Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobic sterowanie żarówek

Kamil _84 03 Paź 2005 22:10 2244 17
  • #1 03 Paź 2005 22:10
    Kamil _84
    Poziom 12  

Mam prozbe czy moze mi ktos podsunonc jakis schemat lub jakis pomysł jak zrobic taki sterownik. Chciałbym by ten steromnik miał pare opcij mianowicie zciemnianie i rozjasnjanie zarówek nastepnie ze niechce by on był sterowany żadna muzyka wiec chciałbym by zarówki zapalały sie nie symetrycznie tylko jakos chaotycznie noi oczywiscie pretkosc zapalania sie tych zarówek. Prubuje sie wzorcowac jednym z ukladów Elektroniki Dla Wszystkich bo do tego ukladu nie moge dostac jednego (głównego scalaka) wiec chce cos zrobic podobnego a dla zaciekawionych tym ukladem podaje link http://www.edw.com.pl/pdf/K06/36_08e.pdf odrazu wlancza sie pobieranie pozd. kamil

0 17
  • #2 04 Paź 2005 20:21
    _jta_
    Specjalista elektronik

A jakie to (co chcesz zrobić) ma mieć parametry (ile wyjść, jaka długość sekwencji)?
    Sekwencer można zrobić używając EPROM-u, jest kwestia na ile złożony będzie układ.

0
  • #3 05 Paź 2005 19:12
    Kamil _84
    Poziom 12  

chciałbym tam podpiac min. 150w zarowki. wyjsc okolo 4-5. długosc sekwencji jest obojetna najlepiej jak by mozna ja sterowac. a jesli chodzi o ten EPROM to prosilbym ojakies wyjasnienie bo nigdy o czyms takim nie słyszalem pozd. kamil

0
  • #4 05 Paź 2005 22:12
    _jta_
    Specjalista elektronik

No to widziałbym taką koncepcje: generator (CD4060) + licznik (CD4040), mamy z tego 15 kolejnych wyjść
    z liczników, podłączamy do nich EPROM 32kB (27C256), w którym kodujemy sekwencję migania żarówek;
    ma to 8 wyjść, można jedno wykorzystać jako sygnał końca sekwencji; można też podłączyć większy EPROM,
    i zakodować w nim wiele różnych sekwencji, lub wykorzystać mniej z tych wyjść liczników, i przełączać sekwencje
    dodatkowym przełącznikiem (np. takim, jak DIP-switche w komputerze).

Możliwości takiego układu: do 32768 kroków w sekwencjach (z tym, że jeśli mają być różnej długości,
    to największa długość zaokrąglona w górę do potęgi 2 razy ilość sekwencji może być do 32768 - jeśli
    to za mało, to można użyć większego EPROMu, np. 128kB - cena chyba ta sama, rzędu 10zł); 7 sygnałów
    TTL na wyjściach (więcej wymaga dodatkowego EPROM-u, lub bardziej złożonego układu).
    Sekwencje w zasadzie wpisane na stałe (można przeprogramować EPROM), wybór przełącznikiem.

Jeśli miałyby być pseudolosowe (to z EPROM-em może lepiej by się nadawało do regularncych wzorków,
    choć równie dobrze można wpisać do niego coś nieregularnego - pełna możliwość wyboru), to można
    coś takiego zrobić na rejestrach przesuwnych, ale... trzeba do tego ze 2-4 razy więcej układów. Za to
    tańszych - (<1zł/układ - tylko kosztują też te CD40xx).

Do tego jeszcze potrzeba czegoś, co będzie przy użyciu tych sygnałów sterować żarówki, i tu jest kwestia
    jakie to są żarówki, jakie mamy ograniczenia na układy sterowania - czy, jeśli to są zwykłe żarówki 230V~,
    to dopuszczamy zasilanie ich prądem wyprostowanym, i napięcie sieci na układzie sterującym, czy nie?

Aha, EPROM 27C256 obecnie może być trudny do kupienia - ale akurat w Semiconductors Bank jest; zwykle są w sprzedaży tylko większe...
    Ceny - przynajmniej aktualnie - rosną z wielkością: od 6.50 za 27C256 do 40 za 27C322 (4MB - 32 razy większy).

0
  • #5 06 Paź 2005 19:29
    Popak
    Moderator na urlopie...

Witam
    A nie lepiej i prościej zrobić ma układzie 555 i na 4017?
    Eprom trzeba zaprogramować.

