Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring IP - domek letniskowy. Pytanie do ekspertów.

18 Maj 2020 14:03 177 6
  • Poziom 9  
    Witam!
    Chciałbym poprosić o opinię osoby które zajmują się podobną tematyką na co dzień lub może miały już doświadczenie w kwestii stawiania podobnego systemu np. u siebie w domu. Planuję zbudować „Bieda system” monitoringu dla nowo wybudowanego domku letniskowego moich teściów. Domek położony jest poza miastem, kilkadziesiąt km od miejsca zamieszkania, gdzie zasięg GSM jest dość słaby a do najbliższego nadajnika są 4 km w linii prostej. Nigdzie w pobliżu nie ma żadnego operatora internetu szerokopasmowego, więc będę skazany na korzystanie z internetu mobilnego.

Na początek- Czego oczekuję: Stworzyć budżetowy monitoring dla całorocznego domku letniskowego składającego się z dwóch kamer IP dających możliwość podglądu obrazu na żywo z poziomu telefonu lub komputera.
    Plan: Kupno odpowiedniego routera oraz następująca konfiguracja:
    + Skonfigurować serwer FTP Bezpośrednio na routerze (ASUS AICloud)- Jako dysku do zapisu danych z kamer używać nośnika w postaci DYSKU SSD podłączonego bezpośrednio pod USB w Routerze.
    + Skonfigurować kamery, tak aby zapisywały obraz w pętli lub robiły zdjęcia w momencie zarejestrowania ruchu na rzeczonym serwerze FTP
    + Ustawić przekierowanie portów (jeśli zajdzie taka potrzeba), aby przez dedykowaną aplikację producenta kamer mieć podgląd „na żądanie”

Pytania do ekspertów :
    Pyt 1. Czy system w takiej konfiguracji ma szanse działać
    Pyt 2. Jaki Router (Ponownie skłaniam się ku marce ASUS) – byście proponowali?
    Pyt.3. Nie mam doświadczenia z antenami GSM, interesuje mnie antena zewnętrzna w stosunku jakość/Cena ale z niższej półki – Co byście mogli zaproponować?
    Pyt.4. Jakie kamery IP by się najlepiej nadały do takiego zestawu cena/jakość ? (Dodatkowo dodam że będą mocowane pod zadaszeniem i nie będą narażone na warunki atmosferyczne z wyjątkiem temperatury)

Czy taki system ma szanse powodzenia, a jeśli nie to dlaczego ?
    Będę wdzięczny za każdą pomoc.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex

• Poziom 43  
    Zacznij od montażu systemu alarmowego - kamery go nie zastąpią.
    Później można myśleć by coś doradzać chociaż stosowanie routera, dysków na USB itd. to pomysł chybiony.
  • OptexOptex
  • Poziom 39  
    Pytanie klucz czy na posesji jest źródło zasilania prąd ?
  • Specjalista automatyka domowa
    Odpowiem pytaniami na pytania?
    Dlaczego akurat kamery IP?
    Ile w zamyśle ma by tych kamer?
    Dlaczego nie rejestrator, tylko router z dyskiem?
    Jeśli kryterium wyznacza cena to możesz się zdziwić, że "druciarstwo na routerze" może wcale nie wyjść taniej, a na pewno nie stabilniej niż np. DVR AHD plus kamery TVI.
    Tym bardziej, że coś czuję, że masz na myśli kamery IP Wifi
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedzi. Śpieszę z wyjaśnieniami:

Cytat:
    Pytanie klucz czy na posesji jest źródło zasilania prąd ?

Tak

Cytat:
    Zacznij od montażu systemu alarmowego - kamery go nie zastąpią.
    Później można myśleć by coś doradzać chociaż stosowanie routera, dysków na USB itd. to pomysł chybiony.

Docelowo, prawdopodobnie będą tam czujniki otwierania drzwi itp. W chwili obecnej priorytetem jest monitoring.
    Czemu uważasz że pomysł jest chybiony ?(Jak przeliczyłem to faktycznie budżetowy niestety nie jest). Myślę, że o niezawodności takiej konfiguracji mógłby się wypowiedzieć ktoś kto już coś takiego złożył i ma porównanie do systemów "tradycyjnych" obecnych na rynku. Ja bym tego na wstępie nie skreślał, szczególnie że skonfigurowanie takiego systemu nie stanowi dużego problemu, a zapis na pamięci SSD też daje jakąś gwarancję niezawodności.

