Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Linksys E2000 - Uceglony router, uszkodzony bootloader na kości Flash

18 Maj 2020 18:30 147 7
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich,
    zakupiłem kilka lat temu uceglony (zbrickowany) router Linksys E2000 za 10zł. Przy pomocy urządzenia USB FT232RL, a także programom na Windows: puTTy i tftp32 przywróciłem go do życia. W między czasie zmieniałem kilka razy oprogramowanie w routerze: fabryczne --> tomato, tomato --> ddwrt, itd. zwykle przy przechodzeniu z ddwrt na inny soft poprzez przeglądarkę, router się zawieszał i konieczne było użycie interfejsu Serial (urządzenie FT232RL). Niestety przy ostatniej próbie straciłem zupełnie kontakt z routerem. PuTTy nie wyświetla żadnych informacji od routera, a w samym routerze mruga tylko dioda LED od zasilania (zwykle od wpiętego LANu też się świeciła). W związku z tym chciałbym wgrać bezpośrednio na pamięć Flash nowy bootloader.

Zdjęcie płytki:
    Linksys E2000 - Uceglony router, uszkodzony bootloader na kości Flash

Na jakiej kości zapisany jest Firmware?
    -Broadcom BCM717A, to pewnie mikroprocesor,
    -Samsung, to pewnie RAM,
    obstawiam, że to któraś z 8 pinowych kości na górze z lewej strony. Tylko która (WP9141ES po lewej czy WP2365DN po prawej)? i jak rozpoznać pin 1?

Chciałbym zakupić programator z klipsem (aby nie musieć lutować):
    1. Zgrać zawartość uszkodzonej pamięci.
    2. Podmienić bootloader.
    3. Wgrać przygotowany wsad.
    4. Przy pomocy FT232RL wgrać odpowiedni firmware.

Jaki programator temu podoła? Proszę o podpowiedź.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Nie znam tego modelu ale: pamięci w routerach są zwykle z interfejsem SPI, szukał bym więc takiej kości np. Winbond (dosc popularna). To na górze to raczej przetwornice, ta na dole ew. może coś od spodu blisko procesora.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 2  
    Ta na dole blisko procesora kość: MXIC MX25L6445EMI-10G. Jeśli tam jest zapisany Firmware, to czy jest możliwość programowania kości bez lutowania? Jest to kość 16 pinowa, czy jest na rynku dostępny taki klips?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    OK w PDF ie jest, że to zwykła kość 3.3V, klips kupisz albo u chińczyków albo w jakimś polskim sklepie (tylko pewnie ze 2x drożej ale za to dostawa szybka :)) Czasami klipsy sprzedają w zestawie z programatorem. Podczas programowania trzymaj procek w resecie i powinno pójśc :)
  • Poziom 2  
    OK. Dzięki, znalazłem u chińczyka. Router jest zapasowy, raczej do testów. Wiem, że takie routery obecnie można wyrwać za < 50 zł, albo kupić coś nowszego. Ale może umiejętność programowania kości wykorzystam jeszcze kiedyś na droższym/nowszym sprzęcie. Wyszukałem na forum wsad: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1994407.html, przejrzałem na szybko w HxD, i znalazłem kilka wpisów MAC adres. Pytanie: interesuje mnie głównie bootloader, można go jakoś zgrabnie wykroić?
  • Poziom 28  
    Może się mylę ale jakby nie widzę tu bootloadera.

Code:

binwalk -e bios1.bin

DECIMAL       HEXADECIMAL     DESCRIPTION
    --------------------------------------------------------------------------------
    189648        0x2E4D0         Copyright string: "Copyright (C) 2000-2008 Broadcom Corporation."
    207012        0x328A4         CRC32 polynomial table, little endian
    262144        0x40000         TRX firmware header, little endian, image size: 5414912 bytes, CRC32: 0x39F8539A, flags: 0x0, version: 1, header size: 28 bytes, loader offset: 0x1C, linux kernel offset: 0x8A4, rootfs offset: 0x86C44
    262172        0x4001C         gzip compressed data, maximum compression, from Unix, last modified: 1970-01-01 00:00:00 (null date)
    264356        0x408A4         LZMA compressed data, properties: 0x5D, dictionary size: 8388608 bytes, uncompressed size: -1 bytes
    814148        0xC6C44         Squashfs filesystem, little endian, version 3.0, size: 4860733 bytes, 712 inodes, blocksize: 65536 bytes, created: 2010-09-07 03:38:29
  • Poziom 28  
    dixie_3 napisał:
    Czy taki klips: ... oraz taki programator CH341: ... odczyta kość: MXIC MX25L6445EMI-10G?

Klips wydaje się OK tylko piny trzeba będzie poprawnie podłączyć bo programator obsłuje tylko 8 pinowe układy (nie sugeruj się dużym ZIF-em).
    Programator też jest wystarczający.

dixie_3 napisał:
    Co to znaczy " trzymać procek w resecie"? To jakaś opcja w programie do zapisywania na kości czy "trik techniczny"? odcięcie/spięcie na czas zapisywania którejś z linii/ścieżek na płytce drukowanej?

Znaczy tyle, że powinieneś aktywowac sygnał reset procesora, żeby podczas programowania nie próbował "gadać" z pamięcią bo zakłóci to komunikację.