Pozdrawiam

0
  • #6 06 Paź 2005 20:39
    Kamil _84
    Poziom 12  

mam niewielki dylemat bo programowac to ja wogule nie umiem ale pomysł jest calkiem ciekawy i chcialbym go kiedys zrealizowa moze nie teraz ale w przyszlosci napewno. a jesli chodzi o ten uklad 555 i 4017 to cos takiego juz mam zrobionego i powiem ze uklad jest ciekawy ale cuz efektu jako takiego niema samo przejscie. a ja bym chcial zeby to bylo nie reguralne i dlugos przejcia byla inna niz poprzednia. a nawiazujac jeszcze do tego EPROM-U to moze niewielkie wyjasnienie jak sie to programuje i co potrzebuje zeby go zaprogramowac. moze jeszcze niewilki schemacik, taki zgrubsza jak taki EPROM podpiac. zarówki beda podpiete jesli to bedzie mozliwe przez uklady separacyjne tzn. trjaki. pozd kamil

0
  • #7 06 Paź 2005 21:40
    _jta_
    Specjalista elektronik

Do programowanie EPROM-u w zasadzie używa się specjalnych programatorów - trzeba poszukać
    wśród znajomych kogoś, kto taki ma; być może jakieś EEPROM-y są łatwiejsze do programowania.
    A najwięcej roboty to z wymyśleniem sekwencji migania żarówek... łączna długość >30000 to sporo.

EPROM ma ileś tam wejść adresowych, na które podajesz numer bajtu, wejścia -OE i -CE, które łączysz
    z masą, i zwykle 8 wyjść, z których odbierasz dane; oprócz tego masę, zasilanie, i (nie zawsze) jakieś
    piny, które są używane tylko przy programowaniu, i trzeba sprawdzić w opisie jakie tam ma być napięcie.

Czy do sterowania żarówek masz układ, któremu wystarczy sygnał TTL, czy trzeba wymyśleć?

0
  • #9 08 Paź 2005 17:49
    Kamil _84
    Poziom 12  

oto wlasnie mi chodzilo wielkie dzieki _jta_

0
  • #11 10 Paź 2005 11:36
    _jta_
    Specjalista elektronik

Wygląda sensownie, tylko uwaga jak będziesz programował EPROM 28-pinowy,
    bo wtyka się go nieintuicyjnie - oznakowany koniec nie przy brzegu podstawki.
    Być może te strzałki to połączenia do zrobienia przewodami, posprawdzaj to ze
    schematem ideowym (niezależnie od strzałek warto zrobić takie sprawdzenie).

Pytanie tylko, czy warto robić programator EPROMów do zaprogramowania paru sztuk?

0
  • #12 10 Paź 2005 19:20
    Senshu
    Poziom 12  

_jta - mam pytanie, przepraszam że nie na temat, ale od dłużeszgo czasu szukam 27c322, i niegdzie nie moge znaleźć, a piszesz że za 40 zł mozna kupić, mógłbyś mnie nakierować na jakiś sklep gdzie mają tak tanio epromy ?

0
  • #14 11 Paź 2005 19:04
    Kamil _84
    Poziom 12  

mam jeszcze pytanie czy moge na wyjsciu tranzystorów BC 548 podpiac jeszcze dodatkowo po jednym ukladzie NE555 tak aby mozna sterowac długosc kazdego z impolsów. w takim wypadku musialbym jeszcze wywalic uklad 4011 tak aby NE 555 mugł sam sam przelanczal z braku impolsu chyba mozna cos takiego zrobic na tranzystorach. jak na bramke tranzystora zostaje podany sygnał to tranzystor przechodzi w stan blokowania a jak NE 555 skonczy zapalac lampe to tranzystor podaje sygnał na wejscie ukladu i zalancza nastempny uklad NE 555 i nastepna lampe i tak dalej. jesli sie tak da to jak wzmosnic sygnał podawany na optotrjaka moze zamiast niego dac optotranzystor ktury zalonczy NE 555. pozd. kamil

0
  • #15 11 Paź 2005 21:06
    _jta_
    Specjalista elektronik

Od czego miałaby zależeć długość impulsów?
    Czy chodzi o to, żeby różnym żarówkom przypisać różne czasy?
    A jak zaświecasz więcej niż jedną, to której żarówki czas ma być?
    Może najpierw określ co chcesz uzyskać, a nie "czy można tak",
    bo mogą być różne sposoby uzyskania tego samego, może być
    jakiś dogodniejszy, i może niekoniecznie trzeba "rzeźbić".

0
  • #16 12 Paź 2005 22:47
    Kamil _84
    Poziom 12  

chodzi wlasnie oto zeby kazdej zarówce przypisac rózne czasy. a jak by sie mialy zapalac dwie lub wiecej zarówek wtym samym czasie to kicha.

0
  • #17 12 Paź 2005 23:36
    _jta_
    Specjalista elektronik

A tak konkretnie, jakie wyświetlanie chcesz uzyskać?

Można by w EPROM-ie zakodować i czasy, i układy świecenia.
    Jeśli ma świecić tylko jedna żarówka naraz, to powiedzmy 3 bity wybierają żarówkę (1 z 8),
    a pozostałych 5 bitów określa czas (lub 4 bity czas, a 1 czy to już koniec sekwencji).

0
  • #18 15 Paź 2005 00:50
    Scyzor
    Poziom 12  

Witam.

Jezeli w Twoim projekcie chcesz mieć zacieminie i rozjasnianie żarówek to proponuje układ ze strony http://sound.westhost.com/project62.htm

w połączeniu z układami do sterowania oparty na epromie mozna uzyskać ciekawe efekty.

W chwili obecnej również konstruuje układ do sterowania światłami tylko oparty na sterowniu komputerem + układ dimera ze schematu w podanym linku.

0