Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Corsair VS550 - Głośny wentylator, alternatywa...

18 May 2020 13:17 267 2
  • Level 9  
    Witam serdecznie...

Posiadam zasilacz Corsair VS550 w którym głośno pracuje wentylator, problem nie polega na tym iż zużyło się łożyskowanie wirnika lecz na samej głośnej pracy silnika wentylatora.

W zasilaczu fabrycznie zamontowany jest wentylator firmy Yate Loon model D12SH-12, zakupiłem więc wentylator firmy Be quiet! model SilentWings 3 120mm High-Speed (BL068) z wtyczką 3 pin'ową.

Niestety wentylator posiada wyższe napięcie startowe i po uruchomieniu zasilacza nie kręci się...
    Zmierzyłem napięcie zasilania wentylatora i okazuje się iż jest to 4,3V przy którym fabryczny wentylator funkcjonuje normalnie zaś ten zakupiony startuje normalnie przy napięciu powyżej 5V sprawdzałem to zasilaczem laboratoryjnym.

I tu nasuwa się moje pytanie czy można zastosować pomiędzy wtyczką wentylatora a samym wentylatorem małą przetwornicę podnoszącą napięcie... ?

Testowałem to pod zasilaczem laboratoryjnym ustawionym na takie samo napięcie jak wyprowadzenie wentylatora w zasilaczu komputera,
    po czym pomiędzy zasilanie a wentylator umieściłem moduł małej regulowanej przetwornicy podnoszącej napięcie (DC-DC XL6009 Step-Up). Na samej przetwornicy podniosłem napięcie względem wejścia do niej o około 1,5V, i wentylator normalnie pracuje, a wraz ze wzrostem napięcia wejściowego liniowo podnosi napięcie na wentylator.

Wiem że można by na sztywno podpiąć wentylator w zasilaczu komputera do linii 5V lub 7V lecz nie chciałbym eliminować przez to układu regulującego obroty zależnie od temperatury panującej w zasilaczu komputera.

Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne i będzie bez problemu działać... ?

Pozdrawiam serdecznie.
  • Computers FAQ editor
    Przetwornica nie nadaje się do takich zastosowań. Choć skoro to tak prymitywna przetwornica podnosząca napięcie względem wejścia to od biedy może być, tylko przy końcu zakresu wentylator dostanie trochę wyższe napięcie.

Pytanie numer 1 - wątpię że wentylator fabryczny przy 4.3V głośno pracuje, ale mogę się mylić. Pytanie czy zasilacz ma dobrą wentylację i nie jest mu za gorąco.
    Pytanie numer 2 - co zasilasz tym zasilaczem.

Kolejna sprawa że zasilacz został zaprojektowany z wentylatorem jaki był fabryczny. Bequiet przy maksymalnych obrotach nie zapewni takiego samego przepływu powietrza co ten YateLoon - więc żywotność zasilacza może się skrócić.... Albo zasilacz się bardziej rozgrzeje, przyśpieszy wentylator i po prostu bequiet będzie się szybciej kręcił (ale wg. specyfikacji i tak będzie znacznie ciszej).
  • Level 9  
    Dziękuję za odpowiedź...

Podzespoły jakie zasilam tym zasilaczem to:

Procesor AMD APU A8-9600
    Płyta główna ASUS PRIME B350M-A
    Pamięć 8GB RAM DUAL CHANNEL
    Dysk twardy WD GREEN 120GB M.2 SATA SSD, WD GREEN 240GB SATA SSD

Wentylator fabryczny w zasilaczu kręci się na tyle wolno że przytykając rękę do wylotu powietrza ledwo cokolwiek czuć, sama obudowa zasilacza po długotrwałej pracy jest letnia i tak jest zawsze.

Tak jak pisałem wcześniej problem nie leży w łożyskowaniu wentylatora a jego głośnego silnika.

Przed zmianą wentylatora dokonałbym pomiaru obrotów obrotomierzem stroboskopowym, i przy nowym wentylatorze podniósł bym obroty względem fabrycznego o 100-200 obrotów na minutę, tak aby było czuć mocniejszy powiew niż ma to miejsce obecnie.

Najważniejsze to czy ta przetwornica się sprawdzi i nic się nie będzie działo w sensie pracy czy jakiś zakłóceń wewnątrz zasilacza... ?

Bo takie mam tylko obawy...

Ktoś coś podpowie... ?