biurku ok, ale do częstego przenoszenia nawet do domu) - nie polecam.
  • #5
    staryGrzyb20
    Level 8  
    Gustowna reklama. Dużo płacą?
  • #6
    pawelr98
    Level 39  
    Jak dla mnie ważniejszym elementem byłoby porządne chłodzenie wszystkich podzespołów.
    Co mi po dobrym procesorze i karcie graficznej jeśli będą noc stop zwalniać ze względu na przekroczenie dopuszczalnej temperatury ?

    Mam jednego taniego HP to się złamała ramka w matrycy. Tj. zawias odseparował się się od reszty metalowej ramki usztywniającej klapę. Jako że laptop paro letni i z dolnej półki to dokręciłem metalowy płaskownik od tyłu klapy.
    Może kiedyś spróbuję to zespawać. Miałem nawet bardzo podobnego "dawcę" ale jak się okazało pomimo zewnętrznego podobieństwa ramka jest inaczej skonstruowana.

    Innych modeli nie miałem. Tak to wolę Lenovo, fajne podzespoły za małe pieniądze. Jak się porysuje czy uszkodzi to przynajmniej mi nie żal takiego laptopa. Mam już dwa laptopy tej firmy i za takie pieniądze to rewelacja.

    Co do kiepskiej wytrzymałości plastiku to mogę się zgodzić.
    Jeden Lenovo mi się "złamał" ale sprawa załatwiona jedną śrubą.
    Części aluminiowe obudowy są zdecydowanie trwalsze bo sztywniejsze.
    No i można je spotkać nawet w niedrogich modelach więc czasem warto poszukać.
  • #7
    atlantis2
    Level 17  
    Cóż, jak dla mnie solidność biznesowej serii ProBook oraz EliteBook skończyła się na bodajże czwartej generacji z 2012 r. (procesory Intel Core do 3-gen). Późniejsze modele, to odchudzanie w kierunku ultrabooków - procesory niskonapięciowe serii U lutowane do płyty, klapa matrycy i spód obudowy wykonane z plastiku itp.

    Dla mnie ostatnim symbolem solidności HP są EliteBook'i 8470p (14") oraz 8570p (15"): solidne zawiasy, klapa matrycy i palmrest wykonane z ALU, spód natomiast (wraz ze szkieletem) magnezowy.
  • #8
    OPservator
    Level 37  
    Od aktualnych HP wolę Della - prostszy w serwisie i mniej zawodny, ale przed 2012 byłem raczej zwolennikiem HP.
    Może HP przejmie należny im tron, czas pokaże.
  • #9
    zen3x
    Level 34  
    Miałem raczej małą przyjemność pracowania z laptopami i komputerami HP, kupionymi dla dużego projektu informatycznego z zakresu sprzedaży internetowej. W ostateczności wszystkie komputery przenośne zostały wymienione na tablety i laptopy firmy Panasonic.
  • #10
    oleklat
    Level 1  
    Witam Osobiście tak jak przedmówca polecam jednak Della lub Sony Vaio który jest niedocenianym sprzętem. Z lapkami HP nagminne były problemy z przegrzaniem karty graficznej aż do uszkodzenia ww. Przelutowanie pomagało na miesiąc góra dwa.
  • #12
    dprzyb
    Level 22  
    Sony Vaio? Samsung? Oni się przecież wycofali z lapków dobre parę lat temu...
    W pracy biznesowe modele notków sprzedawaliśmy tysiącami. Muszę przyznać, że najwięcej szło Della (Latitude) a potem HP i Lenovo po równo. Dopiero ostatnimi czasy Lenovo zaczeło przeganiać HP