Cytat:
    Odpowiem pytaniami na pytania?
    Dlaczego akurat kamery IP?
    Ile w zamyśle ma by tych kamer?
    Dlaczego nie rejestrator, tylko router z dyskiem?
    Jeśli kryterium wyznacza cena to możesz się zdziwić, że "druciarstwo na routerze" może wcale nie wyjść taniej, a na pewno nie stabilniej niż np. DVR AHD plus kamery TVI.
    Tym bardziej, że coś czuję, że masz na myśli kamery IP Wifi

- Kamery IP.., chyba niepotrzebnie z góry założyłem sobie, że najłatwiej będzie mi to wszystko skonfigurować
    - Mają być dwie kamery (nie muszą być wi-fi ponieważ tak jak napisałem mam wyprowadzoną skrętkę i zasilanie do każdej z kamer)
    - Myślałem o routerze, ponieważ docelowo planowałem pomontować tam trochę inteligentnych przełączników i czujników działających po wi-fi

Biorąc pod uwagę Wasze odpowiedzi, zastanawia mnie co byście byli w stanie polecić (wersja budżetowa) do takiego domku ? Rozumiem, że wyprowadzenie skrętki to był poroniony pomysł i powinienem wyprowadzić przewód BNC?
  • Pomocny post

Poziom 43  
    Supremist napisał:
    Docelowo, prawdopodobnie będą tam czujniki otwierania drzwi itp. W chwili obecnej priorytetem jest monitoring.

Podstawowy błąd w myśleniu - a co Ci nagrania z kamer jak intruz wejdzie i zabierze ze sobą rejestrator? W jaki sposób kamera ma wykryć intruza?
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3559868.html
    Supremist napisał:
    Czemu uważasz że pomysł jest chybiony ?(Jak przeliczyłem to faktycznie budżetowy niestety nie jest). Myślę, że o niezawodności takiej konfiguracji mógłby się wypowiedzieć ktoś kto już coś takiego złożył i ma porównanie do systemów "tradycyjnych" obecnych na rynku. Ja bym tego na wstępie nie skreślał, szczególnie że skonfigurowanie takiego systemu nie stanowi dużego problemu, a zapis na pamięci SSD też daje jakąś gwarancję niezawodności.

Od problemów z konfiguracją urządzeń począwszy na ich ilości kończąc - tak, montowałem kamery IP z zapisem na NAS/FTP i nawet głupie przeglądanie nagrań potrafi być upierdliwe, o braku możliwości konfiguracji jakie oferują rejestratory nie wspomnę.
    Supremist napisał:
    ozumiem, że wyprowadzenie skrętki to był poroniony pomysł i powinienem wyprowadzić przewód BNC?

Wprost przeciwnie - system później zawsze można zmienić na IP jeśli teraz poszedł byś w stronę hybryd.
    Supremist napisał:
    Biorąc pod uwagę Wasze odpowiedzi, zastanawia mnie co byście byli w stanie polecić (wersja budżetowa) do takiego domku ?

Coś z systemów opartych na AHD, CVI, TVI - rejestratory hybrydowe czterokanałowe z reguły pozwalają także na podłączenie dodatkowo dwóch kamer IP. Co do dysku SSD - mają ograniczoną liczbę zapisów i padnie szybciej niż tradycyjny talerzowy(używane sprawne z komputerów poleasingowych można kupić za grosze).
  • Pomocny post
    Specjalista automatyka domowa
    Skrętka jak najbardziej ok. Możesz mieć na niej zarówno kamery IP jak i analogowe np. TVI które jakościowo nie ustępują IP a są tańsze. W dodatku rejestrator też jest tańszy.
    Jedynie czego potrzebujesz by puścić kamery TurboHD to tzw. baloony na obu końcach. Odsyłam do lektury kolegi Suworowa
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3416894